Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Antybiotyk na trądzik może ratować wzrok cukrzykom

źródło: Onet.pl, 16 maja 2005 r.

Antybiotyk minocyklina, często stosowany w leczeniu trądziku, może spowalniać degradację siatkówki u osób chorych na cukrzycę, a nawet zupełnie jej zapobiegać - o wynikach amerykańskich badań informuje pismo "Diabets".

Te wyniki sugerują, że minocyklina może być w przyszłości wykorzystywana w prewencji częstego powikłania cukrzycy, tzw. retinopatii cukrzycowej. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn ślepoty na świecie.

Jednak zanim to nastąpi, skuteczność minocykliny trzeba będzie jeszcze potwierdzić u ludzi. Najnowsze badania zespołu z Penn University zostały bowiem przeprowadzone na szczurach, będących modelem do badań retinopatii cukrzycowej.

Okazało się, że minocyklina chroni siatkówkę, hamując stany zapalne w tkance nerwowej, które u cukrzyków powstają z powodu wysokiego poziomu glukozy we krwi.

Glukoza podnosi produkcję białek prozapalnych z grupy cytokin. Jak wykazali autorzy najnowszej pracy, cytokiny aktywują z kolei komórki mikrogleju, odpowiedzialne za oczyszczanie centralnego układu nerwowego z uszkodzonych lub niepotrzebnych neuronów. W tym celu wydzielają różne toksyczne związki ułatwiające likwidację komórek nerwowych.

Jednak nadmierna aktywacja mikrogleju może spowodować w tkance nerwowej niepotrzebne spustoszenia. Zdarza się np., że mikroglej zaczyna niszczyć zdrowe neurony siatkówki, potrzebne do widzenia. Temu procesowi towarzyszy stopniowa utrata wzroku.

Najnowsze badania wykazały, że w siatkówce szczurów z cukrzycą produkowane są 4-6 razy większe ilości cytokin prozapalnych niż w siatkówce szczurów zdrowych. Okazało się jednocześnie, że podając monocyklinę, można znacznie obniżyć poziom tych białek u chorych zwierząt i spowolnić o 50 proc. proces degradacji siatkówki.

Neuroochronną rolę monocykliny potwierdziły też doświadczenia na komórkach siatkówki hodowanych w laboratorium w obecności mikrogleju. Antybiotyk znacznie obniżał produkcję cytokin prozapalnych, a w konsekwencji również wydzielanie neurotoksyn przez mikroglej. W efekcie prawie wszystkie komórki siatkówki na szalkach przeżyły.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Antybiotyk na trądzik może ratować wzrok cukrzykom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line