Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ciągły Monitoring Glikemii

Co to są systemy ciągłego monitorowania glikemii?

autor: lek. med. Maciej Kamiński, dodano: 7 października 2019 r.

Co to są systemy ciągłego monitorowania glikemii?Podstawowym sposobem kontroli glikemii, u osoby z cukrzycą, jest glukometr. Poziom cukru określany jest za pomocą kropli krwi, nakładanej na specjalny pasek połączony z glukometrem. Należy zwrócić uwagę, że pomimo, że korzystamy bezpośrednio z krwi, dopuszczalny jest błąd pomiaru na poziomie 10-15%. To jest właśnie powód, dla którego dwa pomiary, jeden po drugim, z tej samej kropli krwi, mogą pokazać różne wyniki. Błąd taki jest akceptowalny przy kontroli cukrzycy.

Podstawową wadą glukometru jest czas wykonania procedury pomiaru oraz konieczność każdorazowego nakłucia, czyli przerwanie ciągłości tkanek. To wymusiło poszukiwanie rozwiązań alternatywnych, jednym z nich są Systemy Ciągłego Monitorowania Glikemii (CGM - continous glucose monitoring).

Jak działa CGM?

Czujnik jest instalowany podskórnie, na skórę naklejony jest nadajnik, który wysyła dane do odbiornika, na przykład telefonu komórkowego. Najczęściej czujnik jest igiełką połączoną z nadajnikiem, chociaż Eversense pozwoliło na oddzielenie tych dwóch elementów (o tym niżej). Czujnik pobiera dane nie bezpośrednio z krwi, tylko z tkanki podskórnej. Wadą jest pewne opóźnienie w podawaniu wyników, w porównaniu do pomiarów z krwi - od kilku do kilkunastu minut. Zaletą, jest wysyłanie danych dosłownie co kilka minut. Co to daje?
  1. Widzimy dane na bieżąco, spojrzenie na telefon pozwala od razu ocenić poziom cukru we krwi. Nieocenione, w tak zwanym "pędzie". W pracy, na zakupach, na rowerze, wszędzie.

  2. Widzimy dane historyczne - na tej podstawie możemy wyłapać np. gwałtowne spadki, lub wzrosty, których nie widzieliśmy przy używaniu glukometru. Możemy też ocenić trendy w skali całej doby, np. regularnie wysokie cukry w nocy, wymagające zmiany bazy. Jest to świetne rozwiązanie np. dla osób z nieświadomością hipoglikemii.

  3. Najważniejsza chyba rzecz - przewidywanie przyszłości. System, na podstawie dostarczanych danych jest w stanie oszacować, czy w najbliższym czasie cukier spadnie, czy wzrośnie. Dla przykładu - jeżeli mamy cukier 120 z dwoma strzałkami w dół wiemy, że musimy przygotować się dodatkową przekąskę, 120 z dwoma strzałkami w górę może wymusić więcej ruchu, lub insuliny. Na glukometrze byłoby to tylko 120, bez żadnej dodatkowej informacji.
Dodatkowo systemy ciągłego monitorowania pozwalają na zdalny nadzór, osoba bliska lub lekarz prowadzący, mogą widzieć aktualne glikemie osoby z CGM nawet, jeżeli jest ona w innym miejscu.

Co to są systemy ciągłego monitorowania glikemii?

W Polsce są tak naprawdę cztery systemy warte opisania:

System Guardian Connect (Enlite) firmy Medtronic

Czujnik podłączony jest do skóry (najczęściej brzucha lub górnej części pośladków), wysyła informacje w czasie ciągłym do komórki, lub do dedykowanego urządzenia firmy Medtronic. Czujnik można używać osobno lub razem z najbardziej zaawansowanymi pompami firmy Medtronic, przekazując im (w zależności od typu pompy) informację o poziomie cukru (pompa Paradigm 722), wymuszając zatrzymanie przy niskim (pompa Paradigm VEO) lub wymuszając zatrzymanie pompy, w przypadku przewidywania, że cukier może spaść (pompa Minimed 640G). Mamy tutaj więc element pętli zamkniętej, w której system sam reaguje (zatrzymuje i odpala z powrotem pompę) ograniczając ryzyko zbyt gwałtownej hipoglikemii. Więcej o systemie na stronie internetowej.

System Eversense

Nowość na Polskim rynku (od 2017 roku) i inna filozofia działania. Czujnik jest oddzielony od nadajnika. Czujnik jest wstrzykiwany POD skórę na 6 miesięcy, na skórę naklejany jest nadajnik, który wibruje przy gwałtownych zmianach cukru, informacje wysyłane są do komórki. Samo założenie czujnika polega na nacięciu skóry na długości ok. 4 mm i aplikacji czujnika (wielkości pół zapałki) pod skórę. Samo wprowadzenie trwa kilka minut. Na cięcie nakłada się plastry (steristripy), nie ma potrzeby szycia. Mam przyjemność być jednym z diabetologów we Wrocławiu, którzy wszczepiają takie systemy. Więcej o systemie na stronie internetowej.

System Dexcom
Dość podobny do Guardiana, choć nie tak powszechny, czujnik na skórze współpracuje z urządzeniem firmy Dexcom lub bezpośrednio z telefonem komórkowym. Nie ma natomiast współpracy z którąkolwiek pompą na chwilę obecną. Więcej o systemie na stronie internetowej.

System FreeStyle Libre

Tak naprawdę nie jest to typowy CGM, tylko FGM (flash glucose monitoring) - czujnik założony jest na ramieniu, nie przekazuje informacji w sposób ciągły do momentu, w którym przyłoży się czytnik. Do czytnika przekazywane są wtedy informacje z teraz i 8 godzin wstecz (wykres). W momencie przyłożenia czytnik pokazuje też trend (czy cukier spada, czy rośnie). Planowane jest wejście na rynek systemu FreeStyle Libre 2, który dalej będzie wymagał przykładania czytnika, ale w przypadku skrajnie niskich, lub skrajnie wysokich wartości, sam przekaże informację do odbiornika.

Znalazły się już firmy, które produkują nakładki na Libre, zamieniające ją w system ciągłego monitorowania (nie trzeba już przykładać czujnika), np. Blucon, czy Miao Miao. Więcej o systemie na stronie internetowej.

Jaka czeka nas przyszłość?

Na pewno systemy ciągłego monitorowania będą sukcesywnie wypierać glukometry. Jest to tak naprawdę kwestia czasu i pieniędzy (w szczególności poziomu refundacji), kiedy CGMy będą standardem u pacjentów z intensywną insulinoterapią, w szczególności z cukrzycą typu 1.

lek. med. Maciej KamińskiAutor artykułu:

lek. med. Maciej Kamiński
Specjalista Diabetolog, Specjalista chorób wewnętrznych

Przyjmuje we Wrocławiu, prowadzi osoby ze schorzeniami: insulinooporność, cukrzyca ciążowa i przedciążowa, cukrzyca typu 2, typu 1, w tym osoby z pompami insulinowymi oraz FGM / CGM (wszczepia również systemy podskórne do monitorowania glikemii).

Prowadzi stronę https://cukrzyca24.pl


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ciągły Monitoring Glikemii: Co to są systemy ciągłego monitorowania glikemii?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line