Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czynnik wzrostu pomoże w terapii cukrzycy typu II

źródło: Onet.pl, 21 maja 2005 r.

Niedawno odkryty czynnik wzrostu - FGF-21, może znaleźć zastosowanie w leczeniu powszechnego zaburzenia metabolizmu, tj. cukrzycy typu II - wskazują najnowsze wyniki badaczy z Niemiec i USA.

Związek FGF-21 należy do tzw. czynników wzrostu fibroblastów (tj. komórek tkanki łącznej). Wbrew nazwie, białka te mają wpływ na wzrost i czynność wielu różnych tkanek, nie tylko łącznej. FGF-21 został odkryty całkiem niedawno, ale jego rola biologiczna pozostawała tajemnicą.

Teraz zespół naukowców niemieckich i amerykańskich z laboratoriów firmy farmaceutycznej Eli Lilly Co. zaobserwował, że czynnik ten bierze udział w regulacji metabolizmu glukozy - podstawowego paliwa organizmu.

Zaburzenia w metabolizmie tego cukru są typowe dla cukrzycy typu II, a dochodzi do nich wówczas, gdy organizm przestaje prawidłowo wykorzystywać insulinę, hormon kontrolujący poziom glukozy we krwi.

Doświadczenia prowadzone w laboratorium wykazały, że FGF-21 wpływa na zapotrzebowanie komórek ludzkiej tkanki tłuszczowej na glukozę.

U myszy chorych na cukrzycę II czynnik FGF-21 obniżał poziom glukozy we krwi, jak również poziom trójglicerydów, tłuszczów, które sprzyjają chorobom serca.

Z kolei myszy, które zmieniono genetycznie tak, by produkowały nadmiar czynnika FGF-21, nie tyły, mimo że były na tuczącej diecie. Dzięki temu stawały się mniej podatne na cukrzycę.

Autorzy pracy zamieszczonej na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation" oceniają, że FGF-2 może stać się nowym lekiem pomocnym w terapii cukrzycy typu II.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czynnik wzrostu pomoże w terapii cukrzycy typu II
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line