Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Kiedy zgłosić się do kardiologa?

źródło: materiał prasowy, dodano: 16 grudnia 2019 r.

Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa KardiologicznegoKtóre objawy powinny skłonić do wizyty u kardiologa? Nie tylko te, które automatycznie łączymy z sercem, jak ból w klatce piersiowej. Warto zwrócić uwagę także na duszność, spadek tolerancji wysiłku, omdlenia, zasłabnięcia, kołatania serca, a także na obrzęki nóg. O tym, jak przygotować się do wizyty u specjalisty mówi dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Ekspert: Dr hab. med. Ewa Jędrzejczyk-Patej
Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa?

Ewa-Jedrzejczyk-PatejJest co najmniej kilka objawów, które mogą wskazywać na chorobę serca. Najpowszechniejszym objawem, który najczęściej skłania pacjentów do wizyty u kardiologa, jest ból w klatce piersiowej. Pacjenci podejrzewają, że skoro czują ból w okolicy serca, to najpewniej ma on związek z sercem. Tymczasem ból w klatce piersiowej może rzeczywiście być związany z chorobą serca, ale może również wynikać z innych, "pozasercowych", przyczyn. Ważny jest charakter odczuwanego bólu. O ten charakter dolegliwości bólowych niewątpliwie zapyta nas kardiolog. Ból związany z chorobą serca jest dość charakterystyczny. Ból związany z chorobą niedokrwienną serca ma charakter ucisku, pieczenia lub rozpierania w okolicy przedsercowej i pojawia się zwykle podczas wysiłku oraz ustępuje w spoczynku. Nie ma charakteru kłucia zlokalizowanego w jednym miejscu, ma natomiast charakter rozlany i nierzadko promieniuje do lewej ręki bądź do żuchwy.

Do wizyty u kardiologa powinny skłonić także: duszność, zadyszka, niemożność wykonania większego wysiłku i zmęczenie. To mogą być objawy wskazujące na chorobę wieńcową, arytmie czy niewydolność serca. Powinniśmy także zwrócić uwagę na uczucie kołatania czy nierównego bicia serca. Warto mierzyć sobie puls. Kolejny niepokojący objaw to omdlenia i zasłabnięcia, które mogą być związane na przykład z wadami serca lub zaburzeniami rytmu serca.

Jakie objawy mogą zmylić?

Właściwie wszystkie wymienione wyżej objawy mogą świadczyć o chorobie serca, jak i o chorobach innych narządów. Duszność, na przykład, może być objawem choroby serca, ale może również wskazywać na chorobę płuc. Z drugiej strony, pewnych objawów możemy w ogóle nie wiązać z chorobami serca. Mam tu na myśli obrzęki nóg, które mogą wskazywać na przykład na chorobę układu żylnego kończyn dolnych, choroby nerek, jak i na chorobę serca.

Czy osoby zdrowe powinny profilaktycznie zgłosić się do kardiologa?

Jeśli czujemy się dobrze, nie ma powodu do wizyty u specjalisty. Jeśli jednak my sami jesteśmy zdrowi, ale nasi rodzice bądź rodzeństwo chorują na przykład na dziedzicznie uwarunkowane zaburzenia rytmu serca, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Zdiagnozowane u bliskiej osoby niektóre kardiomiopatie czy kanałopatie mają podłoże genetyczne, a zatem mogą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Jeśli nasi rodzice albo rodzeństwo mają taką chorobę, warto, byśmy i my skonsultowali się ze specjalistą i wykonali odpowiednie badania.

Dodatkowe badania i wizyta u kardiologa osoby zdrowej jest czasem konieczna w przypadku podejmowania decyzji o uprawianiu wyczynowo sportu, a także przed niektórymi, dużymi operacjami (na przykład ortopedycznymi).

Jak przygotować się do wizyty?

Przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań i karty wypisowe z pobytu w szpitalu. Często przed różnymi zabiegami wykonuje się badanie EKG. Warto je ze sobą zabrać, bo dzięki temu można porównać wyniki aktualnego i wcześniejszego badania. Dynamika zmian widoczna w zapisie EKG może świadczyć o chorobie serca, tak więc to bardzo ważna informacja dla lekarza.

O co zapyta lekarz?

Kardiolog zapyta o stale przyjmowane leki, zarówno te kardiologiczne, jak i niekardiologiczne, dlatego warto w domu przygotować listę, by podczas wizyty coś ważnego nam nie umknęło. Dla przykładu: popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne wpływają na choroby serca. Koniecznie więc należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich zażywanych środkach.

Lekarz zapyta o odczuwane objawy i ogólne samopoczucie pacjenta. Padnie pytanie o choroby serca występujące w rodzinie, dlatego warto przed wizytą zapytać o to najbliższych.

Kardiolog zapyta także o poprzednie wyniki badań i ewentualne wcześniejsze konsultacje, a także od jak dawna występują objawy, które skłoniły pacjenta do wizyty.

Ważną kwestią jest także ocena czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, czyli: czy pacjent pali, czy ma cukrzycę (przed wizytą warto zrobić badanie poziomu cukru we krwi), jaki ma poziom cholesterolu, jak się odżywia i czy na co dzień jest aktywny fizycznie. Szczere i pełne odpowiedzi pomogą ustalić najlepszą, najskuteczniejszą terapię i lepiej zadbać o zdrowie.

Wizyta lekarska online - do jakich specjalistów można się umówić na konsultację przez Internet?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Kiedy zgłosić się do kardiologa?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line