Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Współchorobowość w cukrzycy - spotkanie z nefrologiem - zobacz nagranie


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak przejść na zdrowy tryb życia?

źródło: Artykuł powstał przy współpracy z PrimaLife.pl, dodano: 23 stycznia 2020 r.

W jaki sposób można przejść na prowadzenie zdrowego trybu życia? Rekomendowane jest przestrzeganie bardzo prostych zasad, by cieszyć się nie tylko i wyłącznie świetnym samopoczuciem, ale również zapobiec ewentualnemu rozwojowi bardzo groźnych chorób. Warto przede wszystkim dbać o codzienną aktywność fizyczną i właściwie zbilansowaną dietę.

Odpowiednie dieta

Należy mieć świadomość, że jednym ze zdecydowanie najbardziej istotnych elementów prowadzenia zdrowego trybu życia jest właściwie zbilansowana dieta. Koniecznie trzeba podkreślić, że według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia zalecane jest spożywanie produktów z różnych grup żywności. Trzeba zatem dbać o urozmaicanie swoich posiłków w taki sposób, by organizm miał codziennie dostarczane wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Należy do nich zaliczyć węglowodany, tłuszcze, białka, składniki mineralne oraz witaminy. Ponadto według specjalistów produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii. W codziennej diecie rekomendowane jest również uwzględnienie produktów mlecznych. Nie można oczywiście zapomnieć o owocach i warzywach.

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, by spożywać mięso z umiarem. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie go rybami i roślinami strączkowymi. Specjaliści instytutu Żywności i Żywienia rekomendują również znacznie zmniejszenie spożywania tłuszczów i soli. Podczas komponowania codziennego jadłospisu zdecydowanie najlepiej jest kierować się informacjami znajdującymi się w Piramidzie Zdrowego Żywienia. Nie można również zapomnieć o spożywaniu pięciu posiłków dziennie w określonych odstępach czasu.

Jak przejść na zdrowy tryb życia?

Aktywność fizyczna

Właściwie zbilansowana dieta musi być oczywiście połączona z odpowiednią aktywnością fizyczną. Warto zdawać sobie sprawę, że codzienny wysiłek fizyczny umożliwia nie tylko na kontrolowanie wagi ciała, ale również zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka, cukrzycę czy choroby serca. Koniecznie należy zaznaczyć, że według zaleceń europejskich każda dorosła osoba będzie potrzebowała przynajmniej pół godziny aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności przez pięć dni w tygodniu.

Można również zdecydować się na wykonywanie przez trzy dni w tygodniu aktywność fizyczną o bardzo dużej intensywności. Do wyboru jest jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni, pływanie, jazda na rowerze. Ponadto część naukowców przekonuje, że w zupełności wystarczy kilkanaście minut spaceru dziennie, by możliwe było znaczące poprawienie stanu swojego zdrowia. Z kolei według badaczy z Tajwanu zaledwie 13 - minutowy dzienny spacer jest w stanie wydłużyć życie nawet o 3 lata.

Zrezygnowanie z używek

Należy zdawać sobie sprawę, że używki mają bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie. Warto zaznaczyć, że liczne badania dowiodły, że osoby, które regularnie sięgają po alkohol, papierosy czy narkotyki są znacznie bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych związanych z układem oddechowym, krążenia czy trawiennym. Koniecznie należy również wspomnieć, że papierosy wpływają także na zwiększenie ryzyka zawału serca czy udaru mózgu. Nie wszyscy panowie mają świadomość, że papierosy mogą doprowadzić do impotencji. Z kolei systematyczne spożywanie alkoholu może skutkować rozwojem chorób wątroby czy zdecydowanie osłabienie odporności organizmu.

PrimaLife.pl"
Artykuł powstał przy współpracy z PrimaLife.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak przejść na zdrowy tryb życia?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line