Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Insuliny i paski do glukometrów na liście zagrożonej brakiem dostępności. Czy to oznacza problem z zakupem? Wyjaśniamy!

źródło: oprac. własne na podstawie Obwieszczenia MZ, dodano: 11 marca 2020 r., aktualizacja: 12 marca 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia w dniu 10 marca 2020 roku opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 marca 2020 r. Wykaz ten publikowany jest już od lat i co pewien czas pojawia się jego aktualizacja. Ten z dnia 10 marca jest kolejnym po obwieszczeniu z 5 marca br. i jest związany z koronawirusem. Wyjaśniamy, o co chodzi w tym wykazie i czy zakup insulin oraz pasków do glukometrów jest zagrożony!

Czym jest wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności?

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową, obowiązkiem inspektorów farmaceutycznych działających w poszczególnych województwach jest monitorowanie i zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Na tej podstawie Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona. Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

Preparaty wpisane na listę nie mogą być sprzedawane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powinno to gwarantować ich większą dostępność w kraju, dla polskich pacjentów. Zakaz oczywiście nie dotyczy pacjentów, którzy zabierają ze sobą potrzebne leki na zagraniczne wyjazdy.

Najnowsze obwieszczenia zawiera 1587 pozycji. Ostatnia lista z 6 marca zawierała 1324 ogłoszonych preparatów. W wykazie umieszczono wszystkie preparaty insulinowe, jest ich aż 53. Na liście znajdują się m.in. następujące insuliny: Abasaglar, Actrapid, Apidra, Fiasp, Gensulin M30, Gensulin M40, Gensulin M50, Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix25, Humalog Mix50, Humulin M3, Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Insuman Basal SoloStar, Insuman Comb 25, Insuman Comb 25 SoloStar, Insuman Rapid, Insuman Rapid SoloStar, Lantus, Levemir, Liprolog, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30, NovoMix 50, NovoRapid, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R , Semglee, Toujeo, Tresiba.

Na liście znajdują się też wszystkie dostępne paski do glukometrów do pomiaru cukru we krwi (m.in. Accu-Chek Performa, Contour Plus, OneTouch Select Plus), a także nowoczesne leki przeciwcukrzycowe - od niedawna częściowo refundowane - flozyny, tj. Invokana, Jardiance, Forxiga.

Obwieszczenie ma charakter prewencyjny

W związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).

W odniesieniu do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2020 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do aktualnie obowiązującego obwieszczenia dodano kolejne produkty lecznicze, stosowane prewencyjnie w stanach tzw. "grypowych", czyli produkty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Umieszczono również środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze. Utrzymano dotychczas wpisane produkty lecznicze, jak również wyroby medyczne z kategorii: czepki medyczne, fartuchy chirurgiczne, fartuchy włókninowe, maski chirurgiczne, maski do podawania tlenu, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, rękawice chirurgiczne, rękawice zabiegowe, termometry elektroniczne.

Należy szczególnie zaznaczyć, iż OBWIESZCZENIE MA CHARAKTER PREWENCYJNY - jest to lista leków, środków spożywczych i wyrobów zagrożonych brakiem dostępności, a nie niedostępnych. Wykaz powstaje przy współpracy z jednostkami podległymi Ministrowi Zdrowia - Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, a także Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Aptekarską, producentami produktów leczniczych i wyrobów medycznych i jest na bieżąco aktualizowany.

Koronawirusa a obwieszczenie Ministra Zdrowia

Federacja DiabetykówFederacja Diabetyków wystosowała pisma do firm farmaceutycznych, czy przewiduje się ewentualne problemy z dostępnością insulin i sprzętu dla diabetyków w związku z epidemią koronawirusa. Firma Novo Nordisk informuje, że insulina na rynek polski produkowana jest w Brazylii i Danii. Firma nie przewiduje problemów w dostępie do insuliny. Potwierdzają to hurtownie i apteki, w których BEZ problemu można na bieżąco kupić najpopularniejsze insuliny tej firmy. Insulina Fiasp, której refundacja została wprowadzona od 1 marca 2020 także jest dostępna w hurtowniach. Nie ma jej "na stanie" w aptekach bo dotychczas była sprzedawana w niewielkiej ilości. Jeśli zamówicie na pewno będzie dostępna. Firma Sanofi informuje, że nie przewiduje problemów z dostępnością insulin. Ma różne źródła zaopatrzenia, a zakłady produkcyjne działają bez zmian. Firma Medtronic zapewnia, że pompy i osprzęt produkowane są w USA, Portoryko i Danii. Firma monitoruje sytuację i nie przewiduje przerw w dostawach.

Pamiętajcie, że każdy rozsądny diabetyk powinien ZAWSZE, nie tylko teraz, mieć niewielki zapas insuliny i potrzebnego osprzętu.

Pełna lista dostępna jest tutaj (w formacie PDF).

Paski do glukometrów i insuliny zagrożone brakiem dostępności


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Monika  IP: 5.184.41.xxx(2021-03-29 18:33:10)
Polecam spojrzeć na stronę https://hpdiagnostyka.pl/pl/c/Glukometry/27 tam na pewno dostaniecie wszystko bez problemu


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Insuliny i paski do glukometrów na liście zagrożonej brakiem dostępności. Czy to oznacza problem z zakupem? Wyjaśniamy!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line