Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Rodzice małych noworodków narażeni na choroby serca

źródło: Onet.pl, 2 lipca 2005 r.

Rodzice noworodków, które ważą mało po urodzeniu, mają podwyższone ryzyko zgonu z powodu chorób serca - wskazują najnowsze szwedzkie badania, o których informuje serwis internetowy AlphaGalileo.

Najbardziej zaskakującym i najmniej oczekiwanym wynikiem jest to, że ryzyko dotyczy również ojców, choć jest wyraźnie niższe niż w przypadku matek, podkreślają naukowcy.

Ich zdaniem, oznacza to, że za małą masę ciała noworodka i za ryzyko chorób serca mogą odpowiadać te same czynniki genetyczne.

Dotychczasowe badania dowiodły, że dzieci, które rodzą się małe, w przyszłości są bardziej narażone na choroby serca oraz zaburzenia metabolizmu, np. cukrzycę typu II, niż ich więksi rówieśnicy. Jest to prawdopodobnie wynik problemów z rozwojem dziecka w łonie matki.

Teraz naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie sprawdzali, czy masa ciała noworodków jest jakoś związana ze śmiertelnością ich rodziców. W tym celu przeanalizowali rejestry z informacjami na temat matek i ojców wszystkich dzieci urodzonych w Szwecji między 1973 a 1980 rokiem (łącznie - 783 tys. 814 dzieci).

Okazało się, że rodzice dzieci, które urodziły się małe, mieli wyższe ryzyko zgonu nie tylko z powodu chorób serca, ale też z wielu innych przyczyn, w porównaniu z rodzicami większych noworodków.

W przyszłości szwedzki zespół zamierza szukać genów, które mogą odpowiadać za ten związek.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Rodzice małych noworodków narażeni na choroby serca
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line