Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zalecenia postępowania dla pielęgniarek i położnych w dobie pandemii SARS-CoV-2 i choroby COVID-19

źródło: PFED, MZ, dodano: 7 kwietnia 2020 r.

Polska Federacja Edukacji w DiabetologiiNa stronie Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii ukazał się dokument pt. Wybrane i wskazane zalecenia postępowania dla pielęgniarek/położnych pracujących z pacjentami chorymi na cukrzycę "Pacjent z podejrzeniem/zakażeniem SARS-CoV-2". Jest to stanowisko opracowane przez Polską Federację Edukacji w Diabetologii i konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego na podstawie: Zaleceń w opiece diabetologicznej PFED, wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i aktualnych przepisów prawa, wytycznych PTD oraz poradników IDF.

W zaleceniach PFED stwierdza się, że jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do obserwowanego w populacji ogólnej. U osób z niedostateczną kontrolą choroby i wahaniami glikemii większe jest ryzyko powikłań cukrzycowych, a więc także ryzyko związane z rozwojem ciężkiej postaci COVID-19 (podobnie jak w przypadku innych zakażeń wirusowych).

Nie są znane jakiekolwiek przyczyny, dla których ryzyko rozwoju COVID-19 u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub 2 miałoby być inne. Ważniejszy jest fakt, iż osoby z cukrzycą danego typu różnią się między sobą wiekiem, obecnością powikłań i sposobem kontroli choroby podstawowej.

Część szczegółowa opracowania zawiera zalecenia w opiece ambulatoryjnej, stacjonarnej i w środowisku pacjenta dla użytkowania glukometrów i innych systemów do monitorowania glikemii i (nieco odmienne) dla użytkowania wstrzykiwaczy typu pen i innych systemów do podawania insuliny. Znajdują się tu również zalecenia dla personelu opiekującego się pacjentem z cukrzycą podejrzanym o zakażenie lub u którego stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 odrębne dla obu tych sytuacji.

Na koniec przypomnienie prostych, ale podstawowych zasad chronienia się przed infekcją w opiece domowej, które pielęgniarka lub położna powinna przekazać pacjentowi:
 • często myj ręce,
 • unikaj uścisków i podawania dłoni,
 • korzystaj z kart płatniczych,
 • nie dotykaj rękami oczu, nosa i ust,
 • regularnie myj lub dezynfekuj często dotykane powierzchnie (np. klamki, włączniki światła, poręcze), a także telefon,
 • zachowaj bezpieczną odległość od innych.
Ważna uwaga: zalecenia ulegają częstym zmianom. Należy regularnie sprawdzać komunikaty GIS i MZ w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną wywołaną wirusem SARS-CoV-2.

Dokument dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia - kliknij tutaj.

Zalecenia postępowania dla pielęgniarek i położnych w dobie pandemii SARS-CoV-2 i choroby COVID-19


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zalecenia postępowania dla pielęgniarek i położnych w dobie pandemii SARS-CoV-2 i choroby COVID-19
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line