W zaleceniach PFED stwierdza się, że jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do obserwowanego w populacji ogólnej. U osób z niedostateczną kontrolą choroby i wahaniami glikemii większe jest ryzyko powikłań cukrzycowych, a więc także ryzyko związane z rozwojem ciężkiej postaci COVID-19 (podobnie jak w przypadku innych zakażeń wirusowych).
Nie są znane jakiekolwiek przyczyny, dla których ryzyko rozwoju COVID-19 u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub 2 miałoby być inne. Ważniejszy jest fakt, iż osoby z cukrzycą danego typu różnią się między sobą wiekiem, obecnością powikłań i sposobem kontroli choroby podstawowej. |
Część szczegółowa opracowania zawiera zalecenia w opiece ambulatoryjnej, stacjonarnej i w środowisku pacjenta dla użytkowania glukometrów i innych systemów do monitorowania glikemii i (nieco odmienne) dla użytkowania wstrzykiwaczy typu pen i innych systemów do podawania insuliny. Znajdują się tu również zalecenia dla personelu opiekującego się pacjentem z cukrzycą podejrzanym o zakażenie lub u którego stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 odrębne dla obu tych sytuacji.
Na koniec przypomnienie prostych, ale podstawowych zasad chronienia się przed infekcją w opiece domowej, które pielęgniarka lub położna powinna przekazać pacjentowi:
- często myj ręce,
- unikaj uścisków i podawania dłoni,
- korzystaj z kart płatniczych,
- nie dotykaj rękami oczu, nosa i ust,
- regularnie myj lub dezynfekuj często dotykane powierzchnie (np. klamki, włączniki światła, poręcze), a także telefon,
- zachowaj bezpieczną odległość od innych.
Dokument dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia - kliknij tutaj.