Każdy webinar dedykowany będzie określonej grupie pacjentów, m.in. pacjentom kardiologicznym, pacjentom z cukrzycą, nowotworami czy pacjentom z chorobami płuc. Zaplanowany jest także specjalny odcinek dedykowany kobietom w ciąży. Podczas cyklu poruszone zostaną również takie zagadnienia jak: znaczenie diety i aktywności fizycznej w budowaniu odporności, aspekt psychologiczny izolacji.
W dzisiejszym programie "Pacjent z cukrzycą w dobie epidemii" wezmą udział eksperci medyczni, dietetyk, psycholog oraz Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, który choruje na cukrzycę, a także Anna Śliwińska, Prezes Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Transmisję można zobaczyć poniżej.
Sytuacja pacjentów diabetologicznych w czasie epidemii
Obecnie uwaga społeczna, służb oraz decydentów jest skierownana na walkę z epidemią koronawirusa, co oczywiste, warto jednak pamiętać, w tym czasie, o pacjentach z chorobami przewlekłymi, którzy są szczególnie narażeni na ciężkie powikłania zakażenia Covid-19. Aby zachować zdrowie muszą kontynuować leczenie, monitorowac objawy i przestrzegać zaleceń terapeutycznych. O wyzwania środowiska pacjentów z cukrzycą zapytaliśmy największą organizację pacjentów diabetologiczych.Redakcja MedicalPress.pl: Jak w dobie epidemii wygląda opieka nad pacjentem z cukrzycą? Jakie są najpoważniejsze problemy?
Anna Śliwińska: Jak wszyscy wiemy, choroby przewlekłe nie znikają na czas epidemii, dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić pacjentom ciągłość leczenia. Osoby z ustabilizowaną cukrzycą są w nieco łatwiejszej sytuacji, ponieważ potrzebują jedynie kontynuacji stosowanych terapii i na razie nie mamy poważnych sygnałów mówiących o trudnościach np. w uzyskaniu recepty czy zakupie leków. W zdecydowanie gorszej sytuacji są osoby z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą oraz - w szczególności - nowe diagnozy. Osoby mające ewidentne objawy cukrzycy mogą zwlekać ze zgłoszeniem się do lekarza celem rozpoznania choroby, co w przypadku cukrzycy typu 1, której początek ma zazwyczaj bardzo gwałtowny przebieg, może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Osoby powikłane, którym grożą zawały serca czy udary mózgu, także mogą uważać, że lepiej jest niepokojące objawy przeczekać niż zgłosić się po pomoc medyczną. To może powodować bardzo poważne problemy, łącznie z permanentną utratą sprawności lub utratą życia.
Cały wywiad dostępny jest na stronie www.medicalpress.pl