Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu COVID-19. Cukrzyca jako choroba współistniejąca!

źródło: PAP - Nauka w Polsce, dodano: 12 maja 2020 r.

Naukowcy z Trójmiasta związani z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni opracowali prosty kalkulator ryzyka śmierci w przypadku zakażenia COVID-19. Przelicznik uwzględnia wiek, płeć danej osoby oraz cztery kluczowe typy chorób współistniejących.

O opracowaniu kalkulatora poinformowała w rozesłanym mediom w piątek komunikacie Magdalena Malara-Świtońska z Działu Rozwoju i Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) w Gdyni. Kalkulator stworzył związany z PPNT zespół naukowców, w tym lekarzy i epidemiologów. Przelicznik dostępny jest na stronie https://vika.life/calculator.

Kalkulator ryzyka zgonu z powodu COVID-19

Uwzględnia on wiek i płeć danej osoby oraz informacje dotyczące czterech podstawowych typów chorób, które - według aktualnej wiedzy - w szczególny sposób podwyższają ryzyko śmierci w przypadku zakażenia koronawirusem. Są to: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, nowotwory oraz choroby sercowo-naczyniowe.

"Ryzyko zgonu z powodu COVID bardzo wyraźnie zależy od stylu życia i chorób z nim związanych, m.in. otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz ich powikłań. Ten związek jest naprawdę silny - najnowsze dane wskazują, że zgony wśród osób bez żadnych chorób przewlekłych odpowiadają za mniej, niż 1 proc. przypadków śmiertelnych COVID-19" - powiedział cytowany w przekazanym mediom komunikacie główny twórca kalkulatora dr hab. n. med. Piotr Bandosz.

Aktualna kondycja zdrowotna

Jego zdaniem największą wartością kalkulatora jest to, że "wyraźnie pokazuje on zależność" ryzyka zgonu osoby zakażonej od jej aktualnej kondycji zdrowotnej wynikającej ze stylu życia i chorób.

"Okazuje się, że zdrowy styl życia może nas w przyszłości chronić nie tylko przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także przed powikłaniami chorób zakaźnych" - powiedział z kolei cytowany w komunikacie prof. dr hab. n. med. Tomasz Zdrojewski - ekspert modelowania chorób niezakaźnych i polityki zdrowotnej oraz przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Malara-Świtońska przypomniała, że przy PPNT od dłuższego czasu pracuje zespół naukowców przygotowujących "nowatorską aplikacją zdrowotną Vika, służącą do analizy stylu życia i pomocy w wydłużaniu czasu życia w zdrowiu jej użytkownikom". Dodała, że zespół ten na bieżąco bada m.in. publikacje naukowe i dane dotyczące COVID-19.

Malara-Świtońska wyjaśniła też, że w skład zespołu Vika, który działa w Gdyni od 2019 r., wchodzą m.in. lekarze, dietetyk, psycholog, programiści, analitycy danych i epidemiolodzy. Podkreśliła, że zespół powołało do życia trzech ekspertów: Łukasz Osowski współtwórca syntezatora mowy Ivona, Tomasz Noiński współtwórca asystenta głosowego Alexa Amazon oraz dr n.med. Piotr Wiśniewski, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Swoje wyzwanie sformułowali bardzo prosto: +Milion lat zdrowia więcej w Polsce+. Wraz z zespołem opracowują aplikację zdrowotną Vika, z pomocą której chcą ten cel urzeczywistnić" - poinformowała w komunikacie Malara-Świtońska.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Kisicka

Kalkulator ryzyka śmierci z powodu COVID-19. Cukrzyca jako choroba współistniejąca!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~eee  IP: 89.79.234.xxx(2020-05-18 12:49:31)
Kalkulator pokazał mi, że od pięciu lat powinienem nie żyć. No i co teraz z tym zrobicie ?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Kalkulator ryzyka śmierci z powodu COVID-19. Cukrzyca jako choroba współistniejąca!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 17 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line