Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wojtek Opatowicz wyrusza na Mont Blanc

źródło: netPR, 7 lipca 2005 r.

18-letni Wojciech Opatowicz wyrusza w połowie lipca na wyprawę na Mont Blanc – najwyższy w Europie szczyt górski. Cierpiący od 7 lat na cukrzycę insulinozależną Wojtek nie tylko zrealizuje w ten sposób największe marzenie swojego życia, ale także przekaże innym chorym symboliczne przesłanie, że pomimo przeciwności losu można normalnie żyć i stawiać czoła wyzwaniom. Wyprawa na Mont Blanc potrwa około 10 dni, jest możliwa dzięki sponsorowi – firmie Lilly Polska.

Lekarze stwierdzili cukrzycę typu 1. u Wojtka, gdy miał 11 lat. Ta diagnoza nie przekreśliła jednak jego życiowych planów i marzeń, jakimi od zawsze były wysokogórskie wspinaczki. Aby umożliwić Wojtkowi wcielenie w czyn jego ambitnych zamierzeń, lekarz zalecił mu stosowanie w codziennej terapii nowoczesnej insuliny analogowej, pozwalającej prowadzić zbliżony do normalnego tryb życia. "Chcę pokazać innym chorym na cukrzycę, że ich życie nie musi kończyć się na ciągłym mierzeniu poziomu cukru i przyjmowaniu leków. Pomimo mojej dolegliwości można – zachowując zdrowy rozsądek oraz korzystając z nowoczesnych osiągnięć medycyny – żyć jak inni ludzie na przekór dokuczliwym objawom" – mówi Wojtek Opatowicz.

To pierwsza tak daleka wyprawa Wojtka, który do tej pory wspinał się tylko na polskie szczyty. Zdobycie Mont Blanc zawsze było dla niego wielkim wyzwaniem i niespełnionym marzeniem. "Z przyjemnością pomagamy Wojtkowi w jego ambitnym planie. Ten młody człowiek jest doskonałym przykładem, że nowoczesna insulinoterapia umożliwia chorym na cukrzycę powrót do normalnego życia" – powiedziała Barbara Możejko-Pastewka, dyrektor ds. medycznych Lilly Polska – sponsora, który oprócz pokrycia kosztów samej wyprawy, sfinansował wyposażenie uczestników. Specjalnie dla nich skompletowano pełny ekwipunek alpinistyczny, m.in. ubrania gwarantujące utrzymanie prawidłowej temperatury ciała w warunkach ekstremalnych, profesjonalne czekany, kaski i śpiwory.

Wyprawa Wojtka rozpocznie się od przejazdu z rodzinnego Szczecina do leżącego u podnóża Alp, francuskiego miasta Chamonix. Stamtąd ekipa pod opieką przewodnika będzie wspinać się do kolejnych schronisk umieszczonych na szlaku: Tete Rousse (3150 m.n.p.m.) i du Gouter (3817 m.n.p.m.). Kolejnym etapem będzie zdobycie szczytu Mont Blanc (4810 m n.p.m.), a następnie zejście do miasta Les Houches. Odcinek wspinaczkowy ze względu na bezpieczeństwo uczestników wyprawy będzie pokonywany głównie w nocy. Wtedy to panująca na nim ujemna temperatura zapobiega spadaniu z lodowca kamieni, które są największym zagrożeniem i utrudnieniem na szlaku.

Wojtek przygotowuje się do wyprawy od początku roku. Aby wzmocnić nogi i ramiona, trenuje na ścianie wspinaczkowej Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego, jeździ też na górskie obozy przygotowawcze. We wspinaczce, oprócz Wojtka, weźmie udział jego mama, lekarz i przewodnik, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem wyprawy.

"Pacjentom ze stwierdzoną cukrzycą typu 1. nie zabraniamy wędrówek górskich ani wspinaczki" – mówi dr Wojciech Siwicki, lekarz, który będzie towarzyszył Wojtkowi. "Oczywiście, tego typu przedsięwzięcia wiążą się z ryzykiem dla chorego – w efekcie wysiłku może wystąpić zarówno obniżenie, jak i zwiększenie poziomu cukru we krwi, których konsekwencją może być utrata przytomności lub śpiączka cukrzycowa. W przypadku Wojtka takie ryzyko jest jednak zmniejszone, bo stosuje on nowoczesną insulinę analogową. Jej używanie połączone z regularnym sprawdzaniem poziomu cukru pomaga prawie normalnie żyć tysiącom pacjentów na całym świecie" – dodaje dr Siwicki.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Wojtek Opatowicz wyrusza na Mont Blanc
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line