Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Nie ma uniwersalnej diety - Ewa Dygaszewicz mówi o prawidłowym żywieniu w cukrzycy

źródło: oprac. własne, dodano: 30 czerwca 2020 r.

W piątki o godzinie 20.00 odbywają się spotkania na żywo z cyklu POGADAJMY O CUKRZYCY. W dniu 26 czerwca 2020 roku gościem specjalnym była Ewa Dygaszewicz - dietetyk, edukator diabetologiczny i prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD. Rozmawialiśmy o żywieniu w cukrzycy, o tym, jak w praktyczny i pozytywny sposób można zastosować zdobytą wiedzę w warunkach życia codziennego. Podczas spotkania dowiadujemy się, jakie są zasady prawidłowego żywienia w cukrzycy i na co zwracać szczególną uwagę przy dobieraniu produktów spożywczych. Sprawdzamy również, czy istnieje uniwersalna dieta dla wszystkich pacjentów z cukrzycą. Zobacz nagranie!

Jerzy Magiera na początek spotkania pyta eksperta o to, czy i dlaczego dostęp do dietetyków w Polsce jest utrudniony oraz o to, jak w praktyce wygląda edukacja dietetyczna, która według najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego powinna być prowadzona podczas każdej wizyty pacjenta w przychodni. Ewa Dygaszewicz odpowiada na pytania jakie są zasady prawidłowego żywienia w cukrzycy i czy istnieje uniwersalna dieta dla wszystkich pacjentów z cukrzycą.

Dieta powinna być indywidualna. Ma to być zdrowy sposób odżywiania, zbilansowana dieta - to najlepszy sposób odżywiania dla diabetyka. Żadne eksperymenty, żadne diety. Dopasowanie zaleceń przy cukrzycy do pacjenta. Jedynym produktem, z którego powinni rezygnować osoby z cukrzycą to są soki owocowe. Kiedyś były remedium na hipoglikemię i bardzo się je polecało, a to są bardzo szybko wchłaniane węglowodany. Dla nas najcenniejszy z owoców jest miąższ, a więc wybierajmy całe jabłko, zamiast szklanki soku mówi Ewa Dygaszewicz, dietetyk.

Nie ma uniwersalnej diety - Ewa Dygaszewicz mówi o prawidłowym żywieniu w cukrzycy

Dowiadujemy się także, jakie produkty diabetyk może jeść bezkarnie - bez podawania insuliny i jak kontrolować wielkość porcji na talerzu. Dowiadujemy się także wielu cennych informacji, m.in. o napojach typu "zero sugar" i o tym, czy można bezpiecznie stosować słodziki. Ewa Dygaszewicz wyjaśnia pojęcia związane z węglowodanami, białkami, tłuszczami, a także wymiennikami białkowo-tłuszczowymi oraz indeksem i ładunkiem glikemicznym.

Najlepszy przy cukrzycy jest chleb czerstwy, czyli nie taki świeży. Skrobia w mące ma budowę krystaliczną. Możemy zjeść kilogram mąki i to nam się nie przyswoi, przeleci przez nas. Jeżeli pieczemy chleb, to skrobia się rozplata. Jeżeli chleb leży, to skrobia ponownie się skręca i robi się kryształkiem i zmienia się w błonnik. Jeżeli jemy świeży chleb, to poziom cukru szybko rośnie, bo jest dużo skrobi, która szybko się trawi. Jeżeli jemy dwudniowy chleb, to cukier będzie rósł powoli. Najlepiej chleb żytni lub orkiszowy. Ilość chleba też jest kluczowa tłumaczy Ewa Dygaszewicz.

W trakcie spotkania rozmawiamy o hipoglikemii i o tym, co spożywać, aby szybko podnieść poziom cukru we krwi i jak nie dać się "wilczemu głodowi" podczas spadku cukru we krwi.

Nie zabrakło także odpowiedzi na liczne pytania od widzów. Ewa wyjaśnia m.in. czy kawa jest dobra dla diabetyków, do której godziny można spożywać owoce, czy przy cukrzycy typu 1 można pić bezkarnie mleko, czy stewia jest bezpieczna, jakim mlekiem zastąpić mleko krowie, jaki rodzaj chleba jeść przy cukrzycy typu 1 oraz czy bób i mozzarella są dobre dla diabetyka!

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~jan  IP: 89.79.234.xxx(2020-07-06 14:52:00)
Jest jedna prosta zasada. W cukrzycy należy unikać / ograniczać maksymalnie węglowodany, jeść dużo warzyw i to surowych. Po ograniczeniu węglowodanów wróciłem do prawidłowej wagi, ustąpiły niedocukrzenia, czuję się bardzo dobrze. Nie jem w ogóle makaronu ani chleba. To wystarczyło żeby z 84 kg schudnąć na 70 kg. Przy okazji ustąpiło nadciśnienie, insuliny biorę o połowę mniej. Choruję na typ 1 już 30 lat. Dietetyczka w szpitalu kiedyś mnie uczyła, że na śniadanie mam jeść 3 kawałki chleba. Kiedy się tego trzymałem to tyłem, insuliny brałem coraz więcej i oraz gorzej się czułem. Teraz wiem, że to dietetyków trzeba edukować żeby nie szkodzili ludziom. Niestety oni muszą służyć korporacjom farmaceutycznym i to jest smutne.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Nie ma uniwersalnej diety - Ewa Dygaszewicz mówi o prawidłowym żywieniu w cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line