Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zadbaj o cukier w czasie wakacji

dodano: 24 czerwca 2020 r.

Urlop. Czas wymarzony, który chcemy poświęcić na odpoczynku. A ten może być różny, bo przecież niektórzy chętnie sięgają po leniwy relaks na łonie natury, a inni cenią aktywne spędzanie wolnego czasu. Szczególnie w tym roku wakacje mogą się różnić od wszystkich pozostałych. Prawdopodobnie więcej osób zdecyduje się spędzić urlop w kraju, a wielu z nich unikać będzie zatłoczonych i popularnych kurortów. Poza tym że wakacje kojarzą się z ciepłem i ze słońcem, to również stają się okazją do tego, by nie do końca pamiętać o diecie, ćwiczeniach czy też regularności w spożywaniu posiłków. W niektórych wypadkach takie odstępstwa od normy i lekarskich zaleceń mogą być groźne.
 1. Zadbaj o siebie
 2. Ogranicz cukier
 3. Zadbaj o ruch
 4. Zadbaj o to, co jesz

Zadbaj o siebie

O ile wakacyjne grzeszki nie zrobią krzywdy zdrowemu człowiekowi, o tyle w przypadku różnych chorób mogą być niebezpieczne. Przede wszystkim już sam fakt, że zmieniamy dotychczasowy tryb życia, odrywamy się od codzienności oraz jemy inaczej, może sprawić, że niekoniecznie urlop wyjdzie nam na dobre. Dlatego właśnie na przykład diabetycy muszą pamiętać o pewnych żelaznych zasadach, których nie wolno zmieniać nawet wtedy, gdy chce się skosztować wymarzonego urlopu.

Ogranicz cukier

To najważniejszy element w diecie cukrzyka. Przede wszystkim należy regularnie badać poziom cukru oraz brać pod uwagę wszystkie czynniki, jakie mogą na wynik wpływać. Tu ważne będzie nie tylko ile zjedliśmy i co zjedliśmy, ale również jak bardzo aktywni byliśmy w ciągu dnia, czy wydarzyła się sytuacja stresująca, a także czy nie dokuczają nam inne choroby. Tu wszystkie elementy są istotne, szczególnie że same wakacyjne aktywności potrafią wywołać szereg różnych skutków. W najlepszej sytuacji są osoby, które doprowadziły do tego, że mają dość wyrównany poziom cukru we krwi i po prostu muszą się skoncentrować na tym, by tego wyniku nie popsuć.

Zadbaj o cukier w czasie wakacji

Zadbaj o ruch

Warto urlopowe aktywności tak zaplanować, by dostarczyć ciału dawki wysiłku fizycznego. Może to być spacer lub też pływanie czy trening w siłowni na świeżym powietrzu. Sam rodzaj aktywności oraz jej intensywność nie powinny odbiegać również od codziennego wysiłku. Poza tym zawsze trzeba pamiętać o określonych zasadach. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym cukrzycy muszą zadbać o większe spożycie węglowodanów oraz zmniejszenie dawki insuliny. Samo badanie poziomu cukru powinno się przeprowadzić przed treningiem i po oraz przed snem. To o tyle ważne, że nie wolno dopuścić do hipoglikemii. Warto również ustalić aktywność z lekarzem prowadzącym.

Zadbaj o to, co jesz

W wakacje zmieniamy tryb i styl życia, a także w mniejszym stopniu jesteśmy w stanie kontrolować skład posiłków. Zdarza się również, że z różnych przyczyn są one nieregularne, więc warto zadbać o to, by mieć przy sobie coś do zjedzenia. I choć latem chętnie sięgamy po owoce i warzywa, to cukrzycy muszą pamiętać, że poza szeregiem zdrowych elementów zawierają one bardzo dużo cukrów prostych, więc ze spożyciem nie wolno przesadzić. W czasie zakupów w sklepach warto sięgać po produkty dla cukrzyków, a w restauracjach zamawiać dania dedykowane diabetykom lub też osobom będącym na diecie. To najprostszy sposób, by nie tylko smacznie zjeść, ale również zadbać o zdrowie. Poza tym należy dbać o odpowiednią suplementację przy cukrzycy. Odpowiedni poziom mikro i makroelementów pozwoli mieć siły na zdobywanie kolejnych gór czy też na długie spacery brzegiem morza. Nie zapomnij również o tym, że w czasie podróży musisz zadbać o to, w jakich warunkach przechowujesz insulinę. Tę w bagażu warto przewozić w lodówce lub w termosie. Zabierz ze sobą także jednorazowe wstrzykiwacze.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zadbaj o cukier w czasie wakacji
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line