Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Monika Zamarlik opowiada o działaniach Federacji Diabetyków na rzecz pacjentów z cukrzycą

źródło: oprac. własne, dodano: 21 lipca 2020 r.

Pomimo wakacji nie ustajemy! Gościem specjalnym audycji "Pogadajmy o cukrzycy" była Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków. Organizacja w tym roku obchodzi okrągły jubileuszu 10-lecia istnienia. Rozmawialiśmy o działaniach, jakie Federacja podejmowała na przestrzeni lat oraz o wakacjach w czasach pandemii. Pytaliśmy Panią Monikę o szkolenia dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, kurs dla edukatorów cukrzycowych, wyniki badań dotyczących opieki nad dziećmi w placówkach oświatowych oraz o orzecznictwo o niepełnosprawności. Dowiadujemy się więcej o projekcie, który obecnie realizuje Federacja, czyli "Centrum Seniora Diabetyka" i konkursie plastycznym, w którym do wygrania jest aż 20 rowerów. Koniecznie zobaczcie ten wywiad!

W tym roku Federacja obchodzi 10-lecie. Planowaliśmy z tej okazji zrobić duże edukacyjne spotkanie, przed wszystkim dla naszych podopiecznych, dzieci i młodzieży chorej na cukrzycę. Miała być edukacja, miała być integracja, ale pojawi się wirus i te działania przekładamy na rok następny, ale w tym roku też przygotowujemy sporo atrakcji dla naszych podopiecznych uwzględniając różne grupy wiekowe, i dzieci i seniorów i średniaków wiekowych i 26 plus. Do końca roku mamy jeszcze trochę czasu, więc to wszystko się zadzieje mówi Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków.

Federacja cały czas umożliwia zamawianie bezpłatnych szkoleń dla kadry przedszkoli i szkół w całej Polsce z zakresu prawidłowej opieki nad uczniami z cukrzycą. Federacja dysponuje obecnie pulą 200 bezpłatnych szkoleń na terenie Polski. Zamówienia przyjmowane są cały czas, do wyczerpania puli, a realizacja następuje w formie on-line, jak i na żywo. Szkolenia można zamawiać na stronie www.przyjaznediabetykom.pl. Na szkolenia wysyłani są edukatorzy cukrzycowi specjalne przygotowani i przeszkoleni przez Federację.

W kolejnych szkoleniach dla edukator chcemy promować osoby, które same są diabetykami. Nasze szkolenia odbywają się pod egidą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i robimy je bardzo profesjonalnie. Wykładowcami na naszych szkoleniach są profesorowie diabetolodzy, najlepsi w Polsce. Kurs trwa kilka dni, jest bardzo intensywny. Kurs kończy się pisemnym egzaminem i egzaminem praktyczny, który bardziej ocenia umiejętność występowania przez audytorium. W ramach kursu oferujemy także pakiet szkolenia, jak mówi i zyskać zainteresowanie słuchaczy. Nie tylko uczymy merytorycznie o cukrzycy, ale również staramy się pokazać trochę warsztatu, narzędzi do prowadzenia szkoleń mówi Monika Zamarlik.

Monika Zamarlik opowiada o działaniach Federacji Diabetyków na rzecz pacjentów z cukrzycą

W 2013 roku Federacja prowadziła badanie dotyczące opieki nad dziećmi w placówkach oświatowych. W 2020 roku powtórzono to badanie i obecnie opracowywane są wyniki. Podczas spotkania na żywo Monika Zamarlik opowiada co się zmieniło po 7 latach jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem w placówkach oświatowych oraz jak obecnie wygląda sytuacja z orzekaniem niepełnosprawności wśród dzieci i młodzieży z cukrzycą. Dowiadujemy się, czy możliwe było lub będzie wypracowanie standardów w orzecznictwie.

Od jakiegoś czasu trwają prace nad tym, aby ten system został przebudowany. Ma być jeden system orzeczniczy. Natomiast z mojej wiedzy wynika, że będzie zdecydowanie gorzej dostać orzeczenie o niepełnosprawności, czy to będzie punkt 7, czy stopień umiarkowany w przypadku młodzieży po 16 roku życia i osobach dorosłych, bo będzie się bardziej szukało tego, co ten człowiek mimo swojej niepełnosprawności może, niż szukać jego deficytów, czyli jakie ma atuty, a nie jakie ma deficyty. Taka będzie rola orzeczników. Myślę więc, że z punktu widzenia rodziców będzie się to zmieniało na niekorzyść mówi Monika Zamarlik.

Federacja prowadzi także działania na rzecz seniorów. Obecnie prowadzony jest projekt "Centrum Seniora Diabetyka", w ramach którego osoby w wieku 60+ mogą skorzystać z bezpłatnych porad dietetyka, edukatora cukrzycowego, psychologa oraz prawnika. Porady świadczone są w centrum Krakowa, a także internetowo i telefonicznie.

Trwa konkurs plastyczny "Pomaluj życie na Novo - na sportowo", którego organizatorem jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. Do wygrania jest aż 20 ROWERÓW. Aby starać się o nagrodę należy wykonać kolaż przedstawiający sportowe pasje i zainteresowania, a następnie przesłać jego zdjęcie.

Cały wywiad można zobaczyć w okienku poniżej.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Monika Zamarlik opowiada o działaniach Federacji Diabetyków na rzecz pacjentów z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line