Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2020 roku. Bezpłatne insuliny dla kobiet w ciąży

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 25 sierpnia 2020 r.

Miniterstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 24 sierpnia 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2020 roku. Tradycyjnie, sprawdzamy jakie zmiany czekają na diabetyków.

Obniżki dopłat pacjentów

Wrześniowa lista leków refundowanych nie przynosi istotnych zmian dla diabetyków. Insuliny Polhumin potanieją o 1,26 zł na opakowaniu. Insulina Lantus potanieje o 1,13 zł. Zgodnie z tym co informowaliśmy, przedłużona zostanie także refundacja dla tego preparatu w dotychczasowych wskazaniach. Potanieją różne leki doustne zawierające metforminę - obniżki od 1,05 zł do 0,18 zł. Ozempic (semaglutyd) - roztwór do wstrzykiwań potanieje o 0,20 zł. Dziewięć różnych opakowań pasków testowych będzie miało cenę niższą o 1 grosz. Szczegóły w naszych tabelkach.

Podwyżki dopłat pacjentów

Za dziewięć różnych opakowań pasków testowych zapłacimy więcej o 0,08 zł w cukrzycy (ogólne kryterium) i o 0,12 zł w cukrzycy typu 1. Podrożeje lek Etform zawierający metforminę, zmiana ceny od 0,59 do 2,76 zł. Największa podwyżka ceny dotyczy leku Trulicity, roztwór do wstrzyknięć, 1.5 mg, który podrożeje o 8,20 zł. W projekcie listy ta podwyżka miała być wyższa. Nowa cena refundacyjna dla tego leku to 68,19 zł. Szczegóły w naszych tabelkach.

Nowość dla diabetyków

Examedin FASTNa liście leków refundowanych pojawiają się paski testowe do nowego glukometru o nazwie Examedin® Fast. Opakowanie pasków (50 sztuk) kosztować będzie 3,20 zł w przypadku cukrzycy typu I oraz pozostałych typach cukrzycy wymagające co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz terapia cukrzycy za pomocą pompy insulinowej lub 11,09 zł w przypadku pozostałych cukrzyc.

Examedin FAST to system do monitorowania stężenia glukozy we krwi. Glukometr Examedin FAST posiada normę dokładności pomiaru EN ISO: 15197:2015 wymaganą przez Komisję Europejską. Został zaprojektowany tak, aby precyzyjne badać poziom glukozy we krwi oraz zapewnić użytkownikom najwyższy komfort codziennych pomiarów.

System Examedin FAST posiada standardowe funkcje oznaczania pomiarów przed lub po posiłku oraz dodatkowe funkcje oznaczania: temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, zażycia leków. Przeczytaj więcej informacji o tym glukometrze.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

W ramach wrześniowej listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą listę leków, które będą dostępne bezpłatnie dla kobiet w ciąży. W wykazie znalazło się 114 pozycji dostępnych na receptę najczęściej stosowanych przez ciężarne. Resort zdrowia podkreśla, że lista ta będzie uzupełniana. Wśród preparatów dostępnych bezpłatnie znalazły się m.in. wszystkie insuliny dostępne aktualnie na polskim rynku oraz preparaty zawierające lewotyroksynę (Letrox, Euthyrox).

Wykaz zapewnia dostęp do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży - od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.

Receptę na leki refundowane (oznaczone jako leki "C") będzie mógł wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz - na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę.

Ceny obowiązujące od 1 września 2020 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2020 roku. Bezpłatne insuliny dla kobiet w ciąży


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Ewa  IP: 176.221.123.xxx(2020-08-25 23:21:24)
Nic tylko się cieszyć! Jestem pod wrażeniem - paski, których zużywa się chyba najwięcej w skali miesiąca znów drożeją. Symbolicznie, ale jednak. Moje pytanie - ile kobiet z cukrzycą zachodzi w ciągu roku kalendarzowego w ciążę? 10 osób w skali kraju? 20 osób. I dla tak "dużej" liczby - insulina za darmo. Brawo! Nie przypadkiem w co trzeciej trwającej ciąży stwierdza się cukrzycę? Jest biznes, wizyty bez rejestracji raz w miesiącu, fikcja, a nie opieka na prawdę chorych. Glukometry, peny, insulinka, igiełki - i się kręci - wystarczy wmówić, że masz cukrzycę ciążową, i musisz - nie nawet dla siebie, a dla twego dziecka. Przecież nie chcesz, aby przez ciebie umarło - tak potrafią wmawiać w niektórych szpitalach. Obłęd. Te podwyżki/obniżki niech sobie ..... To bzdurna kosmetyka, jak to państwo dba o chorych. Jeszcze raz - fikcja, nie opieka


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2020 roku. Bezpłatne insuliny dla kobiet w ciąży
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line