Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Niewłaściwa dieta polskich dzieci

źródło: Onet.pl, 21 lipca 2005 r.

73 proc. polskich dzieci cierpi w wyniku złego odżywiania - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia. Ich wyniki zostały przedstawione we wtorek podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Wynika z nich, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpiła wyraźna poprawa w odżywianiu dzieci. Wciąż jednak w ich diecie brakuje ważnych składników: żelaza, jodu, wapnia i witaminy D. W nadmiarze natomiast spożywane jest białko.

Według Instytutu, jedna trzecia (33 proc.) polskich dzieci cierpi na niedowagę, a blisko połowa (40 proc.) zagrożona jest otyłością.
Wyniki badań przedstawiła konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii dr Anna Dobrzyńska. Wśród przyczyn złego odżywiania dzieci wymieniła szybkie tempo życia, które wymusza różne pory posiłków, żywienie poza domem, podawanie dziecku tego samego jedzenia, co dorosłym, popularność półproduktów i fast foodów, przekąski między posiłkami.

Dr Dobrzyńska podkreśliła, że nawyki żywieniowe, które dzieci wyrabiają sobie już od pierwszego roku życia, mają duży wpływ na ich późniejsze życie. Złe przyzwyczajenia stają się źródłem chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca.

Już w okresie płodowym zła dieta matki negatywnie wpływa na dziecko, i jest, jak powiedziała Dobrzyńska, "przeklinaniem swojego dziecka i przyszłych pokoleń".

Dobrzyńska zauważyła, że do walki z niewłaściwym odżywianiem potrzebna jest akcja informacyjna. Artykuły w prasie medycznej i popularnej oraz ulotki dostępne w ośrodkach zdrowia powinny zwiększyć świadomość i zwrócić uwagę matek na odpowiednią dietę dzieci.

Badania przeprowadzone w Europie Zachodniej pokazały, że podobne problemy żywieniowe dotyczą również dzieci w tamtych krajach.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Niewłaściwa dieta polskich dzieci
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line