Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Słodzik związany z ryzykiem nowotworów krwi

źródło: Onet.pl, 21 lipca 2005 r.

Niskokaloryczna substancja słodząca - aspartam - sprzyja nowotworom krwi, tj. białaczkom i chłoniakom - wskazują najnowsze badania włoskie, przeprowadzone na razie na zwierzętach. O badaniach informuje pismo "European Journal of Clinical Oncology".

Ponieważ aspartam jest 200 razy słodszy od sacharozy (czyli cukru) i jednocześnie ma mało kalorii, na całym świecie dodaje się go do napojów dietetycznych.

Obecnie jest uznawany za substancję bezpieczną dla ludzi. Jednak najnowsze wyniki zespołu z Centrum Badań nad Rakiem w Bolonii mogą zmienić ten pogląd.

Naukowcy pod kierunkiem dr. Morando Soffrittiego podawali różne stężenia aspartamu 8-mięsięcznym szczurom.

Okazało się, że w porównaniu ze szczurami, które nie dostawały słodziku, wiele karmionych nim samic zaczęło chorować na białaczki lub chłoniaki, tj. nowotwory układu odporności. Ryzyko zachorowania było tym wyższe, im wyższe były stężenia aspartamu.

Te obserwacje rodzą obawy o to, czy dawki aspartamu, obecnie dozwolone u ludzi, a zwłaszcza u dzieci, są bezpieczne - podkreślają autorzy pracy. Ich zdaniem, ta kwestia wymaga nowych, szczegółowych badań.

Przedstawiciele Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority - EFSA) zadeklarowali, że natychmiast sprawdzą, czy badania włoskie mogą mieć jakiekolwiek odniesienie do ludzi. Uważają jednak za mało prawdopodobne, by aspartam szkodził ludziom w równym stopniu co gryzoniom.

Dopuszczona w tej chwili przez EFSA dzienna dawka aspartamu dla ludzi wynosi 40 miligramów na kilogram masy ciała, czyli dla osoby ważącej 70 kg - 2 tys. 800 mg. Aby ją wyczerpać, trzeba wypić dziennie przynajmniej 14 puszek dietetycznych napojów słodzonych aspartamem. W praktyce stosuje się jednak kombinację różnych niskokalorycznych słodzików, więc zawartość tej substancji w napojach jest znacznie niższa.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Słodzik związany z ryzykiem nowotworów krwi
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line