Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Profilaktyka raka piersi, Mammografia - co ile się badać?

Artykuł sponsorowany, dodano: 1 października 2020 r.

Każda kobieta wie, jak ważne są regularne badania w ramach profilaktyki raka piersi. Jest to bowiem najczęstszy kobiecy nowotwór złośliwy, z którym corocznie walkę przegrywa tysiące kobiet. Byłoby inaczej, gdyby nie zbyt późna diagnoza. Mammografia jest jednym z podstawowych i najlepszych badań, pozwalającym na wykrycie nawet najmniejszych zmian.

Im wcześniej wykryte komórki rakowe, tym większa szansa powodzenia leczenia oraz nawet całkowite ich wyeliminowanie. W celu wczesnego wykrycia zmian w obrębie piersi zaleca się regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, takich jak samobadanie, badanie lekarskie podstawowe podczas każdej wizyty u lekarza rodzinnego bądź ginekologa, ultrasonografia piersi (USG) i mammografia.

Na czym polega i jak wygląda badanie mammograficzne?

Mammografia jest to jedno z badań profilaktycznych przesiewowych, mającym za zadanie wykryć wszelkie zmiany nowotworowe jeszcze przed wystąpieniem znaczących objawów choroby i dzięki temu umożliwiające wdrożenie odpowiedniego i skutecznego leczenia. To bardzo skuteczna metoda obrazowa i radiologiczna, pozwalająca wykryć nawet milimetrowe zmiany. Jej czułość wynosi około 85% a wpływa na nią przede wszystkim budowa piersi - mammografia jest badaniem mniej skuteczniejszym w przypadku piersi małych u kobiet młodych, gdzie przeważa tkanka gruczołowa, sprawiająca większe problemy diagnostyczne w tego rodzaju badaniu.

USG Piersi
USG piersi w Klinice dr Szczyta

Jest to badanie niezwykle proste, szybkie, nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Zazwyczaj bezbolesne, może tylko nieco niekomfortowe. I co najważniejsze - wbrew powszechnym opiniom jest badaniem bezpiecznym, gdyż dawka promieniowania podczas badania mammograficznego jest zbliżona do tej podczas prześwietlenia zęba.

Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietleniu piersi promieniami rentgenowskimi. Podczas jego wykonywania kobieta jest rozebrana od pasa w górę, więc najlepiej wybierając się na badanie, założyć dwuczęściowy strój. Każda pierś umieszczana jest na podstawce specjalistycznego urządzenia a następnie dociskana plastykową płytką dwa razy - raz od góry, drugi raz od boku. Taki ucisk trwa jedynie kilka sekund a daje pełny obraz badanych piersi. Powstałe obrazy są wnikliwie analizowane i opisywane przez lekarza radiologa. W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian, pacjenta kierowana jest na szczegółowe badania.

Kiedy zgłosić się do lekarza - co ile się badać?

Wyznacznikiem jest tu przede wszystkim wiek - ze względu na to, że kobiety poniżej 35. roku życia rzadko chorują na nowotwór piersi oraz z wspomnianego już wcześniej powodu diagnostycznego, w przypadku piersi małych u kobiet młodych, badanie mammograficzne dla tej grupy pacjentem zalecane jest wyłącznie w szczególnych przypadkach. Grupa wiekowa, dla której mammografia powinna być najważniejszym i regularnym badaniem, to wiek 40-50 lat i badanie raz na 2 lata oraz wiek powyżej 50 lat, badania raz w roku. Dodatkowo kobiety w wieku 50-69 lat skorzystać mogą z programu wczesnego wykrywania raka piersi i raz na dwa lata wykonać badanie bez skierowania, wyłącznie na podstawie weryfikacji uprawnień.

Kolejnym elementem, który powinien wskazywać na konieczność częstszych badań, jest należenie do grupy podwyższonego ryzyka, w tym rak piersi u członka rodziny, mutacja genowa, wczesna miesiączka oraz menopauza w późnym wieku czy też późna pierwsza ciąża (po 30 roku). Powinniśmy też udać się na badania, gdy zauważymy choć jeden z objawów takich jak: wyczucie guza lub stwardnienia, zmiana kształtu, koloru piersi bądź ich nietypowy ból czy wyciek z sutków.

Gdzie wykonać badanie?

Badanie mammograficzne można wykonać w wielu miejscach w całym kraju - są to zarówno placówki publiczne, jak i prywatne (przykładowo w Klinice Medycyny Estetycznej - dr Szczyta - https://www.drszczyt.pl/). Od kilku lat z powodzeniem działa Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, w ramach którego wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat raz na dwa lata mogą bezpłatnie wykonać badanie. Odbywa się to zazwyczaj za pomocą tzw. mammobusów, które przyjeżdżają do poszczególnych miejscowości i w których można poddać się badaniu. Ponadto mammografię można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ po uzyskaniu skierowania od lekarza z poradni chorób piersi. W tym przypadku wiek nie ma znaczenia. Można także wykonać badanie prywatnie- najlepiej sprawdzić wcześniej, czy wybrany specjalista posiada aktualny certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Koszt jednorazowego badania wynosi około 100-300 PLN.

Mammografia to obecnie najlepszy sposób na wykrycie raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. O jego skuteczności świadczy to, iż pozwala wykryć nawet 90-95% wczesnych zmian nowotworowych. Badanie to jest więc szansą na zdrowie wielu tysięcy kobiet. Warto mieć to na uwadze i badać się regularnie.

Profilaktyka raka piersi, Mammografia - co ile się badać?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Profilaktyka raka piersi, Mammografia - co ile się badać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line