Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wojtek doszedł aż na 4200 m n.p.m.

źródło: netPR, 22 lipca 2005 r.

Chamonix, 22 lipca 2005 – Chory na cukrzycę 18-letni Wojtek Opatowicz doszedł aż na 4200 m n.p.m. Chociaż nie zdobył Mont Blanc, swoją postawą pokazał, że warto wznosić się ponad własne ograniczenia i realizować swoje marzenia. Wczoraj wieczorem ekipa złożona z Wojtka, jego mamy, przewodnika i lekarza, dotarła bezpiecznie do francuskiego miasteczka Chamonix. Dziś po południu wyruszą w drogę powrotną do Szczecina.

Do pełnego sukcesu zabrakło około 600 metrów. Losy wyprawy rozstrzygnęły się na wysokości 4200 m n.p.m., gdzie wystąpił u Wojtka kryzys przejawiający się zmęczeniem i złym samopoczuciem, wynikającym z dużej wysokości. Lekarz zbadał Wojtka i nie stwierdził odwodnienia, ani też zagrożenia bezpośrednio związanego z cukrzycą, która dzięki nowoczesnej insulinoterapii była cały czas bardzo dobrze kontrolowana. Po naradzie z przewodnikiem postanowili zejść niżej, odpocząć, zaaklimatyzować się i ewentualnie podjąć ponownie wspinaczkę następnej nocy, tj. ze środy na czwartek. Jednak brak poprawy samopoczucia Wojtka i możliwości dalszej aklimatyzacji ze względu na kończące się zapasy żywności, której regularne przyjmowanie jest szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę – wpłynęły na decyzję o powrocie.

Podstawowym warunkiem zorganizowania wyprawy na "dach Europy" i sfinansowania jej przez sponsora, firmę Lilly Polska, było zapewnienie bezpieczeństwa Wojtka i pozostałych uczestników. "Rozumiemy rozczarowanie Wojtka, bo zabrakło mu tak niewiele do zrealizowania marzenia, ale podziwiamy go za odwagę i podjęcie odpowiedzialnej i trudnej dla niego decyzji o powrocie. Jego zdrowie i bezpieczeństwo zawsze traktowaliśmy priorytetowo. Dlatego zapewniliśmy udział lekarza w wyprawie, a śmigłowce ratowników alpejskich były na wszelki wypadek w pogotowiu." – powiedział Hubert Zawadzki, kierownik ds. komunikacji i PR Lilly Polska.

Niepowodzenie w konfrontacji z naturą i samym sobą nie odebrało Wojtkowi jego marzeń o kolejnych wspinaczkach wysokogórskich. "Po powrocie do domu dokładnie przeanalizujemy całą wyprawę na Mont Blanc i powody jej niepowodzenia. Przykładowo, zaskoczeniem był dla nas śnieg już na wysokości 3200 m n.p.m., podczas gdy o tej porze roku zwykle zaczyna pojawiać się o 600 metrów wyżej. To znacznie utrudniło mi kontynuowanie wspinaczki" – powiedział Wojtek Opatowicz.

"Po maturze będę chciał jeszcze raz zmierzyć się z tym szczytem. Na pewno kolejną próbę poprzedzą bardziej intensywne przygotowania fizyczne" – dodał Wojtek.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Wojtek doszedł aż na 4200 m n.p.m.
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line