Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Chory na cukrzycę Polak zrezygnował ze zdobycia Mont Blanc

źródło: Onet.pl, 23 lipca 2005 r.

Chory na cukrzycę 18-letni Wojtek Opatowicz ze Szczecina, który od niedzieli usiłował wejść na alpejski szczyt Mont Blanc, zrezygnował z jego zdobycia.

Z powodu zmęczenia zawrócił, gdy do szczytu brakowało mu 600 metrów. W piątek po południu wyruszył w drogę powrotną do Szczecina.

Wyprawa na Mont Blanc (4808 m n.p.m.) miała być dla cierpiącego od siedmiu lat na cukrzycę typu I Opatowicza spełnieniem marzenia życia, a jednocześnie szansą na udowodnienie innym, że mimo ciężkiej choroby można pokonywać własne ograniczenia i podejmować trudne wyzwania. W wyprawie towarzyszyli Wojtkowi lekarz specjalista w zakresie chorób wewnętrznych Wojciech Siwicki, przewodnik górski Piotr Henschke oraz matka, Bożena Opatowicz.

Opatowicz wyruszył w niedzielę 17 lipca z leżącego u podnóża Alp francuskiego miasta Chamonix. Na trasie zatrzymywał się w schroniskach Tete Rousse i w okolicy Dome du Gouter. Jak poinformowano w piątek wczesnym popołudniem na stronie internetowej poświęconej wyprawie Opatowicza, jej losy rozstrzygnęły się na wysokości 4200 m n.p.m., "gdzie wystąpił u Wojtka kryzys przejawiający się zmęczeniem i złym samopoczuciem, wynikającym z dużej wysokości. Lekarz zbadał Wojtka i nie stwierdził odwodnienia ani też zagrożenia bezpośrednio związanego z cukrzycą, która była cały czas bardzo dobrze kontrolowana".

Decyzję o zejściu na dół i powrocie do Chamonix podjęto, kiedy lekarz ocenił, że samopoczucie Opatowicza się nie poprawia, a dłuższe przebywanie chłopaka na tak dużej wysokości jest niewskazane ze względu na kończące się zapasy żywności, której regularne przyjmowanie jest szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę. Uczestnicy wyprawy powrócili do Chamonix w czwartek wieczorem.

Opatowicz poinformował, że po maturze będzie chciał jeszcze raz zmierzyć się ze szczytem Mont Blanc.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Chory na cukrzycę Polak zrezygnował ze zdobycia Mont Blanc
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line