Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

2. Wirtualna Konferencja mojacukrzyca.org - 13 listopada - zapisz się teraz!

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy czy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą? Wyjaśniamy!

źródło: oprac. własne, dodano: 19 października 2020 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

14 listopada cały świat obchodzi World Diabetes Day, czyli w bezpośrednim tłumaczeniu z języka angielskiego - Światowy Dzień Cukrzycy. Jednak w Polsce równolegle funkcjonuje nazwa "Światowy Dzień Walki z Cukrzycą". Skąd zatem wzięły się te rozbieżności? Dlaczego jedni "świętują", a drudzy "walczą z cukrzycą"? Kto wymyślił polską nazwę i czy nadal będziemy walczyć z cukrzycą? Okazuje się, że w końcu podjęto kroki mające na celu ujednolicenie nazwy i stosowania określenia "Światowy Dzień Cukrzycy" przez wszystkich.

Światowy Dzień Cukrzycy | World Diabetes Day

Portal mojacukrzyca.org od zawsze był i jest za używaniem określenia "Światowy Dzień Cukrzycy", po angielsku World Diabetes Day. Jednak równolegle w opinii publicznej w Polsce funkcjonuje określenie "Światowy Dzień Walki z Cukrzycą". W październikowym Biuletynie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków opublikowano informację:
  Po wnikliwym zastanowieniu, Zarząd Główny PSD podjął decyzję o ujednoliceniu nazwy listopadowego święta. Rekomendujemy, aby używać nazwy "Światowy Dzień Cukrzycy" zamiast przyjętej wyłącznie przez nasze Stowarzyszenie nazwy "Światowy Dzień Walki z Cukrzycą".

  Używana przez nas inna forma tej nazwy była niezgodna z ustanowioną oficjalnie terminologią międzynarodową, niespójna z używaną przez resztę środowiska diabetologicznego formą oraz wprowadzała pewien zamęt w mediach. Mając powyższe na względzie, prosimy o stosowanie się do tej rekomendacji.
Obszerne wyjaśnienia ten temat przekazała również Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków podczas spotkania "Pogadajmy o cukrzycy", które odbyło się na portalu mojacukrzyca.org w dniu 16 października 2020 roku.

W miarę, jak ten dzień stawał się coraz bardziej popularny, to okazało się, że tylko Polskie Stowarzyszenie Diabetyków uznaje inną nazwę, tj. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. To wprowadzało chaos komunikacyjny w mediach. Na posiedzeniu Zarządu zdecydowała, że ponownie zaproponuję zarządowi zmianę nazwy. Pierwszy raz w historii przeszła opcja, aby ujednolicić nazwę do Światowego Dnia Cukrzycy. Oczywiście nasi działacze są przyzwyczajeni do starej nazwy, więc pewno co najmniej kilka lat utrzyma się nazewnictwo równoległe, ale prosimy już, aby używać tej nazwy właściwej - Światowy Dzień Cukrzycy - powiedziała Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Diabetin Forte

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry


mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Światowy Dzień Cukrzycy czy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą? Wyjaśniamy!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Diabetin Forte
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 27 października 2021 r.

Zadaj pytanie on-line