Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Alicja Szewczyk o roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą i Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii

źródło: oprac. własne, dodano: 24 listopada 2020 r.

Do studia "Pogadajmy o cukrzycy" przybyła mgr Alicja Szewczyk, specjalistka w zakresie pielęgniarstwa diabetologicznego, na co dzień pracująca w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", członek zarządu Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED) oraz konsultant krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego. Rozmawialiśmy o roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą, działalności Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii i codziennej pracy pań pielęgniarek.

Rok 2020 jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze to Międzynarodowy Rok Pielęgniarki i Położnej, po drugie, zgodnie z decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) tematem przewodnik tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest: CUKRZYCA I PIELĘGNIARKI. Ma to na celu zwiększenie świadomości faktu, jak ogromną rolę w opiece nad pacjentem diabetologicznym odgrywają pielęgniarki.

Alicja Szewczyk o roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą i działalności Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii

Alicja Szewczyk opowiadała o codziennej pracy w poradni diabetologicznej w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Mówiła o tym, jak obecnie wyglądają wizyty diabetologiczne i jak odbywa się szkolenie z zakresu diabetologii.

W dobie koronawirusa, gdzie nie ma jeszcze wyniku, czy pacjent jest dodatni, czy ujemny to edukacja jest prowadzona oddzielnie. Pacjent leży z rodzicem na jednej sali. To jest utrudniona praca. Obecnie mamy dwóch pacjentów, którzy leżą na oddziale covidowym, w zupełnie innym budynku. I dla mnie nowym doświadczeniem edukacyjnym pracy z tymi pacjentami jest praca za pomocą Teamsów, czyli z tej platformy, na której uczą się dzieci w szkole. Z koleżanką dietetyk w tym tygodniu to wszystko rozpracowałyśmy i bardzo się cieszę, że udało się nam zrobić już dwa takie szkolenia z naszym pacjentem covidowym. Jest to dla pacjentów dość trudne. Nowa forma edukacji, z którą będziemy się musieli zmierzyć w najbliższym czasie - mówi mgr Alicja Szewczyk.

Zgodnie ze wskazaniem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej na świecie brakuje obecnie 6 milionów pielęgniarek. Deficyty kadrowe są ogromne. Alicja Szewczyk odpowiada na pytania, dlaczego braki kadrowe są tak duże i jakimi motywami kierują się osoby chcące pracować na tym stanowisku. Dowiadujemy się, jakiej obecnie są największe problemy i bolączki pań pielęgniarek diabetologicznych. Alicja Szewczyk przedstawia możliwości, jakie od 2016 roku mają pielęgniarki w kwestii wystawania recept oraz zleceń na określone wyroby medyczne.

Sporą część rozmowy poświęciliśmy także rekomendacjom w opiece diabetologicznej, które zostały przygotowane przez Polską Federacją Edukacji w Diabetologii. Rekomendacje skierowane są do pielęgniarek i położnych i stanowią wykładnię do codziennej pracy z pacjentem z cukrzycą. Powiedzieliśmy także o zaleceniach postępowania dla pielęgniarek i położnych pracujących z pacjentami chorymi na cukrzycę - pacjent z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2.

Dokument skierowany jest do pielęgniarek i położnych, które mają pod swoją opieką osobę z cukrzycą. Dokument został aktualizowany i jest w trakcie konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. W tym dokumencie aktualizowanym dołożyliśmy z zespołem kilka ważnych informacji dotyczących opieki pielęgniarek szkolnych i opieki w domach pomocy społecznej, tam gdzie też przebywają pacjenci z cukrzycą. To są zalecenia na każdy oddział. Na każdym oddziale może być pacjent z cukrzycą i koronawirusem. Ważne jest, aby przede wszystkim zaopiekować się sprzętem, bo ten sprzęt powinien być dezynfekowany. Zaopiekować się tym, aby sprzęt był na sali pacjenta, a nie w gabinecie zabiegowym - mówi mgr Alicja Szewczyk.

W tym roku Alicja Szewczyk otrzymała nagrodę od Foundation of European Nurses in Diabetes (FEND). Fundacja ustanowiła coroczną nagrodę FEND dla specjalistycznych pielęgniarek diabetologicznych i położnych specjalizujących się w cukrzycy, które wniosły znaczący wkład w opiekę diabetologiczną, badania naukowe i edukację. Gratulujemy!

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Alicja Szewczyk o roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą i Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line