Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zastrzyk z hormonem zahamuje apetyt

źródło: Onet.pl, 6 sierpnia 2005 r.

Wstrzykiwanie hormonu, który hamuje apetyt, może pomóc w walce z nadwagą i otyłością. Na pomysł poskramiania apetytu za pomocą oksyntomoduliny, hormonu produkowanego po posiłku przez komórki jelita cienkiego, wpadli badacze z Imperial College London.

O opracowanej przez nich metodzie informuje tygodnik "New Scientist".

Badacze przetestowali swoją metodę w grupie kilkunastu osób z nadwagą lub otyłością. Pacjenci wstrzykiwali sobie hormon pod skórę na 30 minut przed każdym posiłkiem: śniadaniem, obiadem i kolacją. Zachęcano ich też do zdrowego odżywiania się i regularnych ćwiczeń.

Okazało się, że hormon naprawdę hamował apetyt, a pacjenci jedli mniej. Po ok. 4 tygodniach masa ciała każdego z badanych spadła średnio o 2,3 kg. W grupie kontrolnej, która w tym samym czasie wstrzykiwała sobie sól fizjologiczną, pacjenci schudli średnio 0,5 kg.

U pacjentów biorących oksyntomodulinę poprawiło się też stężenie hormonów regulujących przemianę materii, wydatkowanie energii i mających wpływ na masę ciała (jak hamującej apetyt leptyny). Jak zaznaczają badacze, terapia nie dawała silnych skutków ubocznych.

"Ta terapia polega na oszukiwaniu mózgu w bardzo naturalny sposób - tak, by myślał, że pacjent właśnie zjadł posiłek i nie jest już głodny" - komentuje prowadzący badania Steve Bloom.

Badacz liczy, że nowa metoda pomoże w walce ze światowa epidemią otyłości i nadwagi.

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ponad miliard dorosłych na świecie ma nadwagę, a 300 mln z nich to osoby otyłe. Do roku 2025 liczba ta może nawet wzrosnąć do 333 mln.

Nadliczbowe kilogramy podnoszą ryzyko wielu chorób, jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, zwyrodnienie stawów i inne. Leczenie chorób związanych z otyłością kosztuje znacznie więcej niż schorzeń wynikających z procesów starzenia, palenia papierosów lub nadużywania alkoholu.

Twórcy najnowszej terapii wspomagającej odchudzanie liczą, że będzie ją można zalecać pacjentom za około 5 lat. Zanim to jednak nastąpi, muszą jeszcze przeprowadzić wiele badań. Na razie opracowali już wariant terapii, który będzie polegał na wykonywaniu jednego zastrzyku dziennie. Planują jeszcze opracowanie spray'u do nosa zawierającego oksyntomodulinę.

Dokładne wyniki publikuje pismo "Diabetes".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Zastrzyk z hormonem zahamuje apetyt
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line