Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Dr inż. Katarzyna Kowalcze: nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia

źródło: oprac. własne, dodano: 1 grudnia 2020 r.

W programie "Pogadajmy o cukrzycy" powróciliśmy do tematu żywienia w cukrzycy. Naszym gościem specjalnym była niezwykle żywiołowa i pełna energii dr inż. Katarzyna Kowalcze, dietetyk kliniczny, adiunkt w Instytucie Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. Rozmawialiśmy o właściwym odżywianiu, dietach dla diabetyków i sposobach radzenia sobie z tym trudnym tematem w warunkach życia codziennego. Pani doktor zaprezentowała iście życiowe podejście do tematu. Warto zobaczyć to spotkanie i posłuchać słów pani dietetyk.

Pani doktor kieruje się zasadą "nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia". Doświadczenie zawodowe oraz systematyczne podnoszenie kwalifikacji, czynny udział w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, pozwala pani doktor prowadzić indywidualną dietoterapię pacjentów w bardzo szerokim zakresie i na najwyższym poziomie.

Dowiadujemy się o zasadach, jakie powinny być bezwzględnie przestrzegane przez osoby chore na cukrzycę. Pani doktor mówi o stanie przedcukrzycowym i możliwości modyfikacji stylu życia, zasad żywienia i konieczności zwiększenia aktywności fizycznej. Dr Katarzyna Kowalcze wyjaśnia wątpliwości dotyczące różnych diet - Kwaśniewskiego, diety ketogenicznej, diety Dąbrowskiej. Dowiadujemy się, czy są to odpowiednie diety dla diabetyków.

Dr inż. Katarzyna Kowalcze: nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia

Musimy pamiętać o wszystkim. Począwszy od wody, przez każdy produkt, który pojawia się na stole, na talerzu. Cokolwiek jemy, czy pijemy będzie wpływało na glikemię, w mniejszym, czy większym stopniu. O tym wszystkim trzeba wiedzieć. Proces edukacyjny to są naprawę długie, długie, żmudne lata. Edukacją diabetologiczną zajmuję się już 30 lat i ciągle mnie coś zaskakuje. Wydaje się, że z daną osobą mamy wszystko poukładane, że jest optymalnie, że wymienniki i bolusy opanowane. I raptem coś się dzieje, jest jakaś jedna zmienna, trochę stresu, może trochę niewyspania, dodatkowe emocje i już glikemia odpowiada inaczej, nawet wtedy kiedy mamy taki sam przetestowany posiłek - mówi dr inż. Katarzyna Kowalcze.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć tematu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i trudności, jakie mogą przysporzyć diabetykom. Chociaż wszystko zapowiada, że przez aktualną sytuację epidemiologiczną najbliższe święta spędzimy w ograniczonym gronie przypominamy kilka ważnych zasad na ten czas. Pani dietetyk mówi, jak przetrwać ten świąteczny czas i wyjść z tego obronną ręką. Zdradza nam sprawdzone sztuczki na okiełznanie glikemii podczas świątecznych uroczystości.

Zawsze podczas świąt jest pewien problem z glikemią. Ważny jest zdrowy rozsądek. Nie lubię nakłaniać pacjentów żeby rezygnowali z czegoś zupełnie. Jeżeli mamy tradycyjną wieczerzę wigilijną, która składa się z określonego rytuału, spożywania przygotowywania i spożywania produktów zjedzmy po prostu każdego po trochu. To jest łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Natomiast to, co dobrze się sprawdza, to jest może mało eleganckie, w sensie wizerunkowym, ale dobrze pokazuje nam ile tak naprawdę zjadamy. Spróbujmy nałożyć wszystko to, co mamy ochotę zjeść, na jeden talerz. Wtedy naraz zobaczymy, jaka to jest objętość i ile my tego chcemy zjeść. W sytuacji, gdy my tak sobie skubiemy, to jest pewien problem - mówi dr inż. Katarzyna Kowalcze.

Pani dietetyk Katarzyna Kowalcze na ostatnim XXI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wygłosiła wykład pt. "Adherence i compliance a narzędzia edukacyjne w ocenie efektywności diety DASH wdrożonej pacjentkom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowo insulinowej". Zaprezentowała także pracę dotycząca fitoterapii w cukrzycy i wpływu pandemii sarc-cov-2 na zachowania żywienie i wyrównanie metaboliczne diabetyków. O tym też rozmawialiśmy podczas naszego spotkania.

Dr inż. Katarzyna Kowalcze odpowiedziała na wiele pytań aktywnych słuchaczy. Co więcej, przez 3 godziny po skończonym spotkaniu live odpowiadała na wiadomości prywatne i komentarze pod czatem na żywo. Dziękujemy za udział w spotkaniu na żywo. A kto jeszcze nie widział tej rozmowy, jak zawsze ma możliwość odtworzenia jej w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie.

Zapraszamy także na stronę www.dietoterapia.waw.pl

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Dr inż. Katarzyna Kowalcze: nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line