Pani doktor kieruje się zasadą "nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia". Doświadczenie zawodowe oraz systematyczne podnoszenie kwalifikacji, czynny udział w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, pozwala pani doktor prowadzić indywidualną dietoterapię pacjentów w bardzo szerokim zakresie i na najwyższym poziomie.
Dowiadujemy się o zasadach, jakie powinny być bezwzględnie przestrzegane przez osoby chore na cukrzycę. Pani doktor mówi o stanie przedcukrzycowym i możliwości modyfikacji stylu życia, zasad żywienia i konieczności zwiększenia aktywności fizycznej. Dr Katarzyna Kowalcze wyjaśnia wątpliwości dotyczące różnych diet - Kwaśniewskiego, diety ketogenicznej, diety Dąbrowskiej. Dowiadujemy się, czy są to odpowiednie diety dla diabetyków.
Musimy pamiętać o wszystkim. Począwszy od wody, przez każdy produkt, który pojawia się na stole, na talerzu. Cokolwiek jemy, czy pijemy będzie wpływało na glikemię, w mniejszym, czy większym stopniu. O tym wszystkim trzeba wiedzieć. Proces edukacyjny to są naprawę długie, długie, żmudne lata. Edukacją diabetologiczną zajmuję się już 30 lat i ciągle mnie coś zaskakuje. Wydaje się, że z daną osobą mamy wszystko poukładane, że jest optymalnie, że wymienniki i bolusy opanowane. I raptem coś się dzieje, jest jakaś jedna zmienna, trochę stresu, może trochę niewyspania, dodatkowe emocje i już glikemia odpowiada inaczej, nawet wtedy kiedy mamy taki sam przetestowany posiłek - mówi dr inż. Katarzyna Kowalcze.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć tematu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i trudności, jakie mogą przysporzyć diabetykom. Chociaż wszystko zapowiada, że przez aktualną sytuację epidemiologiczną najbliższe święta spędzimy w ograniczonym gronie przypominamy kilka ważnych zasad na ten czas. Pani dietetyk mówi, jak przetrwać ten świąteczny czas i wyjść z tego obronną ręką. Zdradza nam sprawdzone sztuczki na okiełznanie glikemii podczas świątecznych uroczystości.
Zawsze podczas świąt jest pewien problem z glikemią. Ważny jest zdrowy rozsądek. Nie lubię nakłaniać pacjentów żeby rezygnowali z czegoś zupełnie. Jeżeli mamy tradycyjną wieczerzę wigilijną, która składa się z określonego rytuału, spożywania przygotowywania i spożywania produktów zjedzmy po prostu każdego po trochu. To jest łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Natomiast to, co dobrze się sprawdza, to jest może mało eleganckie, w sensie wizerunkowym, ale dobrze pokazuje nam ile tak naprawdę zjadamy. Spróbujmy nałożyć wszystko to, co mamy ochotę zjeść, na jeden talerz. Wtedy naraz zobaczymy, jaka to jest objętość i ile my tego chcemy zjeść. W sytuacji, gdy my tak sobie skubiemy, to jest pewien problem - mówi dr inż. Katarzyna Kowalcze.
Pani dietetyk Katarzyna Kowalcze na ostatnim XXI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wygłosiła wykład pt. "Adherence i compliance a narzędzia edukacyjne w ocenie efektywności diety DASH wdrożonej pacjentkom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowo insulinowej". Zaprezentowała także pracę dotycząca fitoterapii w cukrzycy i wpływu pandemii sarc-cov-2 na zachowania żywienie i wyrównanie metaboliczne diabetyków. O tym też rozmawialiśmy podczas naszego spotkania.
Dr inż. Katarzyna Kowalcze odpowiedziała na wiele pytań aktywnych słuchaczy. Co więcej, przez 3 godziny po skończonym spotkaniu live odpowiadała na wiadomości prywatne i komentarze pod czatem na żywo. Dziękujemy za udział w spotkaniu na żywo. A kto jeszcze nie widział tej rozmowy, jak zawsze ma możliwość odtworzenia jej w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie.
Zapraszamy także na stronę www.dietoterapia.waw.pl