Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca uszkadza uszy

źródło: Onet.pl, 9 sierpnia 2005 r.

Cukrzyca typu I, rozwijająca się w młodym wieku, może uszkadzać naczynia krwionośne oraz strukturę ucha wewnętrznego - zaobserwowali naukowcy z USA.

Jak poinformowali w specjalistycznym piśmie medycznym "Otolaryngology-Head and Neck Surgery", zmiany te w ostateczności mogą prowadzić do utraty słuchu.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia, że cukrzyca może uszkadzać słuch. Nie było jednak wiadomo, jak do tego dochodzi.
Naukowcy z Międzynarodowej Fundacji Słuchu w Minneapolis (stan Minnesota) przeanalizowali budowę uszu u zmarłych pacjentów, którzy cierpieli na cukrzycę typu I. Choroba dotyka przeważnie dzieci oraz młodych ludzi, a rozwija się z powodu zaburzeń w pracy układu odporności.

Podobną analizę przeprowadzono u pacjentów, którzy nie mieli zaburzeń w metabolizmie glukozy.

Badacze zaobserwowali, że u chorych na cukrzycę doszło do pogrubienia ścianek naczyń krwionośnych, zaopatrujących w krew ślimaka - główną część ucha wewnętrznego, która odpowiada za przetwarzanie bodźców słuchowych w impulsy nerwowe. Okazało się również, że chorzy z cukrzycą stracili też pewną liczbę komórek rzęsatych ślimaka, które odbierają fale dźwiękowe. Poza tym rozmiary innych struktur ucha były nieco mniejsze niż normalnie.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca uszkadza uszy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line