Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowe technologie ratują cukrzyków poprzez ciągły monitoring glukozy CGM

źródło: info. prasowe, dodano: 29 stycznia 2021 r.

Integracja z właściwie wszystkimi rodzajami telefonów komórkowych oraz zegarkami Apple Watch i innymi urządzeniami. Ciągły monitoring glikemii (CGM), 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zamiast okazjonalnego i uciążliwego nakłuwania glukometrem. Ten dawał tylko punktowy, wybrany wgląd w sytuację zdrowotną pacjenta. Tymczasem nowoczesne technologie już od dawna rewolucjonizują życie chorych prawie 200 000 osób chorych na cukrzycę typu 1. Niestety w Polsce systemy te są refundowane tylko dla osób do 26 roku życia.

Tradycyjne metody - Glukometry - podstawowe narzędzie

Powszechnie stały się dostępne dla chorych na cukrzycę w latach 90-tych. Pacjent poprzez nakłuwanie palca otrzymuje wyniki dotyczące jego poziomu glikemii. Glukometr daje możliwość sczytania danych i wyników bezpośrednio do komputera, czy łączyć się za pomocą technologii bluetooth z telefonem. Chory może również w aplikacji telefonu dodawać dane dotyczące ilości przyjmowanych węglowodanów w posiłku, lub podawanych dawek insuliny. Jednak mają one sporo ograniczeń, między innymi chorzy wskazują, że nakłuwanie palca, czasem 10 razy dziennie w celu uzyskania pomiarów jest kłopotliwe niesie za sobą ból oraz dyskomfort w życiu codziennym. Szczególnie dotyczy to pacjentów z cukrzycą typu 1 takich jak kobiety w ciąży czy dzieci.

CGM, a refundacja w Polsce

Co do zasady dzieci i osoby do 26-go roku życia mają refundację i dzięki temu dostęp do terapii pompami insulinowymi i używaniem systemów monitorowania glikemii (CGM). Niejednokrotnie jednak pacjenci oczekują miesiącami na pompy insulinowe, a CGM są refundowane dla osób z cukrzycą typu 1, które jednak mają niewyczuwalną hipoglikemią.

- Systemy CGM/ FGM zrewolucjonizowały codzienność pacjentów. Niestety wykluczenie z refundacji osób po 26 roku życia sprawia, że najnowsze systemy nie są w pełni dostępne w Polsce. Po przekroczeniu tego wieku, koszt, jaki chory musi ponieść korzystając z CGM wraz z pompą insulinową wzrasta nawet o 1000 zł miesięcznie w stosunku do insuliny i leków, a na to stać nielicznych. Co warto podkreślić, każda osoba chora na cukrzycę, niezależnie od typu i zaawansowania choroby, może odnieść korzyść ze stosowania systemów do ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym - powiedziała Dagmara Staniszewska, Prezes Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą.

CGM innowacyjne rozwiązanie w służbie pacjentów

Systemy CGM składają się z trzech elementów: czujnika, nadajnika i odbiornika. Sensor mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym, a nie jak glukometr, we krwi. Pacjent umieszcza sensor samodzielnie, za pomocą specjalnego autoaplikatora, w tkance podskórnej. Do sensora przypinane jest małe urządzenie, które przesyła wyniki do odbiornika- urządzenia wyświetlającego, na którym jest specjalna aplikacja.

- Podstawowym celem jest nie dopuszczenie do rozwinięcia się przewlekłych powikłań choroby, a do tego potrzebna jest wiedza na temat poziomu glikemii. Systemy CGM takie jak Dexcom G6, świetnie sprawdza się u chorych na cukrzyce typu typu 1 z częstymi epizodami hipoglikemii i brakiem świadomości hiperglikemii zapewniając pełną informację o dobowych wahaniach stężenia glukozy. Co ważne chory otrzymuje ostrzeżenia predykcyjne alarmujące 20 minut przed hipoglikemią i system udostępnia takie dane bliskim. Rejestrują wyniki na bieżąco bez konieczności wykonywania przez pacjenta dodatkowych czynności, aby uzyskać wynik. Badania kliniczne prowadzone na całym świecie pokazują, że pacjenci z CGM są lepiej wyrównani metabolicznie, mają mniej zdarzeń hipoglikemicznych i tym samym istotnie zmienia się jakość ich życia - powiedział Tomasz Borowy z Proglikemia.

To systemy zyskujące od lat popularność na rynku. Podstawową przyczyną jest fakt dostarczania wielości informacji i danych nt. choroby użytkownikom. CGM to nie tylko informacje o sytuacji glikemii w organizmie (teraźniejszość), danych historycznych (przeszłość), ale co najważniejsze predykcje (przyszłość) w postaci alertów, pokazywanie strzałek z trendami informującymi o wzroście lub spadku poziomu glukozy we krwi. To bardzo istotna przewaga CGM, bo samokontrola glikemii to klucz do kontroli choroby, dla pacjentów wymagających intensywnej insulinoterapii.

W przypadku Dexcom G6 aplikacja Follow-app daje możliwość podglądu i kontroli w czasie rzeczywistym przez rodzica poziomu glikemii dziecka. Te rozwiązania są szczególnie pomocne przy wychowywaniu dzieci, które często zajęte zabawą czy nauką zapominają o kontroli cukrzycy będąc w szkole. Inne rozwiązanie takie jak Dexcom CLARITY, system sprawozdawczy oparty na chmurze daje możliwość lekarzowi dostępu do bardzo szczegółowych raportów pacjenta. W obliczu pandemii Covid-19 utrzymanie zdalnego kontaktu na linii pacjent i lekarz stała się wyjątkowo przydatna, a często jedyną drogą w zachowaniu ciągłości terapii - podsumował Tomasz Borowy.

* Jeśli alerty dotyczące poziomu glukozy i odczyty z G6 nie odpowiadają objawom i symptomom, do podejmowania decyzji dotyczących leczenia cukrzycy należy użyć również glukometru.
Wymaga połączenia internetowego i aplikacji Dexcom Follow


Nowe technologie ratują cukrzyków poprzez ciągły monitoring glukozy CGM


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Nowe technologie ratują cukrzyków poprzez ciągły monitoring glukozy CGM
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line