Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca u dzieci i cukrzyca ciążowa - co musisz wiedzieć o 1 z najpopularniejszych chorób

Artykuł sponsorowany, dodano: 3 lutego 2021 r.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób. Dotyka ona również małe dzieci i często występuje u kobiet w czasie ciąży. Skąd się bierze cukrzyca u dzieci i cukrzyca ciążowa?
  1. Cukrzyca u dzieci - co musisz wiedzieć o tej chorobie?
  2. Cukrzyca ciążowa - w jaki sposób ją leczyć?
Choć na cukrzycę choruje wiele osób, kiedy dotyka ona dzieci, często nie wiemy, skąd się wzięła i jak mogliśmy temu zapobiec. Również cukrzyca ciążowa sprawia, że obawiamy się, czy nie wpłynie ona negatywnie na zdrowie malucha. Co powinniśmy wiedzieć w takich sytuacjach?

Cukrzyca u dzieci - co musisz wiedzieć o tej chorobie?

Na cukrzycę choruje coraz więcej dzieci, nawet tych najmłodszych. Choroba ta polega na problemach z ilością insuliny. Jak wygląda cukrzyca u dzieci? Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się tym, że we krwi jest zbyt mało insuliny. To dlatego, że trzustka nie produkuje jej wcale. Przez to glukoza, która jest potrzebna do życia, nie dociera do komórek. Aby prawidłowo funkcjonować, organizm poszukuje energii w innych miejscach. W tym celu rozpoczyna się trawienie białek, które są dla organizmu podstawowym budulcem, więc organizm po prostu wyniszcza sam siebie. Pozyskuje też energię z tłuszczów, co może prowadzić do kwasicy ketonowej.

Z kolei cukrzyca typu 2, w początkowym etapie, polega na tym, że trzustka produkuje insulinę w odpowiedniej ilości, ale komórki przestają na nią reagować. Również w tym przypadku komórki szukają energii w tłuszczach i białkach. Jednocześnie wciąż informują trzustkę, że nie dostały insuliny. Oszukana trzustka wciąż produkuje insulinę. Z czasem staje się zbyt wyeksploatowana, żeby pracować i przestaje produkować insulinę. Cukrzyca przez długi czas może przebiegać bezobjawowo.

Cukrzyca u dzieci często wywołuje też zmęczenie, senność i problemy z koncentracją. Dziecku towarzyszy też ciągłe pragnienie. Jeśli twoje dziecko choruje na cukrzycę warto odwiedzić forum dla rodziców, gdzie możesz wymienić się doświadczeniami z innymi rodzicami.

Cukrzyca ciążowa - w jaki sposób ją leczyć?

Cukrzyca ciążowa to skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłej matki. Nie można jej lekceważyć, bo może prowadzić do poważnych konsekwencji dla rozwijającego się płodu. Rozwija się zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży, dlatego to właśnie wtedy ciężarnym wykonuje się krzywą glukozową. Leczenie cukrzycy ciążowej polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiedniej diety. Trzeba też mierzyć poziom cukru godzinę po każdym posiłku, aby wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jeśli odpowiednie odżywianie nie przyniesie rezultatów, konieczne będzie podanie insuliny, najczęściej na noc. Insulinę odstawia się po porodzie, a po połogu należy powtórzyć krzywą glukozową, żeby sprawdzić, czy wszystko wróciło do normy.

Cukrzyca u dzieci i cukrzyca ciążowa - co musisz wiedzieć o 1 z najpopularniejszych chorób


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca u dzieci i cukrzyca ciążowa - co musisz wiedzieć o 1 z najpopularniejszych chorób
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line