Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, luty 2021, nr 2 (301)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 8 lutego 2021 r.

Diabetyk

Zapraszam do lektury lutowego numeru Diabetyka. A w "dwójce" m.in. artykuły o sprawach intymnych (z cukrzycą w tle), poprzez które chcemy zachęcić do odczarowania tematu tabu. Seks, tak często dewaluowany przez kulturę, to nie tylko ważna część życia, ale też wskaźnik zmian w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli więc pojawiają się jakieś problemy w tej sferze życia, warto porozmawiać o nich z lekarzem, bo jest sporo sprawdzonych metod, aby tym problemom zaradzić.

Ponadto, przedstawiamy najnowszy ranking diet, z którego dowiecie się, jaki sposób odżywiania jest tym najlepszym i najzdrowszym, a które diety zostały ocenione najgorzej pod kątem wpływu na zdrowie. Zachęcamy też do stosowania aromaterapii w infekcjach górnych dróg oddechowych i ostrzegamy przed niekontrolowanym stosowaniem leków bez recepty (OTC), m.in. na katar i refluks.

DiabetykPERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
4 Brak refundacji igieł - niezaspokojona potrzeba polskich diabetyków
POCZYTALNIA
5 Dieta i ćwiczenia fizyczne w cukrzycy
Szczepionka COVID-19 mRNA Vaccine BNT162b2
Kontrola glikemii podczas kwarantanny domowej
6 Ulga dla zmęczonych nóg
Okoliczności i statystyka wypadków drogowych
7 Nowa mutacja SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii
DIABETYK POLECA
8 Seks z cukrzycą w tle
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Seksualność kobiet z cukrzycą
14 Zarządzanie chorobą - praktyczne wskazówki
POD LUPĄ
18 Szczepionki przeciw COVID-19 - charakterystyka
21 (Nie)bezpieczne leki OTC
24 Terapeutyczne zmiany stylu życia
LEKARZ ODPOWIADA
28 Cukrzyca typu 2 w wieku 24 lat
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Najnowszy ranking diet
34 Jedzenie a wydzielanie hormonów
37 Przepisy kulinarne
ZADBAJ O SIEBIE
40 Aromatoterapia na infekcje
BLIŻEJ NATURY
36 Niezłe ziółko... Żeń-szeń
44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata
DIABETYK POLECA
Seks z cukrzycą w tle
Nie chcę, aby cukrzyca negatywnie wpływała na moje życie seksualne. Co mogę zrobić, by nie doszło do tego?

Pierwsze, i najważniejsze, to rozmawiać z lekarzem (czy to rodzinnym, czy diabetologiem, który w razie jakichś problemów skieruje cię do innego specjalisty, np. ginekologa, urologa, psychologa). Bardzo często problemom w życiu seksualnym można zaradzić w miarę szybko i sprawnie. Potrzebna jest tylko nasza natychmiastowa reakcja na pierwsze niepokojące objawy, większa odwaga w poruszaniu spraw związanych z seksualnością i profesjonalna pomoc.

W wielu przypadkach, wielu problemom można skutecznie stawić czoła metodami psychologicznymi. Jeśli ich źródło kryje się jednak nie w psychice, a w fizjologii, jest sporo sposobów, aby i takowe przezwyciężyć. Są metody, które wspomagają erekcję u mężczyzn oraz niwelują / zmniejszają dolegliwości u kobiet. Ale konieczna jest pomoc lekarza o określonej specjalizacji.

Innym sposobem, wręcz kluczem do zdrowia w sferze seksualnej jest wyrównanie glikemii i skuteczne leczenie miażdżycy i nadciśnienia tętniczego, jeśli towarzyszą cukrzycy.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zarządzanie chorobą - praktyczne wskazówki
Celem planu dnia chorego jest próba utrzymania poziomu glukozy w bezpiecznym zakresie, aby uniknąć odwodnienia i zapobiec niebezpiecznemu dla zdrowia wzrostowi poziomu ciał ketonowych. Gdy zachorujesz, powinieneś skontaktować się z lekarzem (choćby przez teleporadę), aby opisać swoje objawy, ustalić, czy jest możliwość (lub konieczność) wizyty czy wykonania badań laboratoryjnych.

W trakcie porady (telefonicznej czy tradycyjnej) bardzo ważne jest, aby przekazać lekarzowi wszystkie ważne liczby odzwierciedlające określone parametry naszego stanu zdrowia. Należy je zgromadzić, monitorując swój organizm i zapisując dane w dzienniczku choroby (glikemia, stężenie ketonów, temperatura, ilość przyjętych płynów itd.). Zapisy różnych parametrów związanych z przebiegiem choroby ułatwią lekarzowi (czy to w przygodni, na oddziale ratunkowym czy oddziale szpitalnym) podjęcie decyzji dotyczącej zastosowania odpowiedniego leczenia. A to zmniejsza ryzyko poważnego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań.

POD LUPĄ
Szczepionki przeciw COVID-19 - charakterystyka
Szczepionki należą do dziedziny terapii nazywanej immunizacją, czyli uodpornieniem. Są dwa rodzaje uodpornienia: bierne i czynne. Bierne polega na podaniu gotowej surowicy skierowanej przeciwko czynnikowi chorobotwórczemu. Przykładem może być antytoksyna przeciw jadowi żmii zygzakowatej. Zawiera ona surowicę końską z przeciwciałami neutralizującymi tę toksynę. Odmienną metodą jest uodpornienie czynne, w którym podajemy pacjentowi szczepionki, czyli zawiesiny drobnoustrojów żywych atenuowanych (osłabionych), zabitych lub ich produktów - toksyn pozbawionych właściwości toksycznych.

W wyniku tego, organizm produkuje przeciwciała i przygotuje układ odpornościowy do potencjalnej przyszłej infekcji. Jak widać, zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami immunizacji polega na tym, że metoda bierna działa od razu (gotowe przeciwciała), a metoda czynna działa po kilku tygodniach, ale jej efekt utrzymuje się dłużej.

POD LUPĄ
(Nie)bezpieczne leki OTC
Czy leki i preparaty dostępne bez recepty są całkowicie dla nas bezpieczne? Oczywiście, że tak - inaczej nie znalazłyby się na aptecznych półkach. Jednak, zgodnie z myślą Paracelsusa ,,wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę". Nawet najbardziej niegroźny związek może zaszkodzić, jeżeli będzie stosowany w nadmiernej ilości.

Coraz szersza gama preparatów leczniczych jest dostępna bez recepty, a to znaczy, że może być wykorzystana przez pacjentów w samoleczeniu, bez kontroli lekarza. Z jednej strony daje to choremu możliwość szybszego złagodzenia dokuczliwych objawów przeróżnych dolegliwości, jeszcze przed konsultacją medyczną. Z drugiej jednak strony wiąże się z tym duże niebezpieczeństwo nieświadomego pogorszenia stanu zdrowia poprzez nadużywanie czy nieprawidłowe stosowanie substancji leczniczych.

Nie postępować wbrew wskazaniom, gdyż możemy sobie zaszkodzić i doprowadzić się do stanu wymagającego specjalistycznego leczenia. Dlatego czytajmy ulotki leków przed ich zastosowaniem, a w razie wątpliwości zwróćmy się z pytaniami do lekarza lub farmaceuty.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Najnowszy ranking diet
To, co zasługuje na szczególne podkreślenie to fakt, że główne miejsca na podium zajęły nie diety modne, ale modele żywieniowe, w których do sposobu odżywiania podchodzi się kompleksowo. Jest też oczywiście rekomendacja dla diabetyków.

Warto zwrócić uwagę, iż diety fleksitariańska i śródziemnomorska zajęły pierwsze miejsce ex aequo wg klasyfikacji diet najlepszych przy cukrzycy. Uzyskały w ocenie specjalistów odpowiednio 4,7 oraz 4,8/5 pkt. W rankingu diet tzw. specjalnego przeznaczenia, które były oceniane przez ekspertów, w wielu kategoriach, na pierwszym miejscu znalazła się dieta śródziemnomorska. Okazuje się, że jest ona najzdrowszym modelem żywieniowym w kategoriach: dla zdrowego serca, najłatwiejsza w zastosowaniu, dieta roślinna, ale także ex aequo z innymi dietami w kategoriach: dla zdrowia czy dla diabetyków.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, luty 2021, nr 2 (301)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line