Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Telewizyta w diabetologii. Co trzeba zmienić? Co mówią pacjenci?

źródło: na podstawie Medexpress, dodano: 10 lutego 2021 r.

Medexpress.pl

Redakcja Medexpressu przygotowała dwa materiały poświęcone telewizycie w diabetologii. Do rozmów zaproszono Annę Śliwińską, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Jerzego Magierę - pacjenta, edukatora, autora portalu edukacyjnego mojacukrzyca.org. Rozmowy dotyczyły telewizyt w diabetologii i tego co trzeba zmienić w tym systemie oraz tego, co o telewizytach mówią pacjenci. Przeprowadzono także sondę uliczną. Z gośćmi rozmawiała Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpressu.

Telewizyta w diabetologii. Co mówią pacjenci?

Trzeba zauważyć, że podejście do telemedycyny jest obecnie inne niż było na początku pandemii. O ile na początku telemedycyna wydawała się pewnym ratunkiem, o tyle z upływem czasu obserwujemy coraz mniejsze zadowolenie właśnie z telemedycyny. Oczywiście zależy to od tego, o jakich grupach wiekowych i schorzeniach mówimy. W przypadku cukrzycy z telemedycyny zadowolone są zwłaszcza osoby młodsze, mające ustabilizowaną cukrzycę, które właściwie potrzebują tylko kontynuacji leczenia, recept i ewentualnie drobnych porad. Na pewno zaletą w przypadku telemedycyny jest oszczędność czasu dla osób pracujących, czy też mających daleko do specjalisty. Pamiętajmy, że są takie rejony w Polsce, gdzie jest tylko jeden diabetolog na powiat. Fakt, że nie trzeba się przemieszczać gdzieś daleko, zwłaszcza przez osoby niepełnosprawne, mające z tym problem, telemedycyna jest dużym ułatwieniem. - mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.


Rozwiązania telemedyczne w diabetologii - co mówią pacjenci

Faktycznie, teleporady zagościły w naszej codziennej opiece nad pacjentem z cukrzycą. Jeśli chodzi o pacjentów już chorujących na cukrzycę, kiedy jest kontynuowanie ich leczenia, to myślę, że teleporada jest dobrym rozwiązaniem, bo możemy poradzić się zdalnie lekarza, nie musimy się do niego udawać. Jest to kontynuacja leczenia, więc możemy wysłać do lekarza elektronicznie nasze wyniki np. z glukometru czy z pompy insulinowej albo z systemu ciągłego monitorowania glikemii, który może dokonać ich interpretacji zdalnie i wprowadzić modyfikacje też w formie zdalnej. To oczywiście jest bardzo dobre przy dobrze kontrolowanej cukrzycy. Natomiast w przypadku nowo zdiagnozowanych cukrzyc czy pacjentów, u których cukrzyca jest powikłana i współistnieją inne choroby, teleporada nie do końca się sprawdzi. W takiej sytuacji lekarz powinien pacjenta zobaczyć na żywo, czasami potrzebne jest też badanie fizykalne, lekarz musi pacjenta dotknąć, sprawdzić i zobaczyć na własne oczy co się dzieje i zmodyfikować leczenie albo może w ogóle wprowadzić leczenie. - mówi Jerzy Magiera z portalu mojacukrzyca.org


Pełne wywiady w formie tekstowej można znaleźć również na stronie Medexpressu
Telewizyta w diabetologii. Co trzeba zmienić? Co mówią pacjenci?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Tomek  IP: 176.221.123.xxx(2021-02-10 14:14:20)
Panie Jurku, ci lekarze to co jeden to lepszy, najlepiej traktują pacjenta jak chodzi się prywatnie. Śmiać mi się chce jak człowiek rejestruje się internetowo, a później "system" nie wie o co chodzi. Śmieszy mnie gdy zamiast pooglądać np moje stopy lekarz bada mnie stetoskopem. I jeszcze te fikcyjne godziny przyjmowań wypisane na drzwiach gabinetu, a w tym samym czasie wizyty prywatne. Lekarze po studiach mają czystą teorię i zamiast słuchać pacjentów są przemądrzali - wzroku nie oderwawszy od ekranów komputerowych, wykresy, średnie, analizy. Lekarze mają nas daleko i nasze codzienne życie z chorobą. Prosiłbym im tak nie przytakiwać w każdym wywiadzie.


Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Telewizyta w diabetologii. Co trzeba zmienić? Co mówią pacjenci?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line