Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Białko Sirt1 stymuluje produkcję insuliny

źródło: Onet.pl, 18 sierpnia 2005 r.

Podwyższenie stężenia poziomu białka Sirt1 poprawia tolerancję glukozy i zwiększa produkcję insuliny - informują naukowcy w najnowszym numerze "Cell Metabolism".

Cukrzyca jest ciężką, przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniem metabolizmu cukrów, białek i tłuszczy. Objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi, który nie może być przekształcony w energię.

Cukrzyca występuje w dwóch postaciach. Typ I jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy człowieka sam, bez określonej przyczyny, niszczy komórki beta trzustki produkujące insulinę. Typ II związany jest z niemożnością prawidłowego wykorzystania insuliny.
Insulina niezbędna jest do przekształcenia cukrów w energię i substancje zapasowe. Jej brak powoduje podwyższenie się poziomu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do zaburzenia funkcjonowania wielu organów, m.in. nerek, a także upośledzenia wzroku.

Grupa naukowców z Washington University School of Medicine pod kierunkiem Shin-ichiro Imai odkryła białko, które zwiększa produkcję insuliny przez komórki beta trzustki i poprawia tym samym tolerancję glukozy.

Według dotychczasowych wyników badań, białko Sirt1 ma wpływ na długość życia drożdży, muszki owocowej, popularnych w badaniach laboratoryjnych nicieni z gatunku Caenorhabditis elegans, a także - z dużym prawdopodobieństwem - ssaków i ludzi.

Teraz okazało się, że białko to pomaga również kontrolować stężenie cukru we krwi, tym samym zapobiegając cukrzycy typu II.

Myszy produkujące w nadmiarze białko Sirt1 szybciej reagowały na podwyższenie się po wysokocukrowym posiłku stężenia glukozy, stymulując produkcję insuliny, dzięki czemu nie dochodziło do przewlekłego podwyższenia się poziomu cukrów we krwi i cukrzycy. Jednocześnie w warunkach normalnej diety myszy wyglądały i zachowywały się zupełnie normalnie, co pozwala sądzić, że nadmierna produkcja Sirt1 nie jest szkodliwa.

Możliwe zatem, że leki stymulujące produkcję białka Sirt1 będą stanowić nową generację leków przeciwcukrzycowych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Białko Sirt1 stymuluje produkcję insuliny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line