Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

PROTECT - badanie kliniczne dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1

źródło: info. o badaniu, dodano: 26 lutego 2021 r.

Badanie PROTECT ma na celu ocenę skuteczności stosowania badanego leku o nazwie teplizumab u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 (T1D). Jeśli masz 8-17 lat i niedawno zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu 1 lub masz dziecko spełniające te kryteria, badanie to może być właśnie dla Ciebie. Aby wziąć udział w badaniu, należy spełniać również inne kryteria medyczne (oceny dokonuje zespół badawczy). Ośrodki realizujące badanie znajdują się w Warszawie i w Gdańsku.

Leczenie z zastosowaniem badanego leku wydaje się wpływać na komórki (limfocyty T), które niszczą komórki beta odpowiedzialne za produkcję insuliny w trzustce. Podawany osobom cierpiącym na cukrzycę typu 1 teplizumab może zwiększyć ilość insuliny produkowanej samodzielnie przez organizm (a tym samym zmniejszyć zapotrzebowanie na zastrzyki z insuliny), zapewnić lepszą kontrolę nad poziomem glukozy we krwi i/lub ograniczyć powikłania związane z cukrzycą typu 1, a w szerszej perspektywie - poprawić jakość życia i wyniki leczenia osób borykających się z tą chorobą.

Czym jest badanie PROTECT?

Badanie PROTECT ma na celu ocenę skuteczności stosowania badanego leku o nazwie teplizumab u dzieci i młodzieży z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą typu 1 (T1D). Określenie "badany" oznacza, że lek nie został jeszcze zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 1 i jest nadal oceniany w ramach badań klinicznych takich jak badanie omawiane tutaj. Badany lek zostanie porównany z placebo - preparatem, który wygląda jak teplizumab, ale nie zawiera substancji czynnej. W badaniu PROTECT oceniane będzie również występowanie jakichkolwiek efektów ubocznych wynikających z przyjmowania badanego leku.

Kto może wziąć udział w badaniu?

W badaniu PROTECT weźmie udział około 300 dzieci i nastolatków z ośrodków badawczych zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy. Aby wziąć udział w badaniu, należy spełnić szereg kryteriów włączenia.

Do kryteriów włączenia należą:

 • Wiek 8-17 lat
 • Diagnoza cukrzycy typu 1 w ciągu 6 ostatnich tygodni
 • Pozytywny wynik 1 z 5 testów na obecność autoprzeciwciał T1D (testy są wykonywane w ramach badania)
 • Możliwość produkowania minimalnej ilości własnej insuliny (testy są wykonywane w ramach badania)
 • Ogólnie dobry stan zdrowia; brak innych znaczących chorób, brak obecnych lub przeszłych infekcji i nieprzyjmowanie leków mogących zakłócać działanie teplizumabu

Który lek stosowany w ramach badania będę otrzymywać?

Po zakwalifikowaniu się do badania PROTECT zostaniesz przydzielony(-a) / Twoje dziecko zostanie przydzielone do jednej z dwóch grup terapeutycznych. Dwie trzecie uczestników zostanie przypisanych do grupy otrzymującej teplizumab, a jedna trzecia znajdzie się w grupie przyjmującej placebo. Przydział odbywa się w sposób losowy, jak w przypadku ciągnięcia zapałek. Ani Ty / Twoje dziecko, ani lekarz prowadzący badanie nie będziecie wiedzieć, do której grupy terapeutycznej nastąpił przydział. Dzięki temu wyniki uzyskane w różnych grupach traktowane będą w jednakowy sposób.

Zrób pierwszy krok! Znajdź ośrodek badawczy

W Polsce badanie kliniczne prowadzone jest przez cztery ośrodki:
 • INSTYTUT "POMNIK - CENTRUM ZDROWIA DZIECKA" - Warszawa
 • INSTYTUT DIABETOLOGII SP. Z O.O. - Warszawa
 • UNIWERSYTECKIE CENTRUM KLINICZNE WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO - Warszawa
 • UNIWERSYTECKIE CENTRUM KLINICZNE - Gdańsk
Więcej informacji o badaniu oraz dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej https://theprotectstudy.com.

PROTECT - badanie kliniczne dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: PROTECT - badanie kliniczne dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line