Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak stosować glukometr?

Materiał zewnętrzny, dodano: 2 marca 2021 r.

Glukometr jest doskonale znane wszystkim cukrzykom, gdyż pozwala mierzyć ilość cukru we krwi. Dzięki regularnym badaniom krwi, które są wykonywane glukometrem można odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i szybko na nie zareagować. Na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju glukometrów - od tych prostszych, poprzez bardziej rozbudowane, a nawet takie, które można podłączyć do specjalnej aplikacji. Poniżej podpowiadamy jak dobrać odpowiedni glukometr do swoich potrzeb.

Jak działa glukometr?
Jak wybrać dobry glukometr?
Jak używać glukometru?

Jak działa glukometr?

Cukrzycy, a także kobiety w ciąży z podejrzeniem cukrzycy stosują glukometry. Zwykle ten sprzęt jest używany kilka razy dziennie. Pierwsza próba mierzenia cukru odbywa się po przebudzeniu, na czczo. Następnie należy zmierzyć poziom cukru we krwi dwie godziny po każdym posiłku. Wyniki badania powinny być regularnie notowane przez chorego - pozwala to monitorować stan zdrowia, oraz to w jaki sposób działają leki.

Glukometr pozwala na badanie stężenia glukozy w domu. Urządzenie ma niewielkie wymiary i można je przenosić. Większość glukometrów działa na baterie, ale nowsze sprzęty można ładować. Do glukometrów często potrzebne są także dodatkowe testy paskowe. Pomiar cukru jest bardzo prosty. Na palcu zostaje wykonane małe nakłucie, glukometr pobiera krew i nanosi na pasek testowy. Wynik zostaje odczytany automatycznie. W aptekach można znaleźć różne rodzaje glukometrów, większość z nich mierzy jedną z dwóch różnych metod: fotochemiczną - ta polega na rejestrowaniu odbitego światła i zmiany barwy pola testowego, oraz elektrochemiczną - ta mierzy z kolei natężenie mikroprądu, który przepływa przez pole testowe, gdzie zachodzi reakcja chemiczna.

Glukometry w ten sposób odczytują zmiany ilości cukru we krwi. Ustalają ich wielkość, a następnie pokazują w formie liczbowego wyniku. Stężenie glukozy we krwi u zdrowego człowieka, na czczo, powinno wynosić do 99 mg/dl, a wykonując pomiar o dowolnej porze powinno mieścić się pomiędzy 80 a 120 mg/dl.

Jak wybrać dobry glukometr?

Na rynku można znaleźć bardzo dużo różnego rodzaju glukometrów. Należy wybrać nie tylko spośród metod pomiaru, ale także producentów, wzorów i cen. Warto pamiętać, iż precyzyjny wynik pomiaru nie powinien odbiegać mocno od takiego samego badania glukozy przeprowadzonego w profesjonalnym laboratorium. To priorytet przy wyborze sprzętu.

Poza tym należy także zwrócić uwagę na inne parametry i funkcje, które mają różne modele glukometrów. Spośród tych funkcji najpopularniejszy jest czas pomiaru cukru, wielkość kropli krwi, która jest potrzebna do przeprowadzenia badania. Obecnie dużą popularnością cieszą się glukometry, które można skonfigurować z aplikacją na telefon.

Cztery najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę to: dokładność pomiaru, metoda pomiaru, wielkość kropli krwi, a także to czy glukometr nie wymaga kodowania.

Jak używać glukometru?

Przed przeprowadzeniem pomiaru glukometrem należy umyć ręce stosując do tego ciepłą wodą i mydło. Miejsce należy osuszyć, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej dezynfekcji, ale jeśli miało to miejsce trzeba uważać, żeby środek nie dostał się do glukometru, bo zaburzy wynik badania. Krew powinna wypływać samoistnie z nakłucia - jeśli będzie się ją wyciskało, może to również zaburzyć wynik pomiaru. Paski testowe powinny być zawsze szczelnie zamknięte i przechowywane w odpowiednim miejscu. Nie należy też stosować pasków do glukometru, które są po terminie ważności.

Jak stosować glukometr?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak stosować glukometr?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line