Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dziewczyny dziewczynom w walce z cukrzycą

źródło: info. prasowe, dodano: 8 marca 2021 r.

Na cukrzycę, zwaną epidemią XXI wieku, obecnie choruje 7% Polaków. Wśród diabetyków aż 56% stanowią kobiety. Z okazji międzynarodowego dnia kobiet warto przyjrzeć się paniom - fighterkom, które mimo licznych przeciwności, nie poddają się udowadniając, że z cukrzycą typu 1 można normalnie funkcjonować, a dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji aktywnie wspierają inne diabetyczki.

Jest naukowo udowodnione, że kobiety częściej niż mężczyźni chorują na cukrzycę. Choroba ta przebiega u nich jednak inaczej i cechuje się innymi symptomami. Niskie libido, wahania wagi, zaburzenia hormonalne, kłopoty z zajściem w ciążę, sinusoida nastrojów - to tylko nieliczne problemy, z którymi zmagają się diabetyczki. Dlatego fundamentalne w leczeniu, poza pomocą medyczną, jest wsparcie psychiczne, a co za tym idzie - dzielenie się własnymi doświadczeniami, obawami i pomocnymi wskazówkami w zaufanym kręgu osób, które łączy jeden mianownik: cukier.

Ada zachorowała na cukrzycę typu 1 (T1) w wieku 17 lat. W tym czasie nie było jeszcze powszechnej wiedzy na temat tej choroby ani wyspecjalizowanych ośrodków, do których można było się łatwo dostać. Również w Internecie informacje na temat cukrzycy były ograniczone i bardzo skąpe. Nie wspominając o wskazówkach, jak funkcjonować z tą chorobą w codziennym rytmie dnia.

Ada świadoma sytuacji oraz realnie małego wsparcia dla kobiet z cukrzycą, postanowiła tę sytuację zmienić. Powoli zaczęła formować społeczność kobiet wokół tej choroby: "kobiety z cukrzycą". Była to platforma wymiany myśli, doświadczeń oraz miejsce do rozmów o wszystkich frapujących, często intymnych tematach. Spotkania fokusujące się na problemach związanych z cukrzycą zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością - liczba uczestniczek na panelach nierzadko przekraczała kilkadziesiąt osób.

Ada stworzyła kompendium wiedzy dla kobiet na temat cukrzycy oraz nieustannie aktywnie działa na tym polu, planując kolejne webinary dla coraz to większej audiencji. Pokazuje nie tylko ciemną, ale i jasną stronę tej chory, często przełamując tabu i zadając trudne, a nawet kontrowersyjne pytania - co dobrego dała nam cukrzyca? Jak zmieniła nasze nawyki żywieniowe? Jak wygląda nasze życie intymne, rodzinne? Na panelach kobiety poruszają również czysto "technologiczne" kwestie dotyczące np. konfiguracji systemów, monitorowania poziomów glikemii etc.

Kobiety coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych tj. systemy ciągłego monitorowania poziomu cukru we krwi, które nie wymagają regularnego nakłuwania i pozwalają dzięki specjalnemu sensorowi łączącemu się z urządzeniem mobilnym (np. smartfonem czy smartwatchem) śledzić aktualny poziom cukru we krwi, co znacznie poprawia jakość życia i ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących np. diety czy aktywności fizycznej.

W przypadku Ady system Dexcom CGM (system ciągłego monitorowania glikemii) uratował ją oraz kolosalnie poprawił jakość jej życia. Ada na co dzień mieszka we Francji i zajmuje się bankowością.

Ada Maciejczyk:
https://www.instagram.com/idiabetic_cukrzyk/
https://www.facebook.com/JaCukrzyk

Dziewczyny dziewczynom w walce z cukrzycą

Czym jest Dexcom G6?

Dexcom G6 to system ciągłego monitorowania w czasie rzeczywistym poziomu glukozy (CGM-RT). Jest fabrycznie skalibrowany, w związku z czym nie są wymagane pomiary krwi z palca. W najnowszej odsłonie Dexcom G6 zaprojektowano na nowo automatyczny aplikator, który jednym kliknięciem w prosty sposób wprowadza sensor pod skórę. System Dexcom G6 wysyła odczyty poziomu glukozy do urządzenia lub odbiornika Dexcom co 5 minut. Z dodatkowych funkcji czujnik blokuje mający znaczenie kliniczne wpływ paracetamolu na notowane wyniki. Wyświetla ponadto ostrzeżenia dla stężenia 55 mg/dL za 20 minut, to pozwala przewidywać możliwość wystąpienia ciężkiej hipoglikemii. Ostrzeżenia w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika mogą być ustawione dla zarówno na noc, jak i na dzień.

Stosowanie w praktyce

System Dexcom G6 jest wskazany do stosowania dla pacjentów w wieku od 2 roku życia. Mogą go również używać kobiety w ciąży i w pełni kontrolować wysokie lub niskie poziomy glukozy. Preferowane są trzy części ciała do zamontowania systemu: górna część pośladków, tylna, górna część ramienia, oraz brzuch. Górna część pośladków jest stosowana najczęściej u dzieci od 2 do 17 roku życia. System współpracuje z 2 aplikacjami:
  • Dexcom Clarity - udostępnia dane lekarzowi, przesyła w czasie rzeczywistym regularne raporty. Wystarczy, że użytkownik tylko raz połączy się z daną kliniką.
  • Dexcom Follow - użytkownik może udostępnić dane o swojej glikemii, maksymalnie 5 obserwatorom. W przypadku sytuacji nagłego spadku glukozy i braku reakcji pacjenta, pozostali mogą podjąć niezbędne kroki, być w kontakcie i wspomóc w razie potrzeby.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Dziewczyny dziewczynom w walce z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line