Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Hipoglikemia
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Katarzyna Partyka: Nie patrzymy na to co jemy, a patrzymy na to byle się napchać. To jest błąd.

źródło: oprac. własne, dodano: 11 marca 2021 r.

Otyłość to choroba cywilizacyjna. Nie jest ona tylko kwestią wyglądu, ale stanowi bardzo poważny problem zdrowotny. Prowadzi do rozwoju wielu chorób, które zwiększają ryzyko wczesnego zgonu. Otyłość jest czynnikiem rozwoju cukrzycy typu 2. W związku z przypadającym na 4 marca Światowy Dzień Otyłości do studia "Pogadajmy o cukrzycy" zaprosiliśmy Katarzyna Partykę, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO. Rozmawialiśmy o walce z otyłością, możliwych formach terapii, operacjach bariatrycznych i działaniach profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie skutkom otyłości.

Katarzyna przez lata walczyła z otyłością. 8 lat temu poddała się operacji bariatrycznej, która była początkiem jej nowego życia. Udało jej się zrzucić 69 kg i obecnie utrzymuje wagę na prawidłowym poziomie. Opowiadała o swoich zmaganiach z wagą, o tym jak zapobiegać otyłości, jakie są możliwości leczenia otyłości i dlaczego tak ważne jest wsparcie otoczenia w walce z tą chorobą.

Katarzyna Partyka: Nie patrzymy na to co jemy, a patrzymy na to byle się napchać. To jest błąd.

Byłam operowana równe 8 lat temu, a ponieważ nie ukrywałam tego, że poddałam się takiej operacji, to mówiłam osobom zainteresowanym i kierowałam osoby na kolejne operacje, mówiłam jak się mają zachowywać. Wtedy mój profesor, Andrzej Budzyński, zaproponował mi utworzenie Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych. Organizacja funkcjonuje już od 6 lat - opowiada Katarzyna Partyka.

Otyłość stanowi jedno z największych wyzwań XXI wieku dla służby zdrowia. Wśród mieszkańców Unii Europejskiej aż 30-70 proc. ma stwierdzoną nadwagę, a 10-30 proc. otyłość. Szacuje się, że częstość występowania otyłości wzrosła nawet trzykrotnie od lat 80. Rozwojowi otyłości sprzyja ograniczenie aktywności ruchowej, łatwy dostęp do wysokoprzetworzonej, bogatej w energię żywności, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz czynniki psychologiczne (stres, depresja, napięcie emocjonalne). Otyłość prowadzi do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym do rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.

Jem około 4 - 5 posiłków dziennie, o stałych porach. Bardzo ważne jest, aby te posiłki były zbilansowane z przewagą białka. Bardzo ważne jest picie wody i wdrożenie aktywności fizycznej. Tak naprawdę to powinny być nasze przykazania i codzienne nawyki. Bardzo ważna jest edukacja, kształtowanie zdrowych nawyków u dzieci, woda zamiast słodkich napoi - wymienia Katarzyna Partyka.

Chirurgiczne leczenie otyłości to metoda leczenia dla osób chorych na tzw. otyłością olbrzymią. Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO pomaga osobom chorym na otyłość, organizując spotkania ze specjalistami związanymi z chirurgicznym leczeniem otyłości oraz pacjentami.

Operacja bariatryczna to ingerencja w organizm. Trzeba świadomie okaleczyć swój żołądek, który jest praktycznie zdrowym organem. Jeśli pacjent jest dobrze przygotowany, dobrze wyedukowany to ma dużą szansę na odniesienie sukcesu w leczeniu - precyzuje Katarzyna Partyka.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama


Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Robert  IP: 82.160.24.xxx(2021-03-17 14:15:14)
A nie lepiej aby pacjenci mieli refundowaną np, Saxendę i amputacji żołądków uniknęli?


Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Katarzyna Partyka: Nie patrzymy na to co jemy, a patrzymy na to byle się napchać. To jest błąd.
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 16 kwietnia 2021 r.

Zadaj pytanie on-line