Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wszczepiony nanoczujnik pozwoli odczytać poziom cukru

źródło: Onet.pl, 1 września 2005 r.

Naukowcy opracowują nanotechnologiczne glukozometry, które wszczepione pod skórę pacjenta będą informować automatycznie o stężeniu glukozy w jego krwi, donosi amerykańska National Science Fundation.

Miliony ludzi na świecie choruje na cukrzycę. Dla nich znajomość stężenia glukozy we krwi w danym momencie może być informacją decydującą o życiu lub śmierci.

Dostępne w handlu przenośne urządzenia do pomiaru stężenia cukru we krwi wymagają wkłuwania się w palec, by pobrać próbkę do analizy.
Naukowcy z laboratoriów University of Illinois (USA) kierowani przez profesora Michaela Strano pracują na czujnikami mierzącymi stężenie glukozy, które zostaną wszczepione bezpośrednio pod skórę pacjenta.

"Naszym celem jest opracowanie urządzenia wykorzystującego nanorurki węglowe, które analizować będzie stężenie glukozy wewnątrz ciała pacjenta, przekazując te informacje na zewnątrz powłok ciała za pomocą światła" - tłumaczy prof. Strano.

Nanorurki węglowe to płaszczyzny zbudowane z atomów węgla zwinięte w pusty w środku rulon.

Pomysł opiera się na zjawisku fluorescencji nanorurek węglowych, które pochłaniają światło, jednocześnie emitując promieniowanie o zmienionej długości fali, w zakresie bliskiej podczerwieni.

Ponieważ podczerwień bez problemu przenika przez ludzkie ciało, nie wywołując efektów nie pożądanych, naukowcy wykorzystali te właściwości węglowych nanorurek przy tworzeniu czujników stężenia glukozy.

Czujnik, który będzie można wszczepić pod skórę, składa się ze zmodyfikowanych nanorurek węglowych, do których naukowcy współpracujący z prof. Strano podłączyli enzym rozkładający glukozę oraz związek chemiczny wygaszający fluorescencję nanorurek (wygaszacz).

Gdy enzym połączy się z glukozą, i nastąpi jej enzymatyczny rozpad, którego produktem ubocznym jest nadtlenek wodoru, ten ostatni reaguje z wygaszaczem, powodując wzrost intensywności świecenia, zależny od stężenia nadtlenku wodoru, a co za tym idzie i glukozy.

By móc określić intensywność fluorescencji nanorurkowego czujnika, pacjent będzie miał na ręce mały, wielkości zegarka analizator, który mierzyć będzie intensywność wyemitowanego światła podczerwonego. Fluorescencja nanorurek węglowych wzbudzana będzie miniaturowym laserem, który również będzie się mieścił w analizatorze.

Choć prace badawcze są bardzo zaawansowane, to jednak zanim urządzenie opracowane przez zespół profesora Michaela Strano trafi do aptek, minie wiele lat, w trakcie których niezbędne będzie dokładne sprawdzenie, czy aby nanoglukozometr nie zagraża życiu pacjenta.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Wszczepiony nanoczujnik pozwoli odczytać poziom cukru
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line