Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Pomoc dietetyka niezbędna przy nowej terapii przewlekłej choroby nerek

źródło: informacja prasowa, dodano: 23 kwietnia 2021 r.

Właściwa dieta i zastosowanie terapii ketoanalogowej są w stanie wspomóc funkcjonowanie nerek i dać siły do walki z przewlekłą chorobą. Aby została ona skutecznie przeprowadzona konieczna jest współpraca lekarza nefrologa i dietetyka. Ketoanalogi są szansą na spowolnienie postępów choroby, która rozwija się często w sposób ukryty, jej objawy są niespecyficzne a tym samym diagnozowana jest zbyt późno, co w efekcie nie daje zbyt wielu możliwości terapeutycznych.

Nowy program lekowy adresowany jest do chorych jeszcze przed dializą i daje możliwość odroczenia jej w czasie oraz skutecznej terapii w domu. Wprowadzenie odpowiedniej diety wzbogaconej w ketoanalogi aminokwasów wraz z obniżonym spożyciem białka, niweluje nasilające się objawy mocznicy a jednocześnie jest terapią bezpieczną, zapobiegającą rozwojowi niedożywienia - częstego problemu osób w zaawansowanej fazie choroby.

"Terapia ketoanalogowa jest terapią polegającą na wzbogaceniu diety pacjenta aminokwasami egzogennymi, z racji tego, że w pewnym etapie przewlekłej choroby nerek, żeby ograniczyć produkcje endogennego mocznika zmniejszamy ilość białka, które pacjent spożywa z pożywieniem" - podkreśla prof. dr. hab. n. med. Beata Naumnik.

Pacjent podczas leczenia, musi mieć możliwość konsultacji ze specjalistą - dietetykiem, który skoryguje błędy żywieniowe i określi nowy, dostosowany do możliwości i stanu pacjenta plan posiłków. Nie jest to proste zadanie i wymaga konsultacji z naprawdę doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie. Wyniki badań wskazują, że dla powodzenia całej terapii niezbędne jest zapewnienie skrupulatnej opieki ze strony dietetyka klinicznego.

"W nowym programie lekowym dietetyk jest niezbędny do zespołu sprawującego opiekę nad pacjentem z PChN. Współpraca z dietetykiem gwarantuje lepszą koordynację opieki, dlatego nie możemy jej pomijać. Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie znalazł dodatkowych środków na wycenę usług dietetyka, co może oznaczać, że nowy program lekowy będzie funkcjonował jedynie na papierze. Pacjenci, którzy mogliby odnieść korzyści i zachować lepszą jakość życia na etapie leczenia zachowawczego będą czekali - starym trybem - na dializę, a z roku na rok pula pacjentów dializowanych powiększa się" - podkreśla prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

Koszt dializy jednego pacjenta to ok. 60 tys. rocznie, natomiast zatrzymanie pacjenta w fazie leczenia zachowawczego i wydatki na terapię nowym programem lekowym wahają się w granicach 10 tys. rocznie. Koszt dietetyka w tej sytuacji stanowiłby niewielką, ale bardzo ważna składową.

Czy NFZ znajdzie środki na włączenie konsultacji dietetycznej jako elementu niezbędnego w leczeniu pacjentów z niewydolnością nerek?

W leczeniu PChN każdy ze specjalistów pełni odrębną funkcję w procesie leczenia pacjenta i każdy z nich jest niezbędny w długoletniej walce z chorobą. Jednocześnie ważna jest ich wzajemna dobra komunikacja i działanie w zespole. Taki jest zamysł skoordynowanej opieki nefrologicznej - projektu wspieranego przez konsultanta krajowego w dziedzinie nefrologii.

Jak podkreśla prof. dr hab. med. Ryszard Gellert warto zwrócić uwagę na fakt, że pacjent ma szansę na uratowanie własnych nerek z pomocą trzech specjalistów - nefrologa, dietetyka, psychologa. Nieocenione jest tez wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższego otoczenia i rodziny, bowiem osoba zmagająca się z chorobą przewleką, potrzebuje mnóstwo siły i motywacji, którą musi utrzymywać przez lata.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Pomoc dietetyka niezbędna przy nowej terapii przewlekłej choroby nerek
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line