Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowe leki trafią na listy leków refundowanych

źródło: Onet.pl, 2 września 2005 r.

Wprowadzenie częściowej refundacji nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego proponuje minister zdrowia Marek Balicki.

O projekcie zmian na listach leków refundowanych poinformował na konferencji prasowej w Warszawie.

Projekt ten zostanie przekazany do dwutygodniowych konsultacji społecznych na początku przyszłego tygodnia.

Balicki powiedział, że uwzględniono w nim 10 nowych substancji terapeutycznych zawartych w 28 preparatach. "To przełom" - ocenił minister. Zaznaczył, że zmiany nie są jedynie dodaniem nowych substancji na listę leków refundowanych.

Jak wyjaśnił, część obecnie refundowanych leków będzie miało podwyższone ceny. Jednak dopłata ze strony pacjentów do grupy tych leków (25 preparatów) wzrośnie o średnio 2,5 zł, natomiast nowo wprowadzane leki stanieją dla pacjentów o ok. 20 zł.

"To krok w dobrym kierunku" - powiedział na konferencji krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski. Zdaniem krajowego konsultanta w dziedzinie interny prof. Zbigniewa Gacionga zmiany ułatwią lekarzom prowadzenie terapii, a pacjenci uzyskają szerszy dostęp do leków dobrze tolerowanych.

Balicki powiedział, że ministerstwo postanowiło wprowadzić nowe leki stosowane w nadciśnieniu, bowiem "od czegoś trzeba zacząć", zaś nadciśnienia jest jedną z najczęściej występujących chorób. Obecnie choruje na nie ok. 8,5 mln osób w Polsce.

Na zmianach, jeśli zostaną wprowadzone w życie, skorzystają także cierpiący na niezwykle silny przewlekły ból niezwiązany z chorobą nowotworową. Obecnie opioidy muszą kupować za pełną odpłatnością (są refundowane jedynie w chorobach nowotworowych). Po wprowadzeniu zmian także ta grupa chorych będzie miała refundowane najsilniej działające leki przeciwbólowe.

Projekt przewiduje usunięcie z list leków refundowanych 263 pozycji, których obecnie nie ma w obrocie.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że zmiany będą kosztować Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowo ok. 15 mln zł.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowe leki trafią na listy leków refundowanych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line