Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Spotkanie diabetyków z piłkarską pasją - zawodników Słodkiej Polski odwiedził Guillermo Cotugno

źródło: oprac. własne na podstawie artykułu Rafała Cepko z portalu laczynaspilka.pl, dodano: 28 kwietnia 2021 r.

Nie tak dawno Guillermo Cotugno ze Śląska Wrocław i zawodnicy Słodkiej Polski mieli okazję spotkać się wirtualnie i wymienić swoimi doświadczeniami - sportowymi i tymi związanym z cukrzycą. O spotkaniu poinformował portal laczynaspilka.pl. Wszyscy grają w piłkę i zmagają się z cukrzycą. Młodzi piłkarze pomimo swojej przypadłości są aktywnymi zawodnikami i ostro kopią w piłkę. Guillermo Cotugno zanim w zeszłym roku dowiedział się o chorobie, zdążył zdobyć dwa mistrzostwa Urugwaju, brązowy medal młodzieżowych mistrzostw Ameryki Południowej, a na boisku mierzył się m.in. z Liverpoolem.

Guillermo Cotugno to urugwajski prawy, ale może również zagrać na lewej stronie defensywy. Swoją karierę rozpoczął w urugwajskim Danubio FC, z którym w 2014 roku sięgnął po mistrzowski tytuł. Rok później opuścił Amerykę Południową i przeniósł się do Rubina Kazań. W barwach rosyjskiego klubu rozegrał 40 spotkań, biorąc udział także w rozgrywkach Ligi Europy. W sezonie 2016/17 przebywał na wypożyczeniu w argentyńskim CA Talleres, a po jego zakończeniu przeszedł do Realu Oviedo. W Segunda Division występował regularnie - zgromadził na swoim koncie 29 ligowych spotkań. Na początku ubiegłego roku podjął podpisał kontrakt ze Śląskiem Wrocław.

Jak pisze portal laczynaspilka.pl: "Kiedy wywalczył sobie miejsce w składzie, rozgrywki zostały zawieszone z powodu pandemii. Po ich wznowieniu dwukrotnie wychodził na boisko od pierwszej minuty i dwukrotnie nie był w stanie dokończyć meczu. Powód? Skurcze mięśni. W klubie zareagowano natychmiast. Guillermo został wnikliwie przebadany i wkrótce usłyszał diagnozę. Cukrzyca typu pierwszego. Trzustka Cotugno nie produkuje odpowiedniej ilości insuliny, przez co poziom cukru w jego organizmie musi być kontrolowany sztucznie. Piłkarz rozpoczął naukę nowego życia."


Piłkarze Słodkiej Polski występują pod patronatem PZPN "Piłka dla wszystkich". Drużyna Słodkiej Polski pełni niezwykle istotną rolę społeczną, uświadamiając społeczeństwo i pokazując na własnym przykładzie, jak wiele można zyskać dzięki uprawianiu sportu. A w cukrzycy jest to bardzo ważny element codziennej samokontroli. Tradycją Słodkiej Polski stały spotkania z profesjonalnymi piłkarzami. W ubiegłym roku gościli Roberta Lewandowskiego, który kilka dni po spotkaniu zadedykował gola strzelonego przeciwko Unionowi Berlin swoim nowym kolegom i koleżankom - pokazując literę "C".

Przedstawiciele Słodkiej Polski jak tylko dowiedzieli się o chorobie Guillermo Cotugno postanowili zaprosić go na spotkanie. Piłkarz zgodził się bez wahania, mając nadzieję, że młodsi, ale bardziej doświadczeni w życiu z chorobą koledzy również podzielą się z nim swoją wiedzą. W końcu, jak mówi opiekujący się drużynami diabetyków Mikołaj Illukowicz, "słodki ze słodkim zawsze znajdzie nic porozumienia".

Guillermo Cotugno chętnie odpowiadał na wszystkie pytania młodych piłkarzy. Mówił m.in. o tym, w jaki sposób zdiagnozowano u niego chorobę, co wtedy czuł i jak zmieniło to jego dotychczasowe życie. Przyznał, że w szukaniu pozytywów tej sytuacji bardzo pomogły mu przykłady innych piłkarzy, którzy mimo choroby od lat grają na najwyższym poziomie: Nacho Fernandeza z Realu Madryt czy Borjy Mayorala z AS Romy. Również w ekstraklasie gra jeszcze jeden diabetyk - Jesper Karlstrom z Lecha Poznań.

Zawodnik Śląska okazał się postacią bardzo optymistycznie nastawioną do życia. Jak sam podkreśla, z każdej sytuacji stara wyciągać się to, co najlepsze. Na koniec spotkania rzecznik prasowy wrocławskiego klubu, Tomasz Szozda, zaprosił całą ekipę Słodkiej Polski na mecz Śląska. Kiedy tylko pandemia na to pozwoli, wrocławianie będą mogli liczyć na dodatkowe wsparcie. Dzięki Guillermo zyskali spore grono słodkich kibiców.

Pełna treść artykułu na portalu www.laczynaspilka.plJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Spotkanie diabetyków z piłkarską pasją - zawodników Słodkiej Polski odwiedził Guillermo Cotugno
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line