Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czy igły do penów będą refundowane? Obecnie wnioski są w trakcie oceny

źródło: oprac. własne, dodano: 29 kwietnia 2021 r.

14 marca 2021 roku posłowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej złożyli interpelację nr 21055 skierowaną do Ministra Zdrowia w sprawie konieczności refundacji igieł do penów dla pacjentów chorych na cukrzycę. W dniu 13 kwietnia odpowiedzi udzielił Maciej Miłkowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Z odpowiedzi Ministra wynika, że zostały złożone wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla dwóch rodzajów igieł do pena do iniekcji insuliny - o długości 8 mm i 5 mm. Wnioski są obecnie oceniane pod względem formalnym.

Z danych Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wynika, iż 71% pacjentów chorych na cukrzycę ze względów finansowych używa jednej i tej samej igły co najmniej 10 razy. Powoduje to ból, siniaki, krwawienia, zakażenia miejscowe, przerost i uszkodzenia tkanki podskórnej, a co najgorsze - konsekwencją jest zmniejszenie skuteczności leczenia, wahania poziomu glikemii oraz niepotrzebne zwiększone zużycie insuliny. Dzieje się tak dlatego, że Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, w których igły do penów nie są refundowane!

"Skuteczną terapię cukrzycową zapewnia zarówno dostęp do podstawowych wyrobów medycznych, jak również zorganizowana edukacja pacjenta. Z całą mocą należy podkreślić, iż każdorazowa zmiana igły może znacznie obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu powikłań, co bezpośrednio przełoży się na korzyść dla płatnika publicznego w postaci obniżenia wydatków NFZ zarówno na leczenie tych powikłań, jak i zmniejszenie zużycia insuliny w skali roku." - czytamy w interpelacji.

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523) objęcie refundacją produktu leczniczego jest dokonywane w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Ministra Zdrowia w oparciu o wniosek przedłożony przez podmiot odpowiedzialny (producenta leku, jego przedstawiciela lub importera).

Minister Maciej Miłkowski poinformował, że 30 grudnia 2020 roku zostały złożone wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla produktów:
  • BD Micro-Fine™ Plus, igły do pena do iniekcji insuliny oraz GLP1, 100 sztuk, GTIN: 0382903205172
  • BD Micro-Fine™ Plus, igły do pena do iniekcji insuliny oraz GLP1, 100 sztuk, GTIN: 0382903205189
Aktualnie wnioski są oceniane pod względem formalnym (trwa wyjaśnianie wskazania refundacyjnego), a następnie zostaną przekazane Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji celem przeprowadzenia analizy weryfikacyjnej oraz przygotowania opinii Rady Przejrzystości i rekomendacji Prezesa. W dalszym etapie będą prowadzone negocjacje z Komisją Ekonomiczną w zakresie cen i wskazań refundacyjnych.

Jak wyjaśnia Minister Miłkowski: "Dopiero dysponując rekomendacją Prezesa AOTMiT oraz stanowiskiem Komisji Ekonomicznej, uwzględniając kryteria ujęte w art. 12 ustawy o refundacji, Minister Zdrowia podejmie decyzję o objęciu bądź odmowie objęcia refundacją w/w produktów we wnioskowanym wskazaniu."

Na zakończenie dodał: "Nie można zatem mówić o niedostatecznie uważnym traktowaniu pacjentów diabetologicznych, zwłaszcza że jak wskazano w odpowiedzi na interpelację nr 16184 z 10 grudnia 2020 r., wydatki po stronie płatnika publicznego na terapię farmakologiczną cukrzycy i jej monitorowanie rosną z roku na rok."Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Czy igły do penów będą refundowane? Obecnie wnioski są w trakcie oceny
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line