Strona główna FreeStyle Libre
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak wygląda terapia marihuaną leczniczą?

Artykuł partnera, dodano: 19 maja 2021 r.

Leki konopne, znane już w czasach starożytnych, wróciły do łask w wielkim stylu. Choć wciąż wzbudzają sporo emocji, w Polsce od 2017 roku można z nich legalnie korzystać pod pewnymi warunkami. Jednocześnie wiedza na temat leczniczych właściwości marihuany jest coraz szersza, a to sprawia, że sięgamy po nią coraz chętniej. Jak wygląda konopna terapia?

Choć nie brak osób, które podchodzą do środków konopnych ze sporym dystansem, warto pamiętać o jednym - marihuana lecznicza to taki sam lek jak inne preparaty dostępne w aptece. Jest to środek bezpieczny, który musi spełnić wiele norm zanim zostanie dopuszczony do użytku.

- Leki konopne produkowane są według ściśle określonych zasad. Aby mogły trafić do aptek, należy potwierdzić, iż są wolne od pestycydów i nawozów. Bardzo ważna jest też zawartość poszczególnych substancji aktywnych, a w szczególności CBD i THC. Te kannabinoidy mają największe znaczenie w konopnej farmacji, a utrzymanie odpowiednich proporcji między nimi ma istotny wpływ na skuteczność poszczególnych terapii - wyjaśnia Magdalena Nita, ekspertka związana z Centrum Medycyny Konopnej - centrum-mk.pl

Kiedy terapia medyczną marihuaną jest wskazana?

Tam, gdzie zawodzą inne leki, pojawia się miejsce dla leków konopnych. Lecznicza marihuana zazwyczaj jest wykorzystywana do walki z ciężkimi chorobami o charakterze przewlekłym, sprawdza się też tam, gdzie potrzebny jest skuteczny środek przeciwbólowy. A że preparaty konopne mają istotny wpływ na nastrój, po marihuanę można sięgnąć także w ramach leczenia zaburzeń psychicznych.

Medyczna marihuana najczęściej jest stosowana w przypadku:
 • stwardnienia rozsianego,
 • padaczki lekoodpornej,
 • przewlekłego bólu,
 • stanów lękowych,
 • depresji,
 • chorób onkologicznych,
 • leczenia uzależnień,
 • choroby Parkinsona,
 • choroby Alzheimera.

Jak wygląda konopna kuracja?

Każdy, kto chce skorzystać z takiej formy leczenia, musi najpierw zdobyć receptę na leczniczą marihuanę, a następnie wykupić w aptece zalecony przez lekarza środek i stosować go w określony sposób. Ważne są konsultacje, dzięki którym lekarz zachowuje kontrolę nad przebiegiem terapii i w każdej chwili może zmienić lek lub jego dawkę.

Kiedy można otrzymać receptę na leczniczą marihuanę?

Z leków konopnych mogą korzystać te osoby, w przypadku których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Jeśli potwierdza to historia choroby, lekarz ma prawo wystawić pacjentowi receptę. Określa on jednocześnie, jaki lek ma być w danym przypadku przyjmowany i ustala jego dawkę.

Jakie leki konopne może zalecić lekarz?

Terapia konopiami musi być dopasowana do choroby oraz do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przypadku chorych na nowotwory czy bóle neuropatyczne ważne będzie wsparcie THC, z kolei przy stanach lękowych lub chorobie Parkinsona ważniejszą rolę odgrywać będzie CBD. Większość chorób wymaga jednak umiejętnego łączenia tych substancji w taki sposób, by skutecznie wspierały one pacjenta w powrocie do dobrej formy.

Gdzie można zrealizować receptę?

Receptę na leki konopne można zrealizować tylko w aptekach. Niestety, nie we wszystkich, zatem realizację recepty należy zacząć od znalezienia odpowiedniego punktu. Po wykupieniu leku warto zachować nie tylko opakowanie, ale i kopię recepty. Będzie ona potwierdzeniem, że posiadanie i przyjmowanie marihuany jest w danej sytuacji uzasadnione, a środek pochodzi z legalnego źródła.

W jaki sposób można przyjmować leczniczą marihuanę?

Lecznicza marihuana działa na nasz układ endokannabinoidowy, przywraca w nim równowagę i sprawia, że w naszym organizmie zachodzi wiele zmian. Ból przestaje być tak uciążliwy, napięcie mięśni maleje, a lepszy nastrój sprawia, że łatwiej jest się uporać ze stresem. Jak jednak przyjmować marihuanę, by osiągnąć taki efekt?

Można sięgnąć po:
 • susz,
 • olejki konopne,
 • aerozole podjęzykowe,
 • kapsułki z olejem konopnym,
 • napary i soki konopne.
Najczęściej pacjenci sięgają po susz, który można palić lub poddać waporyzacji. Ta druga metoda przyjmowania marihuany jest najskuteczniejsza, gdyż para pełna aktywnych substancji szybko zaczyna działać na ludzki organizm, a jednocześnie nie naraża dróg oddechowych na kontakt z substancjami smolistymi.

Lecznicza marihuana w wielu przypadkach staje się ostatnią deską ratunku. W każdym przypadku terapia taka ma indywidualny charakter, a o czasie jej trwania oraz sposobie korzystania z leków decyduje lekarz.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry



mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak wygląda terapia marihuaną leczniczą?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line