Ewa Dygaszewicz jest dyplomowanym dietetykiem, a także certyfikowanym edukatorem diabetologicznym współpracującym z Federacją Diabetyków. Ewa aktywnie działa na rzecz osób z cukrzycą - jest prezesem Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącej powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując z pacjentami w szpitalach oraz dziennych domach opieki medycznej. Prowadzi konsultacje z zakresu dietetyki w ramach realizacji projektów dla osób niepełnosprawnych.
Ewa Dygaszewicz opowiadała o pracy i roli dietetyka w opiece nad pacjentem z cukrzycą. Przy obecnym modelu leczenia pacjent ma znajdować się w środku, a wokół niego mają być różni specjaliści, w tym dietetyk. Czy rzeczywiście tak jest? Czy pacjent ma dostęp do fachowej pomocy specjalisty? Czemu tak się dzieje, że pacjenci nie są obligatoryjnie kierowani na spotkania w tak ważnym temacie, jak odżywianie?
Dietetyk w poradni to rzadkość. Tutaj w Gdyni mamy parę poradni i przeważnie jeżeli się uda zatrudnić pielęgniarkę, która ma zrobioną specjalizację z edukacji diabetologicznej, to to przychodniom wystarczy. Trzeba jednak pamiętać, że ja nie robiła nic innego przez 5 lat, tylko uczyłam się na temat różnych chorób, jak dostosowywać żywienie w różnych chorobach. Pacjent z cukrzycą to nie jest pacjent tylko z cukrzycą, to jest pacjent z wielochorobowością. Mamy do czynienia z niewydolnością nerek, mogą być różne problemy, dna moczanowa bardzo często i tak naprawdę pielęgniarka, które uwielbiam, nie są w stanie wszystkich potrzeb w zakresie wiedzy dietetycznej tego pacjenta zaspokoić. To jest bardzo duża wiedza. Dodatkowo trzeba to dostosować do konkretnego pacjenta, jego możliwości, zrozumienia tego tematu i tak naprawdę dla mnie pół godziny z pacjentem to jest bardzo krótki czas - wyjaśnia Ewa Dygaszewicz.
Ewa sama zmaga się z cukrzycą typu 1. Posiada wiedzę nie tylko za zakresu dietetyki, ale jest również edukatorem diabetologicznym. Jednak wiedza praktyczna, robi tutaj kolosalną różnicę. Kto lepiej wytłumaczy drugiemu choremu, jak nie sam chory? Podczas wizyt pacjentów Ewa radzi nie tylko w kwestiach związanych z odżywianiem, ale także udziela porad związanych z życiem z cukrzycą. Niejednokrotnie edukowała pacjenta np. z obsługi pena. Osobom starszym, z problemami zdrowotnymi, niejednokrotnie ciężko ogarnąć obsługę takiego urządzenia.
Jeżeli coś mi się nie podoba w cukrach u pacjenta to zawsze proszę, aby pokazał pena. Zawsze edukuję, że jak się nosi pena, to on zawsze może się nieco poluzować. Przed iniekcją zawsze trzeba tą jedną jednostkę nakręcić i naprężyć tłoczek. Czasami pacjent, szczególnie starszy, nie pomyśli o tym, że nie powinien tej insuliny kłaść na stoliku, gdzie świeci słońce. Insulina jest białkiem i to bardzo jej szkodzi. Czasami nie możemy dojść do tego, dlaczego cukry są złe, co się dzieje, a po prostu insulina była przechowywana na parapecie okiennym. Rozmawiam z pacjentami o tym - mówi Ewa Dygaszewicz.
Międzynarodowy program KiDS na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą, został opracowany przez Międzynarodową Federacją Diabetologiczną oraz Międzynarodowe Towarzystwo na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD) we współpracy z firmą Sanofi, w celu wspierania dzieci dotkniętych cukrzycą typu 1 w leczeniu choroby, zwalczania dyskryminacji w środowisku szkolnym oraz budowania świadomości w zakresie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Mieliśmy bardzo trudną sytuację. Wszystko było przygotowane. W marcu 2020 roku miało się odbyć szkolenie dla nauczycieli, ale wiadomo było, że to się nie dojdzie do skutku, bo wszystko zostało odwołane. Udało się zrobić projekt KiDS w formule on-line. Najpierw był webinar, a potem dystrybuowaliśmy filmik, który pomagał nauczycielom w przeprowadzeniu szkolenia wśród dzieci. W tej edycji projektu udział wzięło 98 szkół, w tym 585 nauczycieli, a nawet więcej. I 39228 przeszkolonych dzieci - wymienia Ewa Dygaszewicz.
Pomorze było trzecim regionem w Polsce po Podkarpaciu i Podlasiu, w którym KIDS był realizowany. Pierwszym etapem było szkolenie dla nauczycieli przeprowadzone w wersji on-line. Następnie nauczyciele przeprowadzali zajęcia w klasach wykorzystując materiały międzynarodowej organizacji IDF (International Diabetes Federation).
Partnerem spotkania była firma SANOFI. Zachęcamy do odtworzenia nagrania w dogodnym miejscu i czasie. Trzecie spotkanie na żywo odbędzie się już 11 czerwca o godzinie 20.00. Zachęcamy do udziału!