Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czym wyróżnia się łupież tłusty i jak go rozpoznać?

Artykuł sponsorowany, dodano: 15 czerwca 2021 r.

Zadbane włosy to bez wątpienia atrybut wielu osób, dlatego większość z nas przykłada dużą wagę do ich wyglądu. Niestety choroby skóry głowy, takie jak łupież tłusty, mogą w dużym stopniu wpłynąć na ich wygląd. Łupież to niezwykle częsty problem, który może występować zarówno u osób dorosłych, nastolatków, jak i dzieci. Łupież może być związany z nieprawidłową higieną skóry głowy, ale równocześnie może być oznaką innych, poważniejszych chorób. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie rozpoznać jego zaawansowaną formę, jaką jest właśnie łupież tłusty.

Czym jest łupież tłusty?

Łupież tłusty to choroba skóry głowy, która jest znacznie bardziej widoczna i sprawia więcej trudności w leczeniu niż łupież suchy. Za jego obecność na głowie odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia, a rozwojowi mogą sprzyjać różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na zaburzenie mikrobiomu skóry głowy. Choć teoretycznie łupież tłusty jest mniej widoczny od łupieżu suchego (w przypadku łupieżu suchego na włosach pojawiają się charakterystyczne białe płatki, które można zauważyć na czubku głowy lub wierzchach ubrań), jest od niego znacznie groźniejszy, a nieleczony może doprowadzić nawet do wypadania włosów.

Jak rozpoznać łupież tłusty?

W przypadku łupieżu tłustego cechą charakterystyczną jest bardzo silny łojotok, który często występuje u młodych osób przechodzących okres dojrzewania. Dlatego też jeśli Twoja skóra głowy oraz włosy są ciągle przetłuszczone i wymagają ciągłego mycia (nawet codziennie), mogą to być pierwsze objawy łupieżu tłustego. Oprócz tego w przypadku łupieżu tłustego mamy do czynienia z silnym stanem zapalnym, który spowodowany jest nadmiernym rozrostem grzyba z gatunku Malassezia. Do najczęstszych objawów łupieżu tłustego można zaliczyć:
 • silne łuszczenie się naskórka na skórze głowy;
 • mocne zaczerwienienie skóry głowy;
 • uporczywy świąd, który wywołuje ciągłą potrzebę drapania się - to z kolei może doprowadzić do rozdrapywania obecnych na skórze strupków i powstawania nadkażeń;
 • łuszczące się płaty skóry na głowie przybierają postać tłustych, żółtych i często nawarstwiających się łusek, które ściśle przylegają do skóry głowy;
 • jeśli dojdzie do wtórnej infekcji bakteryjnej, może dojść do pojawienia się zmian zapalnych o charakterze grudkowo-krostkowym.

Skąd na skórze bierze się łupież tłusty?

Łupież to choroba, w rozwoju której bardzo ważną rolę odgrywają drożdżaki z gatunku Malassezia, które wchodzą w skład mikroflory naszej skóry i stanowią jeden z elementów, które zapewniają jej równowagę. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dojdzie do jej zaburzenia, dla grzybów stanowi to bezpośredni sygnał do tego, aby zacząć się namnażać. Zaburzenie mikroflory może być spowodowane różnymi czynnikami.

Łupież tłusty mogą zaostrzać:
 • zaburzenia hormonalne;
 • częste przegrzewanie skóry głowy - na przykład suszenie włosów gorącym powietrzem, częste korzystanie z sauny;
 • nadmierne pocenie się;
 • niektóre choroby przewlekłe, np. nieleczona cukrzyca;
 • brak odpowiedniej higieny, np. zbyt rzadkie mycie przetłuszczających się włosów;
 • długotrwała antybiotykoterapia lub stosowanie glikokortykosteroidów;
 • częste korzystanie z kosmetyków, które blokują ujścia mieszków włosowo-łojowych (nasilenie łojotoku), np. lakieru do włosów czy produktów stylizujących;
 • niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki;
 • dieta uboga w cynk i witaminy, a zawierająca duże ilości cukrów prostych, soli, tłuszczów trans.

Jak radzić sobie z łupieżem tłustym?

Łupież to dolegliwość, która może stanowić problem nie tylko natury estetycznej, ale jednocześnie negatywnie wpływać na naszą psychikę i samopoczucie. Dlatego też, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy łupieżu, warto zacząć działać od razu i nie dopuścić, aby uległ on przekształceniu w łupież tłusty, gdyż ten jest znacznie trudniejszy do wyleczenia. Jeśli nie zaczniemy leczyć objawów łupieżu tłustego, może on doprowadzić do uszkodzenia i osłabienia mieszków włosowych, a w efekcie do wypadania włosów.

W leczeniu łupieżu tłustego stosuje się preparaty o wielokierunkowym działaniu, zarówno przeciwgrzybiczym, jak i keratolitycznym oraz przeciwłojotokowym. Produkty te jednocześnie powinny wykazywać działanie łagodzące i zmniejszać świąd skóry.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czym wyróżnia się łupież tłusty i jak go rozpoznać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line