Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Cel leczenia cukrzycy typu 2 to wydłużenie życia - jak to osiągnąć?

źródło: info. własne, dodano: 17 czerwca 2021 r.

Z okazji 100-lecia odkrycia insuliny i XXII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego portal mojacukrzyca.org we współpracy z Partnerami przygotował specjalne wydania programu "Pogadajmy o cukrzycy". Obejrzyj wywiad z prof. dr hab. n. med. Dorotą Zozulińska-Ziółkiewicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Podczas spotkania rozmawialiśmy o celu leczenia cukrzycy typu 2 i o tym jak można wydłużyć życie pacjentów z tą chorobą. Partnerami spotkania były kampania Dłuższe Życie z Cukrzycą i firma Boehringer Ingelheim. Zobacz nagranie i posłuchaj naszego eksperta!

Ogólnopolska kampania edukacyjna "Dłuższe życie z cukrzycą" ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2, która dotyczy 80% diabetyków oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy dotyczącej powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia diabetyków, a także akcje z zakresu profilaktyki wśród zdrowych osób.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów kampanii, jest "Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą" - dokument, który wskazuje najistotniejsze kwestie dotyczące kompleksowej opieki nad chorymi z cukrzycą oraz możliwości zapobiegania tej powszechnej chorobie.


Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Kierownikiem Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii. Jest członkiem Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, od 2011 roku - Zarządu Głównego PTD, a od 2019 roku pełni funkcję prezesa. Propagatorka aktywności fizycznej, sama uprawia kolarstwo górskie.

Leczenie cukrzycy to nie tylko normowanie poziomu cukru we krwi, ale również zapobieganie powikłaniom. W cukrzycy typu 1 podstawą leczenia jest insulina. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 stosuje się leki doustne oraz insulinę. Leczenie cukrzycy typu 2 powinno przebiegać wielotorowo, przy czym ogromne znaczenie ma edukacja pacjenta i jego zaangażowanie w proces leczenia.

Pacjent powinien współpracować z zespołem terapeutycznym. Pacjent musi mieć motywację do przyjmowania leków, do kontroli glikemii, do zainwestowania w nowoczesne systemy ciągłego monitorowania glikemii - pacjent musi funkcjonować w zespole terapeutycznym, którego zadaniem jest edukacja. Fundamentem tych wszystkich działań, które mają przynieść korzyści i zmniejszyć ryzyko rezydualne, poza korzyściami wynikającymi z nowych leków stosowanych w cukrzycy typu 2, jest element edukacji i motywacji. To jest niezwykle ważne, żeby pacjent miał świadomość, jak ważna jest samoopieka, jak ważne jest dbanie o zdrowie, jak ważne jest dla palącego, aby te papierosy rzucił, jak ważne jest dla tego, który ma deprywację snu, żeby ten zdrowy sen wykorzystał jako narzędzie zdrowego stylu życia i wreszcie żeby była motywacja - nawet jak jest plucha, pada deszcz to siedzenie w fotelu to jest toksyna. Trzeba się ruszyć, aby zdrowiej i dłużej żyć - wymienia prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Niezwykle istotnym elementem leczenia cukrzycy jest także skuteczna walka i zapobieganie jej powikłaniom sercowo-naczyniowym (diabetycy dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe narażeni są na wystąpienie zawału serca i udaru mózgu), retinopatią cukrzycową (uszkodzenie wzroku), nefropatią (niewydolność nerek), neuropatią (uszkodzenie nerwów obwodowych) i stopą cukrzycową. Co istotne, poprzez profilaktykę, czyli zdrowy tryb życia oraz regularne badania można skutecznie zapobiegać cukrzycy, zaś w przypadku jej wczesnego wykrycia, zminimalizować czy też całkowicie wykluczyć skutki jej powikłań.

Bezpośredni wpływ na powikłania sercowo-naczyniowe w cukrzycy związany jest z samym cukrem, ale także ze współistniejącymi zaburzeniami metabolicznymi, czyli dyslipidemią - tutaj patrzymy na wysokie stężenie LDL cholesterolu i nie-HDL cholesterolu, dalej wynika to z nadciśnienia tętniczego, które samo z siebie jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wynika to także z wszelkich zaburzeń towarzyszących otyłości, a cukrzyca typu 2 powinna nam się kojarzyć z osobami otyłymi, bo najczęściej dotyczy tychże osób. Jeżeli spojrzymy na element cukrowy, to tą toksyną jest również hiperglikemia, jak i hipoglikemia, ale przede wszystkim duże dobowe wahania glikemii - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Cel leczenia cukrzycy typu 2 to wydłużenie życia - jak to osiągnąć?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line