Ogólnopolska kampania edukacyjna "Dłuższe życie z cukrzycą" ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2, która dotyczy 80% diabetyków oraz zagrożeń związanych z tą chorobą, ze szczególnym uwzględnieniem powikłań sercowo-naczyniowych. W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy dotyczącej powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia diabetyków, a także akcje z zakresu profilaktyki wśród zdrowych osób.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów kampanii, jest "Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą" - dokument, który wskazuje najistotniejsze kwestie dotyczące kompleksowej opieki nad chorymi z cukrzycą oraz możliwości zapobiegania tej powszechnej chorobie.
Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Kierownikiem Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii. Jest członkiem Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, od 2011 roku - Zarządu Głównego PTD, a od 2019 roku pełni funkcję prezesa. Propagatorka aktywności fizycznej, sama uprawia kolarstwo górskie.
Leczenie cukrzycy to nie tylko normowanie poziomu cukru we krwi, ale również zapobieganie powikłaniom. W cukrzycy typu 1 podstawą leczenia jest insulina. Natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 stosuje się leki doustne oraz insulinę. Leczenie cukrzycy typu 2 powinno przebiegać wielotorowo, przy czym ogromne znaczenie ma edukacja pacjenta i jego zaangażowanie w proces leczenia.
Pacjent powinien współpracować z zespołem terapeutycznym. Pacjent musi mieć motywację do przyjmowania leków, do kontroli glikemii, do zainwestowania w nowoczesne systemy ciągłego monitorowania glikemii - pacjent musi funkcjonować w zespole terapeutycznym, którego zadaniem jest edukacja. Fundamentem tych wszystkich działań, które mają przynieść korzyści i zmniejszyć ryzyko rezydualne, poza korzyściami wynikającymi z nowych leków stosowanych w cukrzycy typu 2, jest element edukacji i motywacji. To jest niezwykle ważne, żeby pacjent miał świadomość, jak ważna jest samoopieka, jak ważne jest dbanie o zdrowie, jak ważne jest dla palącego, aby te papierosy rzucił, jak ważne jest dla tego, który ma deprywację snu, żeby ten zdrowy sen wykorzystał jako narzędzie zdrowego stylu życia i wreszcie żeby była motywacja - nawet jak jest plucha, pada deszcz to siedzenie w fotelu to jest toksyna. Trzeba się ruszyć, aby zdrowiej i dłużej żyć - wymienia prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.
Niezwykle istotnym elementem leczenia cukrzycy jest także skuteczna walka i zapobieganie jej powikłaniom sercowo-naczyniowym (diabetycy dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe narażeni są na wystąpienie zawału serca i udaru mózgu), retinopatią cukrzycową (uszkodzenie wzroku), nefropatią (niewydolność nerek), neuropatią (uszkodzenie nerwów obwodowych) i stopą cukrzycową. Co istotne, poprzez profilaktykę, czyli zdrowy tryb życia oraz regularne badania można skutecznie zapobiegać cukrzycy, zaś w przypadku jej wczesnego wykrycia, zminimalizować czy też całkowicie wykluczyć skutki jej powikłań.
Bezpośredni wpływ na powikłania sercowo-naczyniowe w cukrzycy związany jest z samym cukrem, ale także ze współistniejącymi zaburzeniami metabolicznymi, czyli dyslipidemią - tutaj patrzymy na wysokie stężenie LDL cholesterolu i nie-HDL cholesterolu, dalej wynika to z nadciśnienia tętniczego, które samo z siebie jest czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Wynika to także z wszelkich zaburzeń towarzyszących otyłości, a cukrzyca typu 2 powinna nam się kojarzyć z osobami otyłymi, bo najczęściej dotyczy tychże osób. Jeżeli spojrzymy na element cukrowy, to tą toksyną jest również hiperglikemia, jak i hipoglikemia, ale przede wszystkim duże dobowe wahania glikemii - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.