Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 lipca 2021 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 25 czerwca 2021 r.

Miniterstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2021 r. Znamy już ceny insulin, pasków do glukometrów i innych leków stosowanych w cukrzycy. Czy coś się zmienia? Sprawdź!

Ceny insulin pozostają na tym samym poziomie co obecnie. Nie pojawił się żaden nowy preparat insulinowy na liście leków refundowanych.

Paski do pomiarów poziomu cukru drożeją. W cukrzyca typu 1 i pozostałych typach cukrzycy wymagających co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz terapii cukrzycy za pomocą pompy insulinowej podwyżki dopłat pacjenta o 16 groszy dotyczą 8 rodzajów pasków, paski jednego producenta drożeją o 14 groszy. Jest też jedna obniżka dotycząca popularnych pasków Contour Plus. Zamiast 4,40 zł za opakowanie zapłacimy 3,20 zł (obniżka o 1,20 zł).

W pozostałych typach cukrzyc (w tym cukrzyca typu 2) jest kilkanaście obniżek o symboliczny 1 grosz, jedna obniżka o 67 groszy i niestety 8 podwyżek o 10 groszy oraz jedna o 9 groszy. Jest też obniżka dotycząca popularnych pasków Contour Plus. Zamiast 12,63 zł za opakowanie zapłacimy 11,37 zł (obniżka o 1,26 zł).

Ceny leków doustnych znajdują się w tabeli. Obniżka dotyczy tylko jednego preparatu - Gliclada, tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu, 60 mg (60 szt.) tanieje o 4,53 zł, a opakowanie 30 sztuk o 2,27 zł. Natomiast 81 preparatów zawierających metforminę drożej od 18 groszy do nawet 2,19 zł za opakowanie. Drożeje również Glipizide BP, tabl., 5 mg (30 sztuk) o 4,59 zł.

Ceny nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych i wskazania refundacyjne pozostają bez zmian. Na liście nie pojawił się również wyczekiwany przez wielu donosowy glukagon Baqsimi.

Ceny obowiązujące od 1 lipca 2021 roku

Dobre wieści dla pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki (DME)

"Dzięki decyzji Ministra Zdrowia pacjenci z cukrzycowym obrzękiem plamki, po latach oczekiwań, otrzymają dostęp do skutecznych terapii w tym schorzeniu. Jest to szczególnie dobra i ważna informacja, biorąc pod uwagę fakt, że cukrzycowy obrzęk plamki jest jedną z najczęstszych przyczyn trwałego, poważnego upośledzenia wzroku, a w niektórych przypadkach może prowadzić do trwałej utraty wzroku." - informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Jak informuje PSD: "Zgodnie z projektem listy refundacyjnej leczenie będzie dostępne od 1 lipca w ramach dedykowanego, nowo utworzonego programu lekowego "Leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)". W programie znalazły się trzy terapie: bewacyzumab, aflibercept i deksametazon, co pozwoli na zapewnienie dostępu do leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb danego pacjenta."

Więcej na stronie www.diabetyk.org.pl

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 lipca 2021 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 lipca 2021 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line