Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Poziom ferrytyny we krwi - co warto wiedzieć o badaniu niedoboru żelaza?

Artykuł sponsorowany, dodano: 29 czerwca 2021 r.

Regularne wykonywanie badań to podstawa dbania o stan swojego zdrowia. Niektóre z badań wykonujemy profilaktycznie. Inne natomiast warto zrobić, gdy nasz organizm daje znać, że dzieje się coś niepokojącego. Do tej drugiej grupy należy zaliczyć bez wątpienia badanie poziomu ferrytyny. Czym jest ferrytyna i co pozwala zdiagnozować badanie jej stężenia?

Badanie poziomu ferrytyny to jedno z najskuteczniejszych badań umożliwiających uzyskanie prawidłowego wyniku zawartości żelaza we krwi. I choć sama jego nazwa może brzmieć dość obco, to badanie to wykonuje się dość często. Niedobór żelaza to problem, z którym zmaga się bowiem wiele osób. Niezdiagnozowany może doprowadzić do wielu przykrych dolegliwości i chorób, w tym także anemii. Ferrytyna jest jednym z najważniejszych białek w organizmie. Pełni ona bowiem funkcję magazynu żelaza. Z tego też właśnie powodu, badania ferrytyny są tak pomocne przy diagnostyce poziomu żelaza.

Czym jest ferrytyna?

Ferrytyna to białko, które znajduje się w każdym organizmie, a właściwie w każdej z jego komórek. Największe jej stężenie znajdziemy jednak przede wszystkim w wątrobie, śledzionie, czy też szpiku kostnym. Jej głównym zadaniem jest wchłanianie żelaza, a także magazynowanie żelaza oraz wiązanie ich atomów w odpowiedni sposób. Dzięki temu ferrytyna pozwala ochronić komórki przed szkodliwym działaniem nadmiaru żelaza.

Wysoki poziom ferrytyny oznacza jednocześnie duże stężenie żelaza w organizmie. Warto zwrócić tu uwagę, że stężenie ferrytyny zmienia się, gdy w organizmie pojawia się stan zapalny, czy też nowotwór. Z tego też powodu często mówi się na nią także białko ostrej fazy.

Zarówno niedobór ferrytyny, jak i zbyt wysokie stężenie ferrytyny są szkodliwe dla organizmu. Podwyższony poziom ferrytyny oznacza nadmiar żelaza i może świadczyć na przykład o stanie zapalnym przewodu pokarmowego, czy też uszkodzeniu szpiku kostnego. W początkowej fazie objawy nadmiaru ferrytyny objawiają się najczęściej poprzez obniżenie nastroju, czy przewlekłe zmęczenie. Niska ferrytyna natomiast oznacza niedobory żelaza i powoduje przeważnie wypadanie włosów, zawroty głowy.

Kiedy warto wykonać badanie poziomu ferrytyny?

Badanie poziomu ferrytyny pozwala sprawdzić, czy zapasy żelaza występujące w organizmie są na właściwym poziomie. Z tego też powodu specjaliści polecają wykonać takie badanie, gdy istnieje podejrzenie niedoboru lub też zbyt wysokiego poziomu żelaza we krwi. Czyli krótko mówiąc, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów wywołanych takimi nieprawidłowościami. Sprawdzenie stężenia tego białka jest też kluczowe w diagnostyce chorób nowotworowych.

Jak wygląda badanie stężenia ferrytyny?

Oznaczenie poziomu ferrytyny to standardowe badanie, które wykonać można w każdym laboratorium oraz punkcie pobrań krwi. Wykonuje się je bowiem właśnie poprzez pobranie krwi z żyły łokciowej, czyli tak, jak w przypadku wykonywania rutynowych badań. Wynik otrzymuje się przeważnie na drugi dzień. Warto udać się z nim do specjalisty w celu uzyskania właściwej diagnozy. Normy ferrytyny mogą bowiem mocno się różnić, w zależności od różnego rodzaju czynników.

Ile kosztuje badanie ferrytyny?

Jeśli nie otrzymaliśmy skierowania na pomiar stężenia ferrytyny, będziemy musieli za niego zapłacić. Cena badania zależna jest od miejsca, w którym go wykonujemy. Przeważnie wynosi od około 30 do 50 zł. Przeczytaj więcej o badaniu ferrytyny na stronie: https://diag.pl/sklep/badania/ferrytyna/.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Poziom ferrytyny we krwi - co warto wiedzieć o badaniu niedoboru żelaza?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line