Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Przewlekła choroba nerek pandemią XXI wieku

źródło: info. prasowe, dodano: 2 lipca 2021 r.

Wiodący temat obrad XXVI Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Rzeszowie brzmiał Przewlekła choroba nerek pandemią XXI wieku. Specjaliści szacują, że na całym świecie choroba ta dotyczy około 700 mln osób, w Polsce odpowiednio ponad 4,5 mln mieszkańców. Epidemia COVID-19 znacznie pogorszyła ich sytuację i powiększyła te liczby w nieznanej dotąd skali. W najnowszym badaniu, opublikowanym przez czasopismo Nature, ustalono, że u 27% pacjentów z SARS-CoV-2 doszło do uszkodzenia nerek.

Specjaliści z NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska podkreślają te wyzwania dla polskiej nefrologii, które ujawniła lub wywołała pandemia COVID-19. NEFRON aktywnie działa wspierając wprowadzenie w Polsce koordynowanej opieki nefrologicznej oraz umożliwienie dostępu do dializ domowych wszystkim chorym ze wskazaniami lekarskimi do tego typu terapii nerkozastępczej. Oba te postulaty mają dziś szczególne znaczenie. Koordynowana opieka pomoże diagnozować nowych chorych na nerki - wdrażanie tego programu brutalnie przerwała pandemia COVID-19. Dostęp do dializ domowych przyniesie pacjentom większe bezpieczeństwo.

Terapie domowe przyszłością medycyny

Profesor Przemysław Rutkowski, nefrolog z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest przekonany, że hemodializa domowa będzie w przyszłości realną alternatywą dla leczenia w stacji dializ. Ma nadzieję, że wkrótce będzie ona dostępna również dla polskich chorych na przewlekłą niewydolność nerek. Dziś jedyną metodą domowej terapii nerkozastępczej jest w Polsce dializa otrzewnowa. Tym sposobem, z przyczyn medycznych, niestety nie można leczyć większości osób z niesprawnymi nerkami. Pacjenci hemodializowani (jest ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy) spędzają w centrum dializ ok. 4 godzin 3 razy w tygodniu. To najczęściej uniemożliwia im aktywność zawodową i mocno utrudnia życie rodzinne. Może prowadzić do wykluczenia społecznego.

Z badań wynika, że hemodializa domowa znacznie zmniejsza liczbę powikłań i hospitalizacji chorych. Daje wyniki leczenia porównywalne wręcz z przeszczepem nerki. Wydłuża życie pacjentów i poprawia jego jakość. Sztuczna nerka w domu daje choremu poczucie niezależności, bo może on dopasować godziny zabiegu do swojego harmonogramu i stylu życia. Pacjenci prowadzący zabiegi hemodializy w domu podkreślają również, że czują się mniej zmęczeni i mogą mieć bardziej zróżnicowaną dietę.

Nie jest to metoda leczenia dla wszystkich - znaczna liczba chorych nadal będzie korzystać ze stacji dializ i dializ otrzewnowych. Część pacjentów otrzyma przeszczep nerki.

Hemodializa domowa w Polsce

Rozwój hemodializy domowej zdecydowanie przyśpieszył wraz z pandemią covid-19. Dotąd HHD (Home Hemodialysis) była najpopularniejsza w krajach, w których z powodu dużych odległości trudno było chorym podróżować do stacji dializ, np. w Kanadzie, Australii czy USA. Dializowani są szczególnie narażeni na zachorowanie na COVID-19 i jego ciężki przebieg - 28% zakażeń, w tej grupie chorych, kończyło się zgonem. Dziś hemodializa domowa pomaga pacjentom minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Jest coraz powszechniejsza w Europie, szybko rozwija się zwłaszcza w Holandii i Wielkiej Brytanii, a także w Czechach.

W Polsce nie ma możliwości wykonywania hemodializy domowej z powodu braku regulacji prawnych. NEFRON chce to zmienić. Przydatność kliniczną procedury musi ocenić Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Nowe świadczenie wprowadza rozporządzeniem Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia zaś określa zasady przyznawania umów umożliwiających wykonywanie hemodializy w domu pacjenta.

NEFRON SNIGMP powstał w 2008 roku i jest częścią Krajowej Izby Gospodarczej. Zrzesza operatorów publicznych i niepublicznych stacji dializ, poradni i szpitali nefrologicznych w Polsce. NEFRON SNIGMP reprezentuje około 200 takich placówek. Od początku swego istnienia, koncentruje się na zapewnieniu pacjentom dializowanym i chorym na nerki, bezpieczeństwa i ciągłości dostępu do usług medycznych na najwyższym poziomie oraz wypracowaniu optymalnych modeli leczenia.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Przewlekła choroba nerek pandemią XXI wieku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line