Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Miller: Polacy kupują coraz więcej leków

źródło: Onet.pl, 8 września 2005 r.

Polacy kupują coraz więcej leków. W pierwszym półroczu tego roku ubezpieczeni wykupili o ponad 14 mln opakowań leków refundowanych więcej niż w pierwszym półroczu 2004 roku.

Takie dane dotyczące refundacji leków przedstawił we wtorek prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller.

Wzrost wydatków NFZ na refundację w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego wyniósł 8,2 proc. (ponad 215 mln zł).

W 2004 roku NFZ wydał na leki ponad 6,1 mld zł. Łączna wartość tych leków wyniosła 8,89 mld zł (różnicę pokryli pacjenci ze swoich kieszeni - 33,7 proc. wartości leków). Refundacją objęto 362 mln opakowań leków.

Z danych NFZ wynika, że spożycie leków na terenie Polski nie jest równomierne. Najwięcej na refundację leków dla swoich ubezpieczonych wydał w 2004 roku oddział małopolski - 1,8 mln zł na 10 tys. mieszkańców. Natomiast na refundację leków dla 10 tys. mieszkańców świętokrzyskiego tamtejszy oddział wydał w 2004 roku 1 mln zł, śląski - 1,6 mln zł, wielkopolski - poniżej 1,5 mln zł, a łódzki - 1,4 mln zł.

"To różnice, które trudno w sposób racjonalny wytłumaczyć. Nie ma przesłanek epidemiologicznych, które by uzasadniały takie dysproporcje" - powiedział Miller. Zapewnił, że Fundusz będzie się przyglądał tendencjom spożycia leków i starał się znaleźć ich przyczyny.

Największy udział w refundacji przypada na grupę leków refundowanych chorym na choroby przewlekłe - ponad 45 proc. ogólnej kwoty refundacji. Za te leki pacjenci dopłacają średnio 14,6 proc. ich wartości.

Ponad 40 proc. ogólnej kwoty refundacji NFZ przeznaczył na pokrycie kosztów refundacji 25 substancji czynnych (zawartych w znacznie większej liczbie preparatów) stosowanych w leczeniu cukrzycy, schizofrenii, astmie oskrzelowej, padaczce i infekcjach bakteryjnych.

Fundusz ma dowód, że przypisanie recepty konkretnemu pacjentowi (umieszczenie na druku numeru PESEL) skutecznie zmniejsza kwotę refundacji. Dopóki nie było obowiązku umieszczania PESEL-u na receptach dla inwalidów wojennych, ta niewielka grupa ubezpieczonych pochłaniała stosunkowo duże kwoty pieniędzy. Od czasu wprowadzenia nowych regulacji z obowiązkiem umieszczania PESEL na recepcie, udział inwalidów wojennych w kwocie refundacji zmalał o blisko 22 proc. (pierwsze półrocze 2004 w stosunku do pierwszego półrocza 2005).

Fundusz zauważył, że każda zapowiedź zmian na listach leków refundowanych powoduje wzrost ich konsumpcji. Zdaniem urzędników tej instytucji szacunki kosztów wprowadzania zmian na listach leków refundowanych raczej nie pokrywają się później z rzeczywistością.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Miller: Polacy kupują coraz więcej leków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line