Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Białko sojowe chroni wątrobę cukrzyków

źródło: Onet.pl, 9 września 2005 r.

Białko soi łagodzi negatywny wpływ cukrzycy na wątrobę, chroniąc ją przed stłuszczeniem - wskazują najnowsze badania meksykańskie.

Wysoki poziom glukozy, będący głównym objawem cukrzycy, szkodzi wielu narządom i tkankom organizmu. Sprzyja m.in. stłuszczeniu wątroby, przewlekłemu schorzeniu, które objawia się nadmierną produkcją i gromadzeniem tłuszczu w wątrobie oraz jej powiększeniem.

Stłuszczenie może prowadzić do niewydolności wątroby, a nawet śmierci pacjenta. Obecnie brak skutecznych metod jego leczenia.

Już wcześniejsze wyniki badań wskazywały, że dieta bogata w białko soi obniża produkcję tłuszczów i poprawia skuteczność działania insuliny, która jest znacznie obniżona w cukrzycy typu II.

W związku z tym naukowcy z Narodowego Instytutu Nauk Medycznych i Żywności w Meksyku zbadali, czy białko soi może chronić wątrobę cukrzyków przed stłuszczeniem.

Badania przeprowadzono na szczurach z cukrzycą i objawami stłuszczenia wątroby. Przez 160 dni karmiono zwierzęta dietą bogatą w białko sojowe. Dzięki temu w wątrobach szczurów gromadziło się znacznie mniej tłuszczów - cholesterolu i trójglicerydów.

Z jednaj strony było to spowodowane spadkiem aktywności genów, które biorą udział w produkcji tłuszczów w wątrobie i w związku z tym przyczyniają się do ich odkładania. Z drugiej - wzrostem czynności tych genów, które biorą udział w rozkładzie tłuszczów - tłumaczą autorzy pracy na łamach pisma "Journal of Lipid Research".

Zdaniem badaczy, te wyniki sugerują, że jedzenie produktów sojowych może chronić wątrobę cukrzyków przed stłuszczeniem.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Białko sojowe chroni wątrobę cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line