Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca a wzrok: czy cukrzyca powoduje zaburzenia widzenia?

Artykuł partnera, dodano: 31 sierpnia 2021 r.

Zawyżony poziom glukozy we krwi może prowadzić do rozwoju cukrzycowej choroby oczu, czyli grupy schorzeń objawiających się poprzez liczne problemy ze wzrokiem. Do najczęstszych problemów z oczami, które towarzyszą cukrzycy można zaliczyć retinopatię cukrzycową, jaskrę i zaćmę.

Jak objawiają się choroby oczu przy cukrzycy i jak można chronić wzrok przed rozwojem cukrzycowej choroby wzroku? Na te pytania uzyskaliśmy odpowiedź od redaktora portalu Na-Oczy.pl, który skupia się wokół tematyki zdrowych oczu.

Spis treści:
 1. Jaskra
 2. Retinopatia cukrzycowa
 3. Zaćma
 4. Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycowej choroby oczu?
 5. W jaki sposób chronić swoje oczy przed cukrzycą?

Jaskra

Jaskra to choroba oczu, która wiąże się z pogorszeniem jakości wzroku oraz zwiększoną ilością wydzieliny wytwarzanej przez powiekowe gruczoły łojowe. Pojawienie się jaskry może z czasem prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego, odpowiadającego za połączenie siatkówki oka z mózgowiem. Prawidłowe funkcjonowanie nerwu jest niezbędne do zachowania zdrowia oczu, dlatego tak ważna jest szybka reakcja na symptomy, które mogłyby świadczyć o rozwoju zaćmy.

Jakość wzroku powinny w szczególny sposób kontrolować osoby, które zmagają się z zaburzonym stężeniem glukozy we krwi. Okazuje się, że są one dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko rozwoju jaskry, a także rzadkiej wersji tej choroby zwanej jaskrą neowaskularną. Objawia się ona poprzez wzrost nowych naczyń krwionośnych na powierzchni tęczówki, które zwiększają ciśnienie w oku oraz zaburzają naturalny przepływ filmu łzowego.

Nieleczone objawy jaskry mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń rogówki, zaburzeń widzenia, a nawet do ślepoty. Po zdiagnozowaniu choroby lekarz może zaproponować leczenie mające na celu zablokowanie produkcji nowych naczyń krwionośnych oraz obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia w oku. Odpowiednia terapia może zahamować rozwój jaskry, ale nie będzie w stanie cofnąć już powstałych zmian, dlatego bardzo istotną rolę w zwalczaniu skutków ubocznych choroby pełni profilaktyka oraz częste badanie jakości wzroku.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to choroba, która rozwija się przez uszkodzenia komórek w obrębie siatkówki oka, powstałych na skutek osłabienia naczyń krwionośnych. W pierwszym etapie schorzenia naczynia powiększają się i przeciekają do siatkówki, powodując niewielkie problemy ze wzrokiem. Natomiast gdy choroba jest bardziej zaawansowana, na powierzchni siatkówki tworzą się nowe naczynia krwionośne o nieprawidłowej budowie. Mogą one wpływać na znaczne pogorszenie widzenia, a nawet na całkowitą utratę wzroku.

Objawy retinopatii cukrzycowej ujawniają się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy uszkodzenia komórek obejmują większy obszar siatkówki oka. Zaawansowane stadium choroby wiąże się z występowaniem symptomów, takich jak problemy z widzeniem w nocy czy trudności z rozróżnianiem kolorów.

Zazwyczaj po zdiagnozowaniu retinopatii cukrzycowej, lekarz zaleca pacjentowi działania mające na celu zredukowanie zawyżonego poziomu glukozy we krwi oraz systematyczne badania wzroku, mające na celu kontrolowanie ewentualnych zmian w obrębie siatkówki. W zależności od stopnia nasilenia uszkodzeń, konieczne może być zastosowanie jednej z form terapii laserowej, do których można zaliczyć fotokoagulację czy witrektomię.

Zaćma

Zawyżony poziom glukozy we krwi może przyczyniać się do stopniowego mętnienia soczewki oka, czyli części gałki ocznej, która odpowiada za utrzymanie ostrości widzianych obrazów. Zmętnienie soczewek osłabia zdolność oczu do skupiania się na obserwowanych obiektach, rozmywa obraz oraz prowadzi do nadwrażliwości na światło.

Osoby, które zmagają się z cukrzycą są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju zaćmy ze względu na wysoki poziom glukozy w cieczy wodnistej, która gromadzi się pomiędzy gałką oczną a soczewką rogówki oka. Ciecz odpowiada za dostarczanie soczewkom składników odżywczych, a w momencie, gdy otrzymują one zbyt dużą dawkę glukozy, zaczynają rosnąć i puchnąć, co wpływa na zaburzenie jakości widzenia.

Dobór odpowiedniej metody leczenia zaćmy zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. W łagodniejszych przypadkach wystarczające może okazać się dobranie okularów korekcyjnych, natomiast zaawansowane stadium zaćmy wymaga zazwyczaj leczenia operacyjnego. Zabieg operacyjny może w pełni usunąć zmętnienie z soczewki oka, ale nie zwalnia pacjenta z kontrolowania stężenia glukozy w organizmie. Aby choroba nie powróciła, pacjent musi stale dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Jak rozpoznać pierwsze objawy cukrzycowej choroby oczu?

Cukrzycowa choroba oczu rozwija się poprzez stopniowe uszkadzanie niewielkich naczyń krwionośnych, znajdujących się w tylnej części oka. Uszkodzenia te przyczyniają się do powstawania obrzęków, a także do podwyższenia ciśnienia w oku. Osoby, które zmagają się z cukrzycą powinny obserwować czy nie pojawiają się u nich objawy, takie jak:
 • wahania ostrości widzenia,
 • rozmyty obraz,
 • czerwone oczy,
 • ciemne plamy w polu widzenia,
 • bóle głowy,
 • nadmierne łzawienie oczu,
 • ból oczu,
 • wymioty,
 • dostrzeganie poświaty wokół źródeł światła.

W jaki sposób chronić swoje oczy przy problemach z cukrzycą?

Osoby, które zmagają się z cukrzycą typu 1 i 2 mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy, jaskry oraz retinopatii cukrzycowej poprzez regularne kontrolowanie poziomu glukozy, cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Utrzymanie tych wyników na prawidłowym poziomie przyczyni się do obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia w przyszłości powikłań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć w negatywny sposób na jakość naszego wzroku.

W zwalczaniu cukrzycowej choroby oczu istotną rolę pełni również rezygnacja z nawyków, przyczyniających się do dalszego rozwoju cukrzycy. Osoby, które chcą chronić swoje oczy powinny unikać palenia papierosów, picia alkoholu oraz spożywania posiłków bogatych w tłuszcze i cukry. Zamiast tego wskazane jest stosowanie się do zasad zdrowej i zbilansowanej diety, a także wprowadzenie do codziennego życia regularnej aktywności fizycznej.

Warto pamiętać również o systematycznym kontrolowaniu jakości wzroku u specjalisty. Okulista w trakcie rutynowych badań kontrolnych może wykryć choroby oczu we wczesnych stadium ich rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na poprawę jakości wzroku w stosunkowo krótkim czasie.

Źródła:
 1. https://na-oczy.pl/dolegliwosci/
 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/preventing-problems/diabetic-eye-disease
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560805/


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca a wzrok: czy cukrzyca powoduje zaburzenia widzenia?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 1 grudnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line