Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Czas na warzywa - przydomowa uprawa to samo zdrowie

Artykuł partnera, dodano: 9 września 2021 r.

Pandemia wpłynęła na nasze życie niemal w każdej jego dziedzinie. Pielęgnacja ogrodu i zakładanie własnych upraw znacznie zyskały na popularności. Kojący wpływ natury, poprawa wyglądu otoczenia, chęć nowych wyzwań i żywność, lepszej jakości skłoniły nas do głębszego przyjrzenia się własnym ogrodom. Szczególnym upodobaniem cieszą się na nowo odkryte ogródki warzywne. Wystarczy kawałeczek gruntu i zestaw dobrych nasion, by skosztować pysznych, ekologicznych plonów.

Dla kogo przydomowy warzywnik

Samodzielna uprawa warzyw ma nam wiele do zaoferowania. Świeże jarzyny stanowią źródło witamin i substancji pozytywnie wpływających na stan naszego zdrowia. Lepiej przyswajalne składniki odżywcze i ograniczenie sztucznych substancji występujących w masowo uprawianych warzywach to profity dla naszych organizmów. Tanie nasiona, sadzonki, niezbyt skomplikowana uprawa oraz sposobność sadzenia na niewielkiej przestrzeni to zalety warzyw. Ogród warzywny jest ekonomiczny, jedynie czego potrzebuje to poświęcenia naszego czasu i energii. Jeśli mamy odrobinę samozaparcia, lubimy aktywne spędzanie czasu i namacalne rezultaty naszej pracy to uprawa warzyw jest doskonałym zajęciem.

Jakie warunki musi mieć warzywnik

Do podstawowych warunków, jakie musimy spełnić, zakładając warzywnik, należy wybór miejsca. Słoneczny kawałek gruntu, osłonięty od wiatru i spalin z ulicy będzie idealnym miejscem na nasze uprawy. Rozważmy też wygodę przy pielęgnacji. Ważna jest odległość od źródła wody lub usytuowanie pojemnika do gromadzenia deszczówki. Innym, ale niemniej ważnym czynnikiem jest jakość gleby. Dla większości warzyw odpowiednia jest przepuszczalna, żyzna, szybko nagrzewająca się ziemia. Oprócz jakości ziemi istotne jest jej przygotowanie. Oczyszczenie z chwastów i kamieni, przekopanie i początkowe nawiezienie to absolutnie minimum przed założeniem zagonów z warzywami.

Wybór warzyw

Odmian i rodzajów nasiona warzyw jest bardzo dużo: https://sklep-nasiona.pl/warzywa-sklep-nasiona/ To, co wybieramy do uprawy, powinno być przede wszystkim tym, co lubimy jeść. Biorąc pod uwagę nasze preferencje kulinarne, mamy pewność, że nasze plony będą ze smakiem wykorzystane. Niemniej ważnym warunkiem jest dostosowanie gatunków do warunków, jakimi dysponujemy w ogrodzie. Często wybór gatunków jest dyktowany powierzchnią, którą możemy wykorzystać. Do większego warzywnika możemy wybrać odmiany silniej rosnące np. cukinie. W malutkim ogródku zdecydujmy się na warzywa, które można zjadać na bieżąco po zbiorze. Wybór gatunków i odmian oferowanych na rynku jest ogromny. Do warzyw, które zawsze się udają i są chętnie spożywane, zalicza się: rzodkiewki i sałaty, rukolę, koper, pietruszkę naciową, buraczki, fasolkę szparagową, marchew karotkę, szpinak, szczypiorek i cebulę (sadzoną z dymki). Przy wyższych aspiracjach warto spróbować uprawy ogórków, pomidorów zwłaszcza odmian koktajlowych, mniej znanych gatunków sałaty. Na początek wybierajmy kilka gatunków, najlepiej przeznaczonych do bezpośredniego wysiewu do gruntu.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Czas na warzywa - przydomowa uprawa to samo zdrowie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 4 marca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line